Pazar, Nisan 5, 2020
Ana Sayfa Hipertansiyon Yüksek Tansiyon İçin Şifalı Bitkiler

Yüksek Tansiyon İçin Şifalı Bitkiler

   
Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Yüksek Tansiyon İçin Şifalı Bitkiler

Yüksek tansiyon özellikle yetişkinlerde görülen ciddi bir sağlık problemidir. Yüksek tansiyona yol açan faktörler, stres, dengesiz ve düzensiz beslenme, alkol, kafein ve asit içeren içecekler olarak sıralanabilir. Yüksek tansiyon nedeni ile baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, mide bulantısı ve yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Yüksek tansiyon zamanında tedavi edilmezse böbrek, kalp yetmezliği ve kalp krizi gibi çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Kaliteli bir yaşam tarzı seçmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek ve spor yapmak yüksek tansiyon riskini azaltır. Yüksek tansiyon rahatsızlığı bazı şifalı bitkilerden yararlanarak kontrol altına alınabilir.

Yüksek Tansiyon İçin Şifalı Bitkiler

Zeytin: Daha çok Akdeniz mutfağının vazgeçilmez kahvaltılığı olan zeytin tansiyon rahatsızlığı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İşlenmiş zeytinlerden elde edilen zeytinyağı, kan basıncını düşürmek için oldukça yararlıdır.

Kakule: Kakule doğadan gelen mucizevi bir bitkidir. Sakinleştirici, uyarıcı ve antioksidan etkisi sayesinde kan basıncını dengeler ve kan pıhtılaşmasının önüne geçer. 1 su bardağı ılık sütün içine bir kahve kaşığı kakule eklenerek gün içinde iki defa içilirse yüksek tansiyona karşı iyi gelir.

Tarçın: Tarçın yine uzun yıllardır mutfakların vazgeçilmez baharatlarından biridir. Ayrıca doğadan gelen bir tür şifa kaynağıdır. Kan dolaşımını kontrol altına alarak yüksek tansiyonu dengeler. 1 su bardağı ılık suya bir kahve kaşığı eklenerek içilebilir. Ayrıca karışım bal ile tatlandırılabilir.

Alıç Bitkisi: Alıç bitkisinin kan basıncını tedavi edici bir özelliği vardır ve yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılmaktadır. Kan basıncını düzenlediği gibi baş ağrısı ve uyku problemlerine karşı da faydalı bir bitkidir. 1 su bardağı kaynamış suya 4-5 tane kurumuş alıç yaprağı eklenerek 2-3 dakika kadar kaynatılır ve süzüldükten sonra içilir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronaivirüs koku alma kaybı

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

0
Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...