Hepsaglik

Alerjiye Karşı Şifalı Bitkiler

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Alerjiye Karşı Şifalı Bitkiler
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Alerjiye Karşı Şifalı Bitkiler

Günümüzde alerji dış etkenler ya da tüketilen gıdalar nedeni ile sıkça karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Vücut toza, polene ya da herhangi bir yiyeceğe karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Alerji nedeni ile ortaya çıkan şikayetler alerjen maddenin türüne ve vücutta etki gösterdiği alana göre değişiklik gösterebilir. Alerji nedeni ile oluşabilecek şikayetler, kızartı, kaşıntı, nefes problemleri, göz sulanması olarak sıralanabilir.

Alerjiye Karşı İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

       

Öksürük Otu: Öksürük otu tam anlamı ile doğal bir anti-histaminiktir. Ayrıca alerji üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmış bir bitkidir. Isırgan otunun alerjiye iyi gelen kısmı yapraklarında bulunan petasins maddesidir. Isırgan otu hem çiğ olarak hem de kapsül halinde kullanılabilir.

Karabiber: Solunum yolları nedeni ile gelişen alerjiler için karabiber oldukça etkilidir. Karabiber bal ile karıştırılarak tüketildiğinde alerjilerden kolaylıkla kurtulmak mümkün olur.

Acı Biber: Acı biber mutfak raflarının olmazsa olmaz baharatlarındandır. Bu mucizevi bitki mukus akışını engelleyerek alerjiye karşı iyi gelir. Alerji için acı biber tozu, sıcak su ile karıştırılarak gargara yapılır. Düzenli araklıklar ile kullanıldığında alerjiye karşı etkili sonuçlar alınabilir.

Okaliptus: Öksürük, boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu hastalıklarına karşı çok iyi gelmektedir. Okaliptus yaprakları ayrıca alerji tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir. Okaliptus çay şeklinde hazırlanarak tüketildiğinde alerjiye karşı faydalı olur.

Çuha Çiçeği Yağı: ürtiker, egzama gibi pek çok cilt hastalığına karşı iyi gelir. İçeriğinde barındırdığı omega-6 asit yağlarının cildi koruyucu bir özelliği de vardır. Kapsül şeklinde kolaylıkla kullanılabilir.

Melek Otu: Alternatif tıpta ön sıralarda yer alan Çin’de melek otu alerji tedavisi için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Melek otu kişinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek alerji nedeni ile oluşan nezle, göz akıntısı gibi şikayetleri azaltır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir