Hepsaglik

Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

adet düzensizliği

adet düzensizliğinin sebepleri nelerdir

Adet Düzensizliğinizin Sebebi POS Olabilir

                POS yani Polikistik over Sendromu kadınlarda kendisini adet düzensizliği, aşırı tüylenme ve kilo problemleri ile göstermektedir. Bu nedenle eğer adetinizin normal siklus olan 26 ile 32 gün süresi dışında bir zamanda olduğunu düşünüyorsanız yani adet düzensizliği yaşıyorsanız Polikistik over Sendromuna sahip olabilirsiniz. Düzenli bir şekilde kullanılan ilaçlarla kontrol altına alınması gereken Polikistik over Sendromu ilerlemesi durumunda kısırlığa yol açabilmektedir.

Kadın vücudunda çok sayıda kist içeren over dokusunun bulunması sebebiyle meydana gelen Polikistik over Sendromu uzun bir süre boyunca yumurtlama olmamasına neden olur. Bu rahatsızlığa sahip kadınların sadece % 25’inde görüntüleme yoluyla tespit edilebilen bu rahatsızlık, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda ise sadece % 14 oranında tespit edilebilmektedir. Bu nedenle hekiminiz POS’dan şüpheleniyorsa detaylı tahliller yapılmasını isteyerek, teşhisinizi bu tahlillerin sonucuna göre koyacaktır.

Hastalığın Belirtileri

                Polikistik over Sendromu kadınlarda adet düzensizliği, tüylenmede artış, saç dökülmesi, akne gibi belirtilerle kendisini göstermektedir ve uzun bir süre boyunca tedavi edilmezse kısırlık, şeker, kalp damar hastalıklarına, rahim kanseri ve meme kanserine yakalanma risklerinde artış yaşanması şeklinde tablolara sebep olabilir.

Polikistik over Sendromunuz varsa yaşam standardınızda bazı değişiklikler yaparak, rahatsızlıklarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak spor yapmalı, sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. Vücudunuzun ihtiyacı olan tüm vitamin ve minareleri almalısınız.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir