Hepsaglik

Ayak Bileği Kireçlenmesi Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Ayak Bileği Kireçlenmesi Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Ayak bileği eklemi arasında bulunan kıkırdak dokunun zaman içerisinde tahrip olarak bilek kemiklerinin birbirine yaklaşması ve dokunması ile ortaya çıkan ağrılı hastalığa ayak bileği kireçlenmesi denmektedir. Vücudun birçok dokusu kendini yenileyebilirken aşınan kıkırdak dokular kendilerini yenileyememektedir. Bu nedenle temas eden kemikler eklem üzerinde acı ve ağrıya neden olabilmektedir.

Ayak Bileği Kireçlenmesi Nasıl Ortaya Çıkar?

Uzun süre ayakta kalmak, ayağa alınan sert darbeler, ayağın düzenli olarak zorlanması gibi nedenler kireçlenmeye neden olabileceği gibi yalnızca ilerleyen yaş nedeni ile ayak bileği kireçlenmesi ortaya çıkabilir. Yaşın ilerlemesi sonucu hücrelerin görevlerini tamamlayarak ölmesi ayak bileği dokusundaki zedelenmeyi de arttıracaktır.Bu nedenle kireçlenmenin yaş ile bağıntısı bulunmaktadır. Kireçlenmenin aynı zamanda kalıtsal ayağı da olabilir.. Genç yaşta kireçlenme hastalığına yakalanan kişilerin büyük bir çoğunluğunun aile geçmişinde kireçlenmeye rastlanmaktadır. Uzun süre ayakta yapılan bir sporu yapmak, fazla kilolar veya dansçılık, garsonluk gibi mesleklerde uzun yıllar çalışmak ayak bileği kireçlenmesine sonradan yol açabilecek etkenlerdir.

Ayak Bileği Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Ayak bileği kireçlenmesinin ilk belirtisi eklem bölgesindeki yoğun ağrıdır. Zorlanan eklemde hareket sonrası acı ve ağrı ortaya çıkar. Hastalığın başladığı aşamada bu ağrılar dinlenme yolu ile giderilebilir. Ancak herhangi bir tedaviye başlanmaz ise hastalık ilerleyeceğinden ilerleyen zamanlarda yaşanacak ağrılar dinlenme yolu ile dindirilememektedir. Hastalar bu evrede genellikle hiç hareket etmeden bile ağrı hissedebilirler. Ayak bileğinin kilitlenmesi, hareketlerde zorlanma ve yavaşlama, ayak bileğinin şişmesi ve sertleşmesi de ayak bileği kireçlenmesinin diğer belirtileri arasında yer almaktadır.

ayak bileği kireçlenmesi

Ayak Bileği Kireçlenmesi Tanısı Nasıl Koyulur?

Kireçlenme el ile müdahaleden çok röntgen çekilerek tespit edilebilir. Belirtilerin ortaya çıkmasının ardından bir uzmana başvurularak gerekli testlerin yaptırılması gerekmektedir. Eğer ayak bileğinde şişmeler meydana geldiyse hekim tarafından fizik muayene ile tespit edilmesi mümkün olabilmektedir. Ancak büyük oranda kireçlenme için tam teşhisin konması röntgen veya MR sonuçlarına bağlı olarak değişmektedir.

Ayak Bileği Kireçlenmesinin Önlenmesi İçin Neler Yapılır?

Ayak bileği kireçlenmesinin ortaya çıkmaması için eklemin fazlaca zorlanmaması gerekmektedir. Ayakta yapılan bir işte çalışılıyorsa ayakların dinlenmesi için molalar verilmesi ve bu molalar esnasında hafif bilek egzersizleri ile eklemlerin rahatlatılması gerekmektedir. Ayrıca ayak bileğine baskı yaparak eklemi zorlayacak fazla kilolardan kurtulmak da kireçlenmenin önüne geçmek için etkili bir yöntem olabilmektedir. Eğer yaşlılık döneminde kireçlenme sorunu ile karşılaşılmak istenmiyor ise gençlikte beslenme ve yaşam alışkanlıklarına dikkat edilmeli egzersizler ihmal edilmemeli ve kilo kontrol altında tutulmalıdır. Genetik olarak vücutta başlayan kireçlenme için ise etkileri azaltmak amacı ile çalışmalarda bulunulmalıdır.

Ayak Bileği Kireçlenmesi Tedavisi Nedir?

Kireçlenme genel olarak tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Çünkü insan vücudundaki kıkırdak dokuların yenilenmesi mümkün değildir. Hastalara uygulanan tedavilerin tamamı şikayetlerin azaltılmasına yönelik olmaktadır. Şikayetlerin büyüklüğüne göre fizik tedavi, ilaç ve cerrahi tedaviler uygulanabilmektedir. Eğer hastanın şikayetleri büyük boyutlarda ise operasyon yapılması mümkündür. Ancak ilk aşamada hastalık ilerlemeden önce denenecek ilk teknik hafif ilaç tedavisi ve fizik tedavidir. Uzman bir fizik tedavi uzmanı eşliğinde gerçekleştirilecek egzersizler ayak bileği kireçlenmesi sonucu ortaya çıkan ağrı ve rahatsızlıkların giderilmesinde etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra hekim tarafından yazılan ağrı kesiciler kullanılarak şiddetli ağrıların yok edilmesi de mümkündür. Ayrıca NSAİİ verilerek kireçlenmenin progresyonu azaltılabilir. Eğer hasta bu tedaviler sonucunda ağrılarından kurtulamıyor ise son aşamada cerrahi operasyon ile ayak bileği kireçlenmesinin etkilerinin azaltılması da söz konusu olmaktadır.

Ayak Bileği Kireçlenmesi İçin Kaplıca Tedavisi Uygulanabilir Mi?

Kaplıcalardaki şifalı termal suların kireçlenmeye iyi geldiği tıbbi olarak belirlenmiştir. Modern kaplıca tesislerinde bulunan hekimler gözetiminde oluşturulan uygun bir tedavi programı ile ayak bileği kireçlenmesinin ağrı ve acılarından kurtulmak mümkün olabilmektedir. Elbette uzman bir doktora danışmadan böyle bir tedavinin başlatılması da yanlış olacaktır. Ancak şifalı suların ayak bileği kireçlenmesi ağrılarına da iyi gelmesi olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle kontrollü bir biçimde belirtilerin tespit edilip bir doktorun tedavi önerileri doğrulturunda hastalıktan kurtulmaya çalışılmasının ardından yine doktor önerisi ve gözetimi ile kaplıca sularının şifasından faydalanmak tedavi seçenekleri arasında yer alabilmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir