Pazar, Nisan 5, 2020

Gebeliğin 1. Haftası

   
Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Hamileliğin 1. Haftasında nelere dikkat edilmelidir?

Gebelik haftasının hesaplaması yapılırken, son adet tarihinin ilk günü başlangıç olarak kabul edilmektedir ve bu nedenle fetüs kadının rahmine yerleştiğinde 4 haftalık olmaktadır. 4 haftanın öncesinde de rahim içerisinde herhangi bir hamilelikten söz edilememektedir. Aynı şekilde gebeliğin 1. haftası için de bir ultrason görüntüsünden söz edilememektedir. Kadınlar, en son adet gördükleri tarihten ortalama olarak 2 hafta sonra yumurtlama dönemine girmektedirler ve döllenme de sadece yumurtlama döneminde gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle de gebeliğin 1. ve 2. haftaları için gebeliğin varlığından söz edebilmek mümkün olmamaktadır. 3. Hafta içerisinde döllenme ve fetüsün rahme yerleşmesi gerçekleşmekte, 4. Haftada ise gebeliğin rahme ulaşması tamamlanmaktadır. Bu nedenle de gebeliğin ultrasonla görüntülenmesi 5. Ve 6. haftalarda mümkün olur. İşte bu nedenle gebelik haftaları 4’ten başlayarak sayılmakta ve 1, 2, 3 haftalık gebelikten söz edilmemektedir.

gebelik 1. hafta

Kadının son adet tarihi, gebelikle ilgili yapılacak olan tüm testler ve incelemeler için oldukça önemlidir ve başlangıç tarihi olarak alınmaktadır. Aynı zamanda bebeğin doğum tarihinin de tahmin edilmesinde yine son adet tarihi göz önünde bulundurulur. Son adet tarihini bilmediği için gebeliğin 1. haftası hesaplanamayan kadınlarda, genellikle bebeğin ultrasonda yapılan baş – popo ölçümlerine göre kesin bir hamilelik yaşı belirlenebilir ve bu belirlenen hamilelik yaşına göre de, bebeğin doğumunun beklendiği tarih tahmini olarak hesaplanır.

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi hamileliğin 1. haftası başta olmak üzere 2. ve 3. haftalarında gebeliğin varlığından söz edilememektedir. Ancak yine de bu dönemde annenin beden ve ruh sağlığına büyük bir ölçüde dikkat etmesi son derece önemlidir. Düzenli ve dengeli beslenme, bol taze sebze ve meyve tüketmek, kahve, sigara, alkol gibi bebeğin sağlığına zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, düzenli spor yapmak ve stresten uzak durmak sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için önemli detaylardır. Bu nedenle gebeliğin 1. haftası hamilelik olmasa bile, hamile kalmak isteyen kadınlar yukarıda saydıklarımıza dikkat etmelidirler. Sağlıklı bir bedene sahip olan kadınlar hem hamilelik dönemlerinde ciddi sıkıntılar yaşamazlar, hem de bebeklerini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmenin mutluluğunu doyasıya yaşayabilirler. Hamile kalmaya karar verdikleri andan folik asit kullanmalı, hamilelik döneminde de özellikle bebeğin gelişimine yardımcı olan C vitamini başta olmak üzere gerekli olan tüm vitaminleri taze sebze ve meyveler yoluyla almalıdırlar. Gerekirse, hekimin kontrolünde de multivitamin kullanılması yararlı olacaktır.

Önceki İçerikMozaik Pasta
Sonraki İçerikGebeliğin 2. Haftası
 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronaivirüs koku alma kaybı

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

0
Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...