Salı, Mart 31, 2020
Ana Sayfa Allerji Alerjiye Karşı Şifalı Bitkiler

Alerjiye Karşı Şifalı Bitkiler

   
Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Alerjiye Karşı Şifalı Bitkiler

Günümüzde alerji dış etkenler ya da tüketilen gıdalar nedeni ile sıkça karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Vücut toza, polene ya da herhangi bir yiyeceğe karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Alerji nedeni ile ortaya çıkan şikayetler alerjen maddenin türüne ve vücutta etki gösterdiği alana göre değişiklik gösterebilir. Alerji nedeni ile oluşabilecek şikayetler, kızartı, kaşıntı, nefes problemleri, göz sulanması olarak sıralanabilir.

Alerjiye Karşı İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Öksürük Otu: Öksürük otu tam anlamı ile doğal bir anti-histaminiktir. Ayrıca alerji üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmış bir bitkidir. Isırgan otunun alerjiye iyi gelen kısmı yapraklarında bulunan petasins maddesidir. Isırgan otu hem çiğ olarak hem de kapsül halinde kullanılabilir.

Karabiber: Solunum yolları nedeni ile gelişen alerjiler için karabiber oldukça etkilidir. Karabiber bal ile karıştırılarak tüketildiğinde alerjilerden kolaylıkla kurtulmak mümkün olur.

Acı Biber: Acı biber mutfak raflarının olmazsa olmaz baharatlarındandır. Bu mucizevi bitki mukus akışını engelleyerek alerjiye karşı iyi gelir. Alerji için acı biber tozu, sıcak su ile karıştırılarak gargara yapılır. Düzenli araklıklar ile kullanıldığında alerjiye karşı etkili sonuçlar alınabilir.

Okaliptus: Öksürük, boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu hastalıklarına karşı çok iyi gelmektedir. Okaliptus yaprakları ayrıca alerji tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir. Okaliptus çay şeklinde hazırlanarak tüketildiğinde alerjiye karşı faydalı olur.

Çuha Çiçeği Yağı: ürtiker, egzama gibi pek çok cilt hastalığına karşı iyi gelir. İçeriğinde barındırdığı omega-6 asit yağlarının cildi koruyucu bir özelliği de vardır. Kapsül şeklinde kolaylıkla kullanılabilir.

Melek Otu: Alternatif tıpta ön sıralarda yer alan Çin’de melek otu alerji tedavisi için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Melek otu kişinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek alerji nedeni ile oluşan nezle, göz akıntısı gibi şikayetleri azaltır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

entübasyon - hava yolu

Entübasyon nedir, entübe hasta ne demek?

0
Entübasyon kavramı ve entübe hasta tanımı şu sıralar en çok merak edilen sorular arasında. Peki entübasyon nedir? Entübe hasta kavramı neyi ifade...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...