Haziran, 2023
Ana SayfagündemYurtdışına çıkacak olanlar PCR testini nereden yaptırabilir?

Yurtdışına çıkacak olanlar PCR testini nereden yaptırabilir?

-

Yurtdışına çıkacak vatandaşlardan bazı ülkeler PCR testi istemektedir. Bazı ülkelerin PCR testini zorunlu tutması PCR testi nedir? ve PCR test ücreti ne kadardır? gibi soruları gündeme taşıdı.

Covid-19 pandemisi nedeniyle tanı ve tedavide önemli bir unsur teşkil eden PCR (Polymerase Chain Reaction) testi, burundan ve boğazdan alınan örneklemenin özel yöntemle çoğaltılması prensibine dayanır. Bu yöntemle covid-19 dahil olmak üzere birçok viral hastalığın tanısı konmuş olur.

Yurtdışı seyahati için ücretli PCR testi nerelerde yapılacak?

Yapılan bildiriye göre gidilecek olan ülkenin PCR testini zorunlu tutması üzerine Halk Sağlığı Labaratuvarlarından bu işlem gerçekleştirilebilecek. Bulunduğunuz şehirdeki Halk Sağlığı merkezlerine başvururak PCR test noktaları hakkında detaylı bilgilendirme alınabilecektir.

PCR testi ücreti nereye ödenir? Ücret ne kadar?

Ücret “Yurt dışına çıkış – PCR Testi” ibaresi ve devamında alıcı olarak “Halk Sağlık Genel Müdürlüğü” olmak üzere, Halk Bankası Ankara Kurumsal Şubesi nezdinde olan “TR70 0001 2009 4520 0005 0000 41” IBAN numarısına yatırılacaktır. Devamında ilgili birimlere başvururak test yaptırılabilecektir. Görevli olarak yurtdışına gidenler içinse test ücretsiz olacak. PCR testi ücreti 110 TL olarak not edilmiştir.

PCR testi için hangi şartlar aranıyor?

Görev belgesi ve dilekçesi, yurt dışı uçak bileti test aşamasında istenecek belgelerdir. Bu belgeleri temin etmeniz zorunludur. Yani ücreti mukabilinde her isteyen bu teste ulaşamayacaktır. Bu bağlamda keyfi test talepleri kabul edilmeyecektir.

PCR testi sonucu kaç saatte çıkar?

PCR testi örnek alındıktan sonra 1-2 saatlik bir süreçtir. Fakat numunelerin biriktirilmesi ve toplanması, ilgi merkeze iletilmesi ve sisteme yansıtılması gibi faktörler bu saati 4-6 saate kadar çekebilmektedir. Yoğunluk durumuna göre de bu süreler değişkenlik göstermektedir.

hepsaglik.net

yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem - Diğer

Gündem ve Haberler