Hepsaglik

En Çok Kullanılan Doğum Kontrol Yöntemleri

En Çok Kullanılan Doğum Kontrol Yöntemleri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

doğum kontrolü

doğum kontrolü

En Çok Kullanılan Doğum Kontrol Yöntemleri

       

Çocuk sahibi olmak için maddi ya da manevi olarak kendilerini hazır hissetmeyen çiftler, en güvenilir ve en kolay kullanıma sahip olduğunu düşündükleri bir doğum kontrol yöntemini seçerek, istenmeyen gebeliklerin önüne geçebilir. İdeal bir doğum kontrol yöntemi, gebeliği kesin olarak önleyebilmeli, uygulaması kolay olmalı ve kullanan kişilerin sağlığına zarar vermemelidir. Aynı zamanda düşük maliyetli olmalı ve çiftler tarafından benimsenebilir olmalıdır. Aile planlaması adı altında belirlenmiş bu doğum kontrol yöntemleri ile çiftlerin sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmaları ve istedikleri takdirde çocuk sahibi olabilmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Günümüzde doğum kontrolü amacıyla kullanılmakta olan birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en çok tercih edilenler ise prezervatif, spiral ve doğum kontrol haplarıdır.

En Avantajlı Olan Doğum Kontrol Yöntemi Hangisi?

                Doğum kontrol hapları, kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir doğum kontrol yöntemidir. Ancak uzun süreli kullanımda doğum kontrol hapları özellikle sigara içen bayanlarda bazı akciğer sorunları yaratabilmekte ve hormonal düzensizliklere sebep olabilmektedir. Prezervatifler de oldukça düşük maliyetli ve kolay kullanıma sahip olan doğum kontrol yöntemleri olmakla beraber aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıkları da engellemektedir.

Doğum kontrol yöntemleri içerisinde en rahat kullanımı olan ve sağlığa zarar vermeyen yöntemlerden bir tanesi ise rahim içi araç olan spiraldir. Yumurtanın rahim içine ulaşmasını engellemek amacıyla rahim ağzına yerleştirilen spiraller 5 yıllık kullanım ömürleri boyunca % 99 oranında bir koruma sağlamaktadır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir