Hepsaglik

Epilepsi Hastalığı

Epilepsi Hastalığı
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

epilepsi hastalığı

epilepsi hastalığı

Epilepsi Hastalığı

Diğer adıyla sara olarak da bilinen epilepsi hastalığı, nörolojik (sinirsel) bir hastalıktır. Vücudumuzun yönetimi beynimize bağlıdır. Bu yönetimi sağlamak için beyin hücreleri arasında bir elektriksel bağlantı kurulmaktadır. Bu elektriksel bağlantının merkezi sinir sistemi hücreleri tarafından aniden, beklenmedik biçimde boşalması sonucu meydana gelmektedir. Bu süreç birkaç dakikadan ibarettir. Daha sonra geçmesi gerekmektedir. Bu nöbetlerin birden fazla gerçekleşmesine de epilepsi hastalığı denilmektedir.

Epilepsi (Sara) Hastalığının Nedenleri?

Bu hastalığın başlıca nedenlerinden birisi doğum sırasında beyin hücrelerine yetersiz oksijenin gitmesi ve beynin zarar görmesidir. Beyinde oluşan tümörler, menenjit ve beyin zarındaki irinler de bu hastalığın ana sebeplerindendir. Gebelik döneminde annenin sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklarının sebebi olarak oluşan hastalıklarda bebek doğuştan epilepsi hastası doğabilmektedir.

Epilepsi Hastalığının Tedavisi?

Bu hastalığın tedavi sürecinde ciddi anlamda titiz olmak gerekmektedir. Bu nöbetleri tetikleyen etkenlerden uzak durmak gerekmektedir. Bunlar, alkol, sigara kullanımı, gece yatmadan önce yenilen ağır yiyecekler, kafein ve tein alımı, aç kalmak, stres ve üzüntü gibi etkenlerden uzak durmak gerekmektedir. Tedavi süreci içerisinde verilen ilaçların aksatılmadan kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde iyileşme sürecinde bir düzen içinde etki eden ilaçların aksatılması bu düzeni bozabilmektedir. Nöbetlerin saatleri ve günleri için bir takvim oluşturulmalıdır. Tedavi sürecinde yarar sağlayacaktır. Düzenli bir şekilde doktor kontrolünden geçilmeli ve tüm tetkiklerin yapılıyor olması gerekmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir