Hepsaglik

Anne Karnında Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Anne Karnında Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur

 

Bebeklerin anne karnında cinsiyeti döllenme ile birlikte genetik olarak belirlenmektedir. Ancak bu cinsiyetin hekim tarafından tespit edilebilmesi için hamileliğin belirli bir döneme ulaşmış olması gerekmektedir. Gebeliğin ilk dönemlerinde bebek, henüz gözle görülemeyecek kadar küçük olduğu için cinsiyet tahmini yapabilmek de pek mümkün değildir. Günümüzü teknoloji imkanları sayesinde anne karnındaki bebeğin cinsiyeti ultrason ile yapılan görüntüleme sonucunda rahatlıkla belirlenebilmektedir. Gebeliğin genellikle 3. ayının sonunda yapılan ultrason görüntülemesi ile bebeğin cinsiyeti hekim tarafından anlaşılabilmektedir. Genellikle hamileliğin 13. Haftasına denk gelen cinsiyet belirleme imkanı kimi zaman bebeğin gelişiminin beklenen şekilde gerçekleşmemesi ya da anne karnındaki pozisyonu sebebiyle anlaşılamayabilir de. Bu nedenle 14. ve 15. haftalarda yapılan görüntülemeler, anne karnındaki bebeğin cinsiyeti konusunda daha kesin veriler elde edilmesini sağlayabilmektedir. Hamileliğin 20. haftasında ise artık bebeğin cinsiyeti tam bir netlik kazanabilmektedir. Bu nedenle anne ve baba adaylarının, bebeklerinin cinsiyeti hakkında tam bir bilgi elde edebilmek için sabırlı davranmaları gerekmektedir.

cinsiyet tayini

       

Cinsiyet Tayininde Kullanılan Ultrasondan Bir Görüntü

Kimi zaman anne karnındaki bebeğin cinsiyeti belirlenirken, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bebeğin pozisyonundan kaynaklı olarak yanlış bir tespit yapılabilmektedir. Bu durum günümüzün gelişmiş teknolojisi sayesinde oldukça nadir olsa da zaman zaman karşılaşılabilen bir durumdur. Erkek bebeğin penisinin görülememesinden kaynaklı olarak gerçekleşebilen bu durum, penis net bir şekilde göründüğü zaman kesinlik kazanmaktadır. Yani bebeğin cinsiyeti erkek olarak tespit edildiyse yanılma payı oldukça düşüktür. Ancak kız olarak yapılan cinsiyet tespitlerinde ilerleyen dönemlerde penisin görülmesi ile birlikte bebeğin cinsiyetinin erkek olduğu da anlaşılabilmektedir. Çünkü bebeğin penisinin görülmemesi cinsiyetinin kız olduğunun düşünülmesine neden olmaktadır.

Ultrason ile yapılan incelemeler dışında anne karnındaki bebeğin cinsiyeti genetik incelemelerin yapılması ile de tespit edilebilmektedir. Anne karnında, bebeğin içerisinde bulunduğu amniyo sıvısından örnek alma işlemi olan amniyosentez ve koryon villus biyopsisi de cinsiyet belirlemek için kullanılan yöntemler arasında bulunmaktadır. Bu yöntemlerle yapılan genetik incelemelerde kromozom incelemesi yapılmakta ve bebeğin cinsiyetini belirleyen XX veya XY kromozomları araştırılmaktadır. XX kromozomunun tespit edilmesi bebeğin kız, XY kromozomunun tespit edilmesi ise erkek olduğunun göstergesidir. Bu yöntemlerle elde edilen veriler, kesin sonuçlar vermektedir. Yanılma payı son derece azdır. Ancak anne karnındaki bebeğin cinsiyeti için kromozom incelemelerinin yapılması özellikle amniyosentez işleminin risklerinin bulunması nedeniyle çok gerekli olmadıkça tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle cinsiyet belirlemek için en güvenilir olan yöntem, uzman bir hekim tarafından yapılmakta olan ultrason ile görüntüleme işlemidir. Hamilelik boyunca belirli aralıklarla yapılan kontroller sırasında anne karnındaki bebeğin cinsiyeti de tespit edilir. Bu incelemelerin herhangi bir sakıncası olmadığı gibi bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürüp sürdürmediğinin tespit edilebilmesi için de son derece önemlidir.

Yukarıda saydığımız cinsiyet belirleme yöntemlerinin yanı sıra evde yapılabilen ve cinsiyet belirleme imkanı sunan testler de bulunmaktadır. Bu testler genellikle % 80 oranında doğru sonuç vermektedir. Ancak bazı sakıncaları bulunduğu için tavsiye edilmemekte, kimi ülkelerde ise kullanımı yasak olmaktadır. Annenin idrarının kullanılması ile yapılan bu testler, anne karnındaki bebeğin cinsiyeti hakkında kolay bir şekilde sonuç elde edebilme imkanı sunmaktadır. Gebeliğin 10. Haftasında yani ultrason ile cinsiyet belirlenmesinden yaklaşık olarak 3 – 4 hafta önce evde yapılabilmekte ve doğruluk payı yüksek sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu testlerin en büyük sakıncası, bebeğin cinsiyetini öğrenen ve bu durumdan hoşnut olmayan ebeveynlerin, kürtaj ile hamileliği sonlandırma imkanının bulunmasıdır. Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti için evde yapılabilecek olan bu testler, ülkemizde yasak olmamakla birlikte onaylanmış da değildir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir