Ocak, 2021


#EVDEKAL

Ana Sayfa Hastalıklar Göz Hastalıkları Arpacık Nedir? Arpacık Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arpacık Nedir? Arpacık Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

   
Makale Düzeyi:  6 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Arpacık Nedir?

 

Halk dilinde it dirseği tıp literatüründe ise göz sili enfeksiyonu diye adlandırılan arpacık, göz kapağı üzerinde ve çevresinde görülebilen kirpik dibi enfeksiyonlarının neden olduğu bir şişlik olarak tarif edilebilir.

Arpacık ve Evreleri

 

Enfeksiyonların neden olduğu bu şişlik tıp dilinde hordeolum olarak adlandırılmaktadır. Bu şişliğin bir sonraki evresi olan kist oluşumuna ise şalazyon denilmektir. Arpacığın kist evresine ulaşması iyileşme süresini uzatabilir ve cerrahi bir müdahalenin varlığı söz konusu olabilir.

Arpacık Belirtileri

 

Enfeksiyona bağlı olarak gelişen bu şişlik aslında irin dolu bir apseden ibarettir be stafilokok isimli bakterinin varlığı ile kendini gösterir. Batma hissi, gözde sulanma, kızarıklık, acı gibi belirtiler ile kendini göstermektedir. Ayrıca bu aşamada göz ışığa karşı daha hassas olur.

Arpacık Neden Olur?

 

Arpacık birçok faktöre bağlı olarak kendini gösterebilir bunlar faktörler arasında yağ bezlerinin tıkanması sonucu meydana gelen enfeksiyonlar oldukça sık görülür. Bunun dışında az önce bahsettiğimiz stalifokok bakterisinin kendisi arpacığa neden olur. Meydana gelen arpacık vakalarının %90 gibi bir kısmına bu bakteri neden olmaktadır. Bu iki neden dışında arpacık oluşumuna en sık neden olan sebepler arasında vitamin eksiklikleri yer almaktadır.

A, C ve E vitaminlerinin eksikliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve fiziksel yatkınlık ile birleşerek arpacık oluşumuna neden olabilmektedir. Bunlar dışında aşağıdaki nedenler de arpacığa neden olabilmektedir:

Stres, fiziksel yatkınlık, alerjik durumlar, kandaki yağ oranının artması, göz temizliğinin ihmal edilmesi, bazı cilt hastalıkları (akne rozasea, seboreik dermatit), bağışıklık sisteminin dengesini bozacak ilaç kullanımları gibi birçok neden arpacık oluşumuna neden olabilmektedir.

Arpacık Kendi Kendine Geçer Mi?

 

Arpacık rahatsızlığı yaşayan birçok kişi, arpacığın kendi haline bırakıldığında kendiliğinden geçeceğini düşünmektir ve arpacık rahatsızlığını geçiren kişilerin önemli bir kısmı arpacığı birden fazla geçirmiş ve göz hekimine gitmemiştir. Halbuki burada arpacık sadece kendini sınırlamakta ancak arpacığa neden olan etken göz kapağının içindeki kıkırdakta yaşamaya devam etmektedir.

Kapağın içindeki kıkırdakta yüzlerce bez olduğundan arpacık bir sonraki çıkışında farklı bir bölgede farklı bir boyutta kendine yer edinecektir.

Arpacık Tedavisi

 

Arpacığın tedavisinde en önemli tedavi yöntemi arpacığın oluşmaması için hijyene dikkat edilmelidir. Arpacık bir şekilde kendini gösterdi ise bir göz hekimine görünmek atılacak en doğru adım olacaktır. Çünkü ilk zamanda ve doğru yapılacak  tedavi arpacığın nüks etmesini düşük seviyelere indirgemektedir. Arpacık tedavisinde en çok tavsiye edilen uygulama ise ılık kompresyondur. Ilık kompresyon zamanla hordeolumun dışarı açılıp içeriğinin boşalmasını sağlar. Birkaç günlük ılık su uygulama arpacığa iyi gelecektir.

Arpacık Başlangıç Seviyesindeyse

 

Bu seviyede damla ile müdahale arpacık oluşumuna karşı etkili olabilmektedir ancak aynı durum daha ileri seviyelerdeki arpacık oluşumları için pek etkili bir yöntem değildir.

göz damlası

Arpacık Enfeksiyon Seviyesindeyse

 

Eğer enfeksiyon oluşumu gerçekleşmiş ve şişlik ile beraber çevreye yayılmaya başladıysa antibiyotik ve anti-enflamatuar türü ilaçlarla arpacık tedavisi söz konusu olabilir. Bu ilaçların doktor tavsiyesi altında alınması gereklidir.

ilac

Arpacık Tedavisi ve Cerrahi Müdahale

 

Belli bir aşamadan sonra arpacık kendi içerisinde toplanmaya ve ufalmaya başlar; burada durumu en iyi şu cümleler özetleyebilir:

Arpacık bu ufalma ile bir kapsül kazanır ve kronik hale geldiğinin göstergesidir. Bu durum belirli bir süre devam ettikten sonra bunu ilaçla veya başka bir tedavi yöntemi ile ufaltmak mümkün olmayabilir.

Bu aşamadan sonra cerrahi müdahale gereklidir ve cerrahi müdahale ile arpacık boşaltılır. Ancak cerrahi müdahalelerde bazen arpacık oluşumunda yetersiz kalabilmektedir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

İşte Covid19 Aşısı İçin İzlenecek Yol

Covid-19 Aşı Başvurusu E-nabız, E-devlet platformlarından aşılama için öncelik hakkı olup olmadığı sorgulanabilmektedir. Sırası geldiğinde Covid-19 aşısı için hak sahibi olan bireyler, ilgili platformlar üzerinden...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...