Şubat, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaDiyetBalığın Faydasını Artıracak 6 Önemli Öneri

Balığın Faydasını Artıracak 6 Önemli Öneri

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Sağlıklı beslenmek isteyenler için balığın faydasını artıracak 6 önemli öneri  size kendinizi daha iyi hissettirecek! Bu önerileri uygulayarak balığın besin değeri, besleyciliği ve dolayısıyla insan vucuduna olan faydaları çok daha fazla olacaktır.

Balığın faydasını artıracak 6 önemli öneri sağlığınız açısından size destek verecektir. Balık tüketiminin önemi son derece fazladır ve insan vucudu için önemli besinler öğeler içerir. Özellikle ızgara ve fırında balık tüketmeniz son derece yararlı olacaktır. Farklı malzemeleri kullanarak balık tüketimini daha yararlı hale getirebilirsiniz. Özellikle DHA ve EPA bakımından zengin olan palamut çeşitleri, oldukça yararlıdır. Hafif sulu olarak pişirip servis edeceğiniz balık, her zaman son derece sağlıklı bir seçimdir.

Balık; fosfor, B vitaminleri, Omega 3 asitleri açısından oldukça zengin bir besindir. Çocukların balık tüketmeleri son derece önemlidir. Haftada iki üç kez balık ve beraberinde salata çeşitlerinin tüketilmesi insan vücudu oldukça yararlıdır. Bu yüzden düzenli olarak balık tüketmeniz ve bu besinsel öğeleri temin etmeniz son derece önem arz eder.

1. Sebzeyle Birlikte Tüketin!

Balığın faydasını arttıracak önerilerin başında sebzeyle birlikte tüketmek geliyor. Bol C vitamini içeren besinleri tüketerek sebzeyle birlikte tüketilmesi durumunda besleyici değeri daha yüksek olacaktır. Hakiki zeytinyağınız varsa bu ürünleri kullanarak balığı yağlayıp tüketebilirsiniz.

2. Kızartmayın!

Balığı kızartmak besin değerini azaltır. Bu yüzden fırında sebzelerle birlikte tüketmeyi tercih etmelisiniz. Izgara ya da tencere yemeği şeklinde de tüketebilirsiniz. Kızarmış balık daha fazla yağ çekeceği için besleyici değeri de yağ odaklı hale gelecektir.

3. Kılçıkları Yiyin!

Belseyicilik açısından kalsiyum ve fosfor en fazla balığın kuyruğunda vardır. Balığı kılçığıyla tüketmek özellikle küçük balık türleri söz konusu olduğunda oldukça yararlı olacaktır. Bazı insanlar kılçıklarla tüketilen balıklardan hoşlanmamaktadır. Bu yüzden tercih meselesi olsa da küçük balık çeşitlerini kılçıklarıyla tüketerek maksimum verim elde edebilirsiniz.

4. Limon Sıkın

Balık ve limon ilişkisi son derece önemlidir. Bu yüzden balığa limon sıkarak tüketmek oldukça önemlidir. Limon sıkarak tüketeceğiniz balık ürünleri son derece yararlı bir hale gelecektir.  Limon sıkarak tüketeceğiniz balık çeşitleri, son derece yararlıdır. Çünkü birçok et türü C vitaminiyle tüketildiğinde protein değeri yükselecektir.

5. Yediğiniz Balığı Tanıyın

Uskumru, palamut, hamsi gibi yararlı balıkları tüketmeniz son derece iyi olacaktır. Balığın sağlığa yararları birçok açıdan önem arz eder ve esansiyel öğeleri temin etmiş olursunuz. Yediğiniz balığı tanımanız alacağınız vitamin ve besin değerlerini bilmeniz esansiyel öğelerin temini açısından iyi olacaktır.

6. Haftada En Az İki Kez Tüketin

Balıktan gerçek anlamda faydalanabilmek için haftada en az iki kez tüketmeye özen gösterin. Özellikle balığın faydalarını artıracak püf noktalara dikkat ederek, düzenli olarak tercih edeceğiniz balık tüketiminde kızartmalardan kaçınarak daha sağlıklı bir beslenme sistemi yaşayabilirsiniz.

Balık Yemek İçin 10 Neden

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...