Hepsaglik

Gebeliğin 1. Haftası

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin 1. Haftası
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Hamileliğin 1. Haftasında nelere dikkat edilmelidir?

Gebelik haftasının hesaplaması yapılırken, son adet tarihinin ilk günü başlangıç olarak kabul edilmektedir ve bu nedenle fetüs kadının rahmine yerleştiğinde 4 haftalık olmaktadır. 4 haftanın öncesinde de rahim içerisinde herhangi bir hamilelikten söz edilememektedir. Aynı şekilde gebeliğin 1. haftası için de bir ultrason görüntüsünden söz edilememektedir. Kadınlar, en son adet gördükleri tarihten ortalama olarak 2 hafta sonra yumurtlama dönemine girmektedirler ve döllenme de sadece yumurtlama döneminde gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle de gebeliğin 1. ve 2. haftaları için gebeliğin varlığından söz edebilmek mümkün olmamaktadır. 3. Hafta içerisinde döllenme ve fetüsün rahme yerleşmesi gerçekleşmekte, 4. Haftada ise gebeliğin rahme ulaşması tamamlanmaktadır. Bu nedenle de gebeliğin ultrasonla görüntülenmesi 5. Ve 6. haftalarda mümkün olur. İşte bu nedenle gebelik haftaları 4’ten başlayarak sayılmakta ve 1, 2, 3 haftalık gebelikten söz edilmemektedir.

gebelik 1. hafta

Kadının son adet tarihi, gebelikle ilgili yapılacak olan tüm testler ve incelemeler için oldukça önemlidir ve başlangıç tarihi olarak alınmaktadır. Aynı zamanda bebeğin doğum tarihinin de tahmin edilmesinde yine son adet tarihi göz önünde bulundurulur. Son adet tarihini bilmediği için gebeliğin 1. haftası hesaplanamayan kadınlarda, genellikle bebeğin ultrasonda yapılan baş – popo ölçümlerine göre kesin bir hamilelik yaşı belirlenebilir ve bu belirlenen hamilelik yaşına göre de, bebeğin doğumunun beklendiği tarih tahmini olarak hesaplanır.

       

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi hamileliğin 1. haftası başta olmak üzere 2. ve 3. haftalarında gebeliğin varlığından söz edilememektedir. Ancak yine de bu dönemde annenin beden ve ruh sağlığına büyük bir ölçüde dikkat etmesi son derece önemlidir. Düzenli ve dengeli beslenme, bol taze sebze ve meyve tüketmek, kahve, sigara, alkol gibi bebeğin sağlığına zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, düzenli spor yapmak ve stresten uzak durmak sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için önemli detaylardır. Bu nedenle gebeliğin 1. haftası hamilelik olmasa bile, hamile kalmak isteyen kadınlar yukarıda saydıklarımıza dikkat etmelidirler. Sağlıklı bir bedene sahip olan kadınlar hem hamilelik dönemlerinde ciddi sıkıntılar yaşamazlar, hem de bebeklerini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmenin mutluluğunu doyasıya yaşayabilirler. Hamile kalmaya karar verdikleri andan folik asit kullanmalı, hamilelik döneminde de özellikle bebeğin gelişimine yardımcı olan C vitamini başta olmak üzere gerekli olan tüm vitaminleri taze sebze ve meyveler yoluyla almalıdırlar. Gerekirse, hekimin kontrolünde de multivitamin kullanılması yararlı olacaktır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir