Haziran, 2022
Ana SayfaHastalıklarKemik-Ortopedik HastalıklarıBoyun Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Boyun kireçlenmesi servikal osteoartrit olarak da bilinir. Boyun kireçlenmesi boyundaki kemikler, diskler ve eklemlerde meydana gelen değişiklikleri içeren bir durumdur. Bu değişikliklerin sebebi yaşla beraber gelen doğal yıpranmadır. Yaşla birlikte servikal omurdaki diskler kademeli olarak kırılır, sıvı kaybı yaşanır ve sertleşir. Boyun kireçlenmesi genellikle orta yaş ve üstü kişilerde görünür.

Disklerin ve diğer kıkırdakların dejenerasyonunun bir sonucu olarak boyun kemiklerinde osteofit (kemik uru) adı verilen anormal gelişimler gözlenir. Bu anormal gelişimler omurga içinde veya omurga sinirlerinin çıktığı ağızda daralmaya neden olur.

Boyun kireçlenmesi genellikle boyun ağrısı ve sertleşmeye neden olur. Boyun kireçlenmesinin ağırlaşması nadiren görülse de düzeltici operasyonlar şiddetli vakalarda yararlı olmaktadır.

Boyun Kireçlemesinde Risk Faktörleri Nelerdir?

 

Boyun kireçlenmesinde en önemli faktör yaşlanmadır. 50 yaş üstü kişilerde omurga aralarındaki disklerin yumuşaklığı kaybolur. Kemikler ve bağ dokuları kalınlaşır, omurga kanalının alanına girer.

Bir diğer faktör de boyun yaralanmalarıdır. Belirli mesleklerde çalışan veya belirli spesifik aktiviteleri (jimnastik veya diğer sporlar) sürekli olarak uygulayan kişilerde boyun üzerindeki baskı artar.

Duruş bozukluğu da boyun kireçlenmesine neden olabilecek omurgasal değişikliklerin gelişmesinde rol oynayabilir.

boyun kireçlenmesi

Boyun Kireçlenmesi semptomları Nelerdir?

 

Boyun kireçlenmesi semptomları (bulguları) arasında:

 • Boyunda sertleşme ve ağrı
 • Boyundan kaynaklanan baş ağrısı
 • Omuzlarda veya kollarda ağrı,
 • Boynu tam olarak geriye çevirmekte veya yana eğmede zorluk çekilmesi,
 • Boyun çevrilirken sürtme sesi veya hissi yer almaktadır.

İstirahat boyun kireçlenmesi semptomlarını hafifletmektedir. semptomlar genellikle sabah erken ve gece geç saatlerde şiddetlenebilir.

Boyun kireçlenmesinin omurilik üzerine baskı yapması halinde servikmiyelopati isimli bir durum ortaya çıkabilir. Miyelopati ile birlikte seyreden boyun kireçlenmesinin semptomları şunlardır:

 • Kollarda, ellerde, bacaklarda veya ayaklarda sızlama, uyuşma ve/veya zayıflama,
 • Koordinasyon eksikliği ve yürümede zorluk,
 • Anormal refleksler,
 • Kas spazmları,
 • İdrar ve büyük abdest keselerini kontrol edememe, idrar kaçırma,

Boyun kireçlenmesinin bir diğer muhtemel sebebi servikradikülopatidir. Kemik urunun omurga kanalından çıkan sinirlere baskı yapması durumudur. En yaygın belirtisi kolda omuzdan aşağı doğru vuran ağrıdır.

Boyun Kireçlenmesi Nasıl Teşhis Edilir?

 

Boyun kireçlenmesi teşhisinde doktorlar sürece genellikle semptomlar ve hastanın tıbbi geçmişini incelemekle başlarlar. Ardından boyun, sırt ve omuz odaklı bir fiziksel muayene gerçekleştirilir. Ayrıca refleksler, ellerin ve kolların gücü, his kaybı ve yürüyüş kontrolleri yapılır.

Yapılabilecek diğer testler arasında röntdgen, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) yer almaktadır. MR taramalarında geniş mıknatıslar, radyo dalgaları ve bilgisayarlar kullanılarak vücudun en iyi görüntüsü çıkarılır. Ayrıca nörolog muayenesi istenebilir.

Boyun Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

 

Boyun kireçlenmesi tedavileri genellikle semptomların azaltılmasıyla ilgilidir:

 • İstirahat,
 • Steroid nitelikli olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar veya inflamasyondan kaynaklanan ağrıyı hafifletici diğer narkotik ürünler,
 • Şiddetli ağrılarda epizodların kontrolüne yardımcı olan kayropraktikmanipülasyon,
 • Hareketi kısıtlayıcı ve destek sağlayıcı boyunluk takmak,
 • Sıcak ve soğuk terapisi, traksiyon veya egzersiz gibi diğer fiziksel terapi türleri,
 • Omurga veya omurganın çevresindeki eklemlere yönelik enjeksiyon ilaçları (epiduralsteroid enjeksiyonu veya servik yön eklem enjeksiyonu)

Boyun Kireçlenmesi İçin Ameliyat Ne Zaman Gerekir?

 

Boyun kireçlenmesi kronik (uzun süreli) bir durumdur. Ancak çoğu durumda şiddetlenme görülmez. Ameliyat nadir durumlarda önerilmektedir. Ameliyatın amacı omurga ve sinirlerdeki baskı kaynağının yok edilmesidir. Ayrıca implant biçiminde veya omurgaya füzyon yoluyla stabilizasyonkazandırılmasınayönelik de ameliyat gerçekleştirilebilir. Ancak ameliyat yalnızca şiddetli vakalarda ve şiddetli işlev kaybında önerilir. Örneğin ilerleyen bir his kaybı, kol, bacak, ayak veya parmaklarda işlev kaybı söz konusu ise ameliyat kararı alınabilir. Omurilik kompresyonunun herhangi bir türü kalıcı işlevsel engelliliğe neden olabilir.

Ameliyatı gerçekleştiren cerrah servikal omura önden veya arkadan yaklaşabilir. Önden işlem yapılmasının amacı disklerin ve baskı oluşturan kemik urlarının alınması olabilir. Disklerin yerine bir implant yerleştirilebilir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...