Temmuz, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaKADINAdet Geciktirici İlaçların Zararı Var Mıdır?

Adet Geciktirici İlaçların Zararı Var Mıdır?

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Her ay bayanların yaşadığı rutin olan adet kanamasının istenmeyen zamana denk gelmesinden dolayı geciktirilmek istenmesi, adet geciktirici haplar sayesinde mümkündür. İlk kez adet geciktirici hap kullanacak olanlarda yan etkileri konusunda tedirginlik olsa da, kalıcı hasara yol açma gibi yan etkileri yoktur. En çok adet geciktirici kullanmak zorunda olan bayanlar hormonal bozukluklara neden olacağı ve çocuğun olmayacağı düşünülse de, adet geciktirici haplar, adet rutinini ileri bir tarihe alınması için üretilmiş ilaçlardır ve etkisi kalıcı değildir. Adet geciktirici hapların basit yan etkileri arasında şişkinlik, kabızlık ve gerginlik durumu gözlenebilir. Ancak bu belirtilerde hapın kullanımının bitmesi ile geçici etkilerdir.

Adet Geciktirici İlaçları Kimler Kullanamaz?

Bayanlara yıl içinde yaklaşık iki kereden fazla kullanılması tavsiye edilmeyen adet geciktirici ilaçlar karaciğer hastaları için önerilmeyen ilaçlardır. Doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bu ilaçlar, aşırı kilolu ve fazla sigara içen bayanların kullanmaması gereken haplardır. Ayrıca doğum kontrol hapı ile birlikte kullanımının bazı yan etkilere yol açmasından dolayı bu tür ilaçlarla birlikte kullanılması önerilmemektedir. Adet geciktirici ilaçları kullanmayı neredeyse alışkanlık haline getiren bayanlar için bu durum oldukça sakıncalıdır ve yan etkilerinden zarar görmek olasıdır. Bu nedenle doktor kontrolü çerçevesinde ve doktorun öngördüğü kararıyla adett geciktirici hapları kullanmaya özen göstermek gerekir.

adet geciktirici ilaç

Adet Geciktirici İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Adet geciktirici ilaç kullanımına mutlaka doktorun karar vermesi gerekir. Bayanların tek başlarına almaması gereken kararlardan biri olarak, adet geciktirici hap öncesinde rahim içinin ultrason ile görüntülenmesinde fayda vardır. Farklı içeriklere sahip olan adet geciktirici ilaçların hangisinin uygun olduğuna karar vermek için ultrason muayenesi oldukça gereklidir. İlaç kullanımını takip eden birkaç ay adet düzensizliği söz konusu olsa da, yumurtlamaya etkisinin sıfır olmasından dolayı doğurganlığa herhangi bir yan etkisi mümkün değildir. Ayrıca hamilelik şüphesi ve meme kanseri olanların adet geciktirici kullanmamaları gerekir. Adet geciktirici ilaçlar bu nedenle ciddiye alınmalı ve basit ihtiyaçlar için bu ilaçları kullanmaktan geri durulmalıdır.

Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

Adet kanaması yaşanan günlerde kadınların istedikleri pek çok şeyden geri kalmalarından dolayı bayanların imdadına yetişen adet geciktiriciler, bilinçli bir şekilde kullanıldığında yan etkisi yok denecek kadar az olan ilaçlardır. Hormonal bir ilaç olmasından dolayı, hormonal dengenin hafif bozulmasına neden olsa da, şimdiye kadar görülmüş kalıcı bir yan etkisi söz konusu değildir. İçeriğindeki progesteron nedeniyle hormon seviyesinin yükselmesi, göğüslerde ağrı ve hassasiyete neden olabilir.

Adet Geciktirici İlaçlar Düzensizlik Yapar Mı?

Her bayanın kendine özgü olan adet döngüsü, adet geciktirici ilaçlarla ertelendiğinde ilerleyen aylarda bazı düzensizlikler yaşamak normaldir. Gecikmenin olması için ilaçların etkisi ile hormonal dengenin şaşası bu tür düzensizlikleri de beraberinde getirmektedir. Doktor kontrolünde kullanılması gereken adet geciktirici ilaçların oluşturacağı pürüzler doktor tarafından bayanlara iletilmektedir.

Adet geciktirici ilaçların gebelikten koruma gibi bir etkisinin olmadığı bilinmeli ve doğum kontrol hapı kullanan bayanların doktorunun tavsiye ettiği şekilde iki hapı aynı anda almaya devam etmeleri gerekir.

Adet Geciktirici İlaçlar Nasıl Kullanılmalı?

Her bayanın kullanımı için uygun olmayan adet geciktiriciler, doktorun uygun gördüğü kişiler tarafından kullanılmalıdır. Diğer yandan meme ve rahim kanseri olan ve yumurtalıklarında sorun olanların kullanımı için uygun olmayan ilaçlardır. Adet geciktirici kullanması gereken kişi antideprasan türü ilaç kullanıyorsa adet geciktirici kullanması sorun yaratabilir. Aynı zamanda ilacın etkisinde değişikliklere yol açacağı için alkol ya da greyfurt benzeri şeylerle ilacın alınmamasına özen göstermek gerekir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...