Hepsaglik

0 – 1 Yaş Çocuk Beslenmesi

0 – 1 Yaş Çocuk Beslenmesi
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

0 – 1 Yaş Çocuk Beslenmesi

                Bebeklerin doğumundan itibaren ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü beslenmesi gerektiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmış olan bir gerçektir. 6 ay boyunca bebeğe su dahil başka hiçbir yiyecek ve içecek maddesi kesinlikle verilmemelidir. Bebek ölümlerinin önlenmesinde ilk 6 ay sade anne sütü ile beslenmenin ve 6 ay sonunda anne sütünün yanı sıra ek gıda maddelerinin verilmesinin büyük bir faydası olduğu belirlenmiştir. Yani kısaca belirtmek gerekirse 0 – 1 yaş çocuk beslenmesi ilk 6 ay anne sütü, 6 aydan sonra ise ek gıdalar ve anne sütü şeklinde gerçekleştirilmelidir. Bir bebek için hiçbir besin anne sütünün yerini tutamaz. Anne sütü hazırlık gerektirmediği, her zaman aynı ısıda olduğu, bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için gerekli olan tüm ihtiyaçlarını karşıladığı için 0 – 1 yaş çocuk beslenmesi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Anne sütü sağlıklı bir sindirim sistemi oluşturulmasını sağlar, kronik hastalıkların oluşması riskini azaltır. Bebeği enfeksiyonlara karşı korur. Bebeklerin anne sütü ile beslenmesi bebeklerle birlikte annenin sağlığı için de oldukça faydalıdır. Bebeğini anne sütü ile besleyen kadınlar göğüs ve over kanseri ile osteoporozis olma ihtimalleri diğer kadınlara göre çok daha düşüktür.

Ek besinlerin 6 aydan itibaren verilmesi son derece önemlidir. Bu aydan itibaren bebeğin enerji gereksinimi artmakta ve artık anne sütü bu ihtiyacını karşılamaya tek başına yetmeyecektir. Doğumda sağlanmış olan demir ve çinko depoları tükenmiş olacaktır. Ayrıca yiyeceklerin sahip olduğu farklı tat ve kıvamlar, bebeğin çiğneme ve ısırma becerilerini arttıracak, çiğneme becerisi ise ağız ve dil koordinasyonunu arttıracaktır. 0 – 1 yaş çocuk beslenmesi sırasında besinlere daha geç başlamak bebeğin besinleri reddetmesine neden olabilmektedir. bu nedenle ek gıdalarla beslenmeye 6. aydan itibaren başlamak son derece uygundur.

0 – 1 yaş çocuk beslenmesi için ilk 6. Ayda meyve suyu, yoğurt ve sebze çorbası tercih edilebilir. Her yeni gıda, birkaç gün ara ile bebeğe yedirilmeli ve mümkün olduğu kadar az miktarda, yavaş yavaş yedirilmelidir. 1 yaşından önce çocuklara kesinlikle çilek, domates, bal, kivi, şeker, tuz, patlıcan, mantar, yumurtanın beyazı ve salça verilmemelidir. 0 – 1 yaş çocuk beslenmesi için ek gıdalar mutlaka kaşıkla başlangıçta az miktarlarda verilmelidir. Bebek oturur pozisyondayken beslenmelidir. Besinlerin kıvamı kaşıkla vermeye uygun olmalı ve yeni eklenecek olan ek gıdalar bebeğin aç olduğu zamanlarda, öğle yemeğinde verilmelidir. Farklı besinler en az 3 gün olmak üzere 7 gün ara ile denenmelidir. İlk kez verilecek olan yiyeceklerin alerji yapıp yapmadığı takip edilmelidir ve yiyeceklerin taze pişmiş olmasına dikkat edilmelidir. Lif açısından zengin olan besinler 1 yaşına kadar verilmemelidir. Bunun dışında alerji yapabilecek olan besinlerde 0 – 1 yaş çocuk beslenmesi için uygun değildir.

       
     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir