Pazar, Mart 29, 2020
Ana Sayfa Hastalıklar Ruhsal - Sinir Hastalıkları Benlik Yitimi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Benlik Yitimi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

   
Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Kişinin kendi benliğini yok sayması ve bu doğrultuda kendine yabancılaşma olarak adlandırılan benlik yitimi, şizofreni hastalığının önemli belirtileri arasındadır. Ağır psikolojik rahatsızlıkların sonucu olarak ortaya çıkmakta ve kişinin tüm hayatını olumsuz etkilemektedir. Benliğin yitirilmesi durumunda kendine yabancılaşma durumunun yanı sıra en yakınlar bile yabancı olarak görülmeye başlanır. Başkaları tarafından yönetiliyor olma hissi ile hırçınlık hali gözlenmektedir. Bu noktada benliğini yitirdiğini iddia eden bir kişi, aklının başkaları tarafından idare edildiğini ifade etmektedir. Benlik yitimi, son derece önemsenmesi gereken ve hastalığın ilk evrelerinde teşhis edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Aksi halde kişinin benliğini yitirmesinin yanı sıra iş gücünü yitirmesi ve sosyal yaşamdan tamamen kopması söz konusu olabilir.

Benlik Yitimi Nedenleri Nelerdir?

Dış faktörlere bağlı nedenlerden dolayı benliğin yitirilmesi ruhsal durumun önemi oldukça büyüktür. Şizofren hastalığı ile benzer yönleri bulunan bu durum, kişinin kişiliğini elinde tutamaması ve kendi hayatına ve düşüncelerine başkalarının yön verdiğinin düşünülmesidir. Şizofreni hastalarının hastalığın ilerlemesi ile birlikte olmayan şeyleri varmış gibi ifade etmeye başlamaları benliğin yavaş yavaş yitirildiğine işaret etmektedir.

Benlik yitimi kişilerde hızla gelişip ortaya çıkabileceği gibi, gizli olarak da en son düzeyinde ortaya çıkabilmektedir. Bu rahatsızlık için tek bir neden göstermek mümkün değildir. İlk etapta sosyal olmaktan kaçınma ve çevresine sürekli şüpheyle bakma gibi durumlar gözlenebilir.

benlik yitimi

Benlik Yitimi Belirtileri Nelerdir?

Duygu değişimleri ile kendini ve çevresini yabancı olarak görme benlik yitiminin ilk belirtileri arasındadır. Olumlu ve olumsuz iki farklı düşünceye aynı anda sahip olması gibi durumlarda benlik yitiminin başlıca belirtilerinden biridir. En sık karşılaşılan belirtilerden biri ise, kendi düşüncelerini başkalarının ağzından çıktığını ifade etmek yer almaktadır.

Benlik yitiminde ruhsal çöküntünün yanı sıra, fiziksel bozukluklarda sıkça yaşanmaktadır. Hareketlerini kontrol edememe ve genel sinirlilik hali gibi durumlar kişinin kendine ve çevresine karşı zamanla duyarsızlaşmasına neden olmaktadır. Nedenlerin tam olarak saptanamamasından dolayı etkili tedavi yöntemleri halen araştırılmaya devam edilmektedir. Uygulanacak olan tedavilere ek olarak benlik yitimi durumuna maruz kalan kişinin çevresindekilerin tutumu da büyük önem taşımaktadır.

Benlik Yitimi Nasıl Tedavi Edilir?

Ruhsal yapısının insan bedeninin genel sağlığı için büyük önem taşıması, psikolojik rahatsızlıkların tedavisinin zor ya da imkânsız olduğuna inanmayı kaçınılmaz kılmaktadır. Ancak hasta kişinin iri ve gelişmiş tedavi teknikleri ile günümüzde pek çok psikolojik alığın tedavisi mümkündür. Bu hastalıklardan biri olan benlik yitimi, çeşitli faktörlerden dolayı kaybedilmiş ya da kaybedilmeye yüz tutmuş benliğin kişiye tekrar kazanılmasına yönelik tedaviler uygulanmaktadır. İlaç tedavi ile iyileştirilmeye çalışılan benlik yitimi, kişiye özel terapiler ve aile desteği ile üstesinden gelinmesi kolay bir hastalık olmasına neden olmaktadır.

Benlik Yitimi ve Şizofreni

Benlik yitiminin farklı türleri ve aşamaları olsa da hastalığın genel özellikleri şizofreni hastalığını çağrıştırmaktadır. Hastalığın etkileri sonucunda çevresindeki insanlarla çeşitli çatışmalara giren kişi aynı zamanda kendi içinde de büyük çatışmalar yaşar. Zamanla kişinin kişiliği ten değişir ve düşüncelerinde köklü değişiklikler olur.

Şizofreni hastalığının da hasta kadar çevrenin etki bir hastalık olması, benlik yitiminin de bu özelliklere sahip olmasına neden oluyor. Özgüven eksikliği ile baş gösteren benlik yitimi, ilerleyen aşamalarda kişinin kendini her konuda yetersiz ve güçsüz hissetmesine neden olmaktadır. Bu hastalıkta kalıtımsal faktörler önemli bir yere sahip olsa da, etkenlere bağlı olarak kişinin içe kapanması da benlik yitimine neden olmaktadır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

entübasyon - hava yolu

Entübasyon nedir, entübe hasta ne demek?

0
Entübasyon kavramı ve entübe hasta tanımı şu sıralar en çok merak edilen sorular arasında. Peki entübasyon nedir? Entübe hasta kavramı neyi ifade...