Hepsaglik

Alerji Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Alerji Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Alerji Nedir?

Alerji vücudun bağışıklık sisteminin yabancı bir maddeye karşı gösterdiği tepkidir. Yani alerji bağışıklık sistemimizin belirli bir maddeye temasla birlikte gösterdiği aşırı reaksiyondur. Alerjik kişilerin vücutları ilgili yabancı maddeyi tanır ve sistem harekete geçer. Alerjenler ise belirli kişilerde alerjik reaksiyona neden olan maddeler verilen isimdir.

Anafilaksis basit bir alerjene verilen basit tepki midir?

       

Hayır. Anaflaksis enjeksiyon veya sindirim yoluyla alınan ve böylece kan akışına karışan maddelerce tetiklenir. Cilt, akciğerler, burun, boğaz ve sindirim yolunda reaksiyon meydana gelir. Şiddetli anafilaksis vakaları maddeye maruz kalınmasından sonraki birkaç dakika içerisinde ortaya çıkar ve müdahale edilmediğinde ölümcül olabilir.

İç alerjenler, dış alerjenler, gıda alerjenleri ve hava alerjenleri hangileridir?

Fındık, hamamböceği, yumurta, küf sporları, hayvanlar, polenler, deniz ürünleri, domates ve toz mitleri bazı alerjenlere örnektir. Yetişkinlerde alerjik reaksiyonlara sıklıkla sebep olan yiyecekler arasında karides, Tatlısu istakozu, ıstakoz, yengeç, fındık, balık, yumurta ve fıstık yer almaktadır.

Alerjik rinit bahar nezlesi midir?

Evet, bahar nezlesi yanlış bir isimlendirmedir. Aslında bu probleme neden olan bahar değildir. Hapşırık, burun akıntısı, göz reaksiyonları ortaya çıkar. Alerjik rinit birçok farklı maddeden kaynaklanabilir.

Alerji ilaçları hangileridir?

Alerji ilaçları antihistaminler grubundaki ilaçlardır. Antihistaminler alerjik reaksiyon sırasında salgılanan histaminle mücadele ederek histaminin vücuttaki faaliyetini engeller. Diğer bir deyişle antihistaminler alerjik reaksiyonu durdurmaz, ancak vücudu bazı alerjik etkilerden korur. Antihistaminler genellikle ağız kuruluğu ve uyku yapar. Yeni üretilen non-sedating özellikli antihistaminlerin genel olarak daha az etkili olduğu düşünülmektedir.

Alerji konjüktivite neden olur mu?

Evet. Alerji nedeniyle gözlerde konjüktiva yangısına alerjik konjüktivit adı verilir. Göz alerjileri genellikle konjüktiva, göz yuvarlağının beyaz alanını kaplayan dokuyu kaplamaktadır. Konjuktiva çevredeki hava partiküllerine maruz kalan bir bariyer yapısıdır. Bu partiküller bazı durumlarda konjüktivadaki alerjik tepkiyi tetikleyebilir.

Alerji ve soğuk algınlığı nasıl ayırt edilir?

Burundan sarı akıntı alerji değil, soğuk algınlığı semptomu olabilir. Ayrıca hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı semptomları genellikle aynı anda görülmez. Alerjide ise bu semptomlar aynı anda ve aniden ortaya çıkar ve alerjene maruz kalındığı sürece devam eder. Hapşırma alerjide çok yaygındır ve art arda hapşırma şeklinde gerçekleşebilir. Alerji durumunda temiz, sulu bir akıntı gerçekleşir. soğuk algınlığında ise sarı renkte bir akıntı gelir. Ayrıca soğuk algınlığı genelde kış aylarında, alerji ise genellikle bahar aylarında meydana gelir.

Alerji nasıl teşhis edilir?

Alerji kan testi ve alerji deri testleriyle teşhis edilir. Bu testlerde alerjik reaksiyona neden olan madde belirlenmeye çalışılır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir