Hepsaglik

Yüksek Tansiyon İçin Şifalı Bitkiler

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Yüksek Tansiyon İçin Şifalı Bitkiler
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Yüksek Tansiyon İçin Şifalı Bitkiler

Yüksek tansiyon özellikle yetişkinlerde görülen ciddi bir sağlık problemidir. Yüksek tansiyona yol açan faktörler, stres, dengesiz ve düzensiz beslenme, alkol, kafein ve asit içeren içecekler olarak sıralanabilir. Yüksek tansiyon nedeni ile baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, mide bulantısı ve yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Yüksek tansiyon zamanında tedavi edilmezse böbrek, kalp yetmezliği ve kalp krizi gibi çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Kaliteli bir yaşam tarzı seçmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek ve spor yapmak yüksek tansiyon riskini azaltır. Yüksek tansiyon rahatsızlığı bazı şifalı bitkilerden yararlanarak kontrol altına alınabilir.

Yüksek Tansiyon İçin Şifalı Bitkiler

Zeytin: Daha çok Akdeniz mutfağının vazgeçilmez kahvaltılığı olan zeytin tansiyon rahatsızlığı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İşlenmiş zeytinlerden elde edilen zeytinyağı, kan basıncını düşürmek için oldukça yararlıdır.

       

Kakule: Kakule doğadan gelen mucizevi bir bitkidir. Sakinleştirici, uyarıcı ve antioksidan etkisi sayesinde kan basıncını dengeler ve kan pıhtılaşmasının önüne geçer. 1 su bardağı ılık sütün içine bir kahve kaşığı kakule eklenerek gün içinde iki defa içilirse yüksek tansiyona karşı iyi gelir.

Tarçın: Tarçın yine uzun yıllardır mutfakların vazgeçilmez baharatlarından biridir. Ayrıca doğadan gelen bir tür şifa kaynağıdır. Kan dolaşımını kontrol altına alarak yüksek tansiyonu dengeler. 1 su bardağı ılık suya bir kahve kaşığı eklenerek içilebilir. Ayrıca karışım bal ile tatlandırılabilir.

Alıç Bitkisi: Alıç bitkisinin kan basıncını tedavi edici bir özelliği vardır ve yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılmaktadır. Kan basıncını düzenlediği gibi baş ağrısı ve uyku problemlerine karşı da faydalı bir bitkidir. 1 su bardağı kaynamış suya 4-5 tane kurumuş alıç yaprağı eklenerek 2-3 dakika kadar kaynatılır ve süzüldükten sonra içilir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir