Hepsaglik

Gebeliğin 2. Haftası

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin 2. Haftası
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Embriyonun annenin rahmine hamileliğin 4. Haftasında düşmesi ile birlikte artık hamileliğin varlığından söz edilebilmektedir. Gebeliğin 2. Haftası ise embriyo henüz oluşmadığı ve rahme yerleşmediği için hamilelik olarak adlandırılmamaktadır. Anne adayları bu dönemde hamileliğe dair herhangi bir belirti hissetmemektedirler. Kimi zaman hafif kramplar hissedilse bile bunlar rahatsız edici değildirler. Gebeliğin 3. Haftasında sperm ve yumurtanın döllenmesi ile embriyo oluşmakta ve bu embriyo rahme yerleştiği andan itibaren hamileliğin varlığı kabul edilecektir. Bu nedenle hamileliğin 2. Haftası gibi bir durumdan söz edilmesi mümkün olmamaktadır.

Spermin yumurtayı döllemesi ile birlikte tek hücreli bir organizma oluşmaktadır. Döllenme, kadınların fallop tüplerinde meydana gelmektedir. İşte bu fallop tüplerinin içerisinde bulunan minik tüy gibi olan silialar, düzenli bir şekilde hareket ederek, döllenmiş olan yumurtayı rahim içerisine taşırlar. Ancak bu taşıma işlemi hamileliğin 4. haftasında meydana gelmektedir. fallop tüpleri içerisinde taşınmakta olan embriyonun yolculuğu yaklaşık olarak 7 – 10 gün kadar sürmektedir. Bu nedenle gebelik ultrason ile hemen tespit edilememektedir. Rahim içerisine yerleşmiş olan dokunun büyüklüğü sadece 0,1 mm dir. Kadınların, bu rahim içerisine yerleşmenin gerçekleştiği dönemde lekelenme tarzında açık renkli kanamalar yaşamaları mümkündür.

gebelik 2. hafta

       

Hamileliğin 2. Haftası annenin bedeninde çok fazla bir değişiklik hissetmediği ve bebeğin oluşumunu tamamlamasından önceki bir süreçtir. Bu dönemde, çocuk sahibi olmak isteyen kadınların herhangi bir hamilelik ihtimaline karşı beslenmelerine özen göstermeleri gerekmektedir. Çocuk sahibi olmaya karar verdikleri andan itibaren folik asit kullanımına başlamalıdırlar. Hamilelik dönemi boyunca da bebeğin gelişimine katkı sağlayacak olan vitaminleri tüketmeye özen göstermelidirler. Bu nedenle bol bol taze sebze ve meyve yemeli, sağlıksız içeriği olan yiyeceklerden uzak durmalı, kahve, çay, sigara ve alkol tüketmemeleri gerekmektedir. Annenin sağlıklı bir bedene sahip olması bebeğin de sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi anlamına gelmektedir ve bu nedenle son derece önemlidir. Gebeliğin 2. Haftası bebeğin henüz olmadığı ancak spermle yumurtanın döllenme ihtimali ile ilerleyen haftalarda, embriyonun rahme yerleşmesi ihtimalinin bulunduğu bir haftadır ve bu nedenle oldukça önemlidir. Anne adayları bu dönemde hamile kalmalarını engelleyecek stresten uzak durmalı, vücudun endorfin salgılamasına yardımcı olacak olan aktivitelerde bulunmalıdırlar. Bu şekilde pozitif bir ruh halini koruyarak, hamile kalma ihtimallerini daha da arttırabilmektedirler.

                Hamilelik 2. Hafta görüntüsü ise herhangi bir şekilde bir bebeğin varlığından söz edilemediği için gerçekçi bir durum olmamaktadır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir