Ocak, 2022
Ana SayfaCinsellikCinsel İşlev BozukluklarıErkeklerde erken boşalma problemi, nedenleri, semptomları ve teşhisi

Erkeklerde erken boşalma problemi, nedenleri, semptomları ve teşhisi

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma cinsel birleşmeden önce veya hemen sonra kontrolsüz bir şekilde, minimum uyaranla ve kişinin isteği dışında boşalmanın gerçekleşmesidir. Her iki taraf içerisinde cinsel deneyimde tatminsizliğe yol açar. Erken boşalma, bu probleme yol açan anksiyeteyi arttırabilir. Erken boşalma erkeklerin cinsel işlevsizliğinin en yaygın biçimidir ve yüksek olasılıkla her erkeğin hayatının bir döneminde yaşadığı bir durumdur.

Erken Boşalmanın Nedenleri Nelerdir?

 

Çoğu erken boşalma vakasında belirgin bir sebep yoktur. Cinsel tecrübe ve yaş arttıkça erkekler orgazmı kontrol etme becerisini geliştirirler. Erken boşalma bazı durumlarda yeni bir partner ile ilişki sırasında veya son cinsel birleşmeden sonra uzun bir zaman geçmesi halinde görülür. anksiyete, suçluluk veya depresyon gibi psikolojik faktörler de erken boşalmaya neden olabilir. Bazı durumlarda erken boşalma hormonal problemlerin, kazaların veya bazı ilaçların yan etkisinin sonucunda gerçekleşebilir.

Erken Boşalma semptomları Nelerdir?

 

Erken boşalmanın temel semptomu cinsel birleşmenin gerçekleşmesinden hemen önce veya sonra boşalmanın gerçekleşmesidir. Boşalma kişinin isteği dışında ve minimum cinsel uyarılma ile gerçekleşir.

Erken Boşalma Nasıl Teşhis Edilir?

 

Doktorunuz fiziksel bir muayenenin yanı sıra tıbbi ve cinsel geçmişinizi de soracaktır. Doktorunuz partnerinizle de görüşmek isteyebilir. Erken boşalmanın birçok nedeni bulunmaktadır. Dolayısıyla doktorunuz başka bir tıbbi durum olup olmadığını belirlemek için laboratuvar testlerinden yararlanabilir.

Erken Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

 

Erken boşalma çoğunlukla tedavi gerektirmeksizin kendiliğinden geçer. Rahatlama teknikleri veya dikkat dağıtma yöntemleri boşalmayı geciktirebilir. Bazı erkeklerde alkol, tütün veya yasadışı hapların kullanımının bırakılması da boşalma kontrolünü iyileştirebilir.

Doktorunuz boşalmayı geciktirmek için bazı teknikler uygulamanızı isteyebilir. Bu teknikler arasında boşalmaya neden olan hislerin tanımlanması ve kontrolü yer alabilir. Diğer seçenekler arasında penisin uyarılmasını azaltmak için kondom kullanımı veya birleşme sırasında farklı bir pozisyonun denenmesi yer alabilir. Danışma veya davranış terapisi de erken boşalmayla ilişkili anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olur.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Cilt İçin En Etkili Bakımlar

Cilt, gün içinde en yorgun düşen dışarıya karşı en fazla savaş veren yerdir. Güneşli havalarda koruma, soğuk havalarda dikkat ve özen gerektiren cilt bakımı,...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...