Haziran, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaGenel SağlıkYorgunluk Nedenleri Ve Başa Çıkma Yöntemleri

Yorgunluk Nedenleri Ve Başa Çıkma Yöntemleri

   

Yorgunluk Nedenleri Ve Başa Çıkma Yöntemleri

Herhangi bir aktivite yapmamaksızın yorgunluk hissetmek, vücutta bazı şeylerin yolunda gitmediğine dair bir işarettir. Bazı hatalar sonucu vücut açlık hisseder ve beyin doğal olarak vücutta depolanan kalorileri yakmayı reddeder. Dolayısı ile kişi kendini halsiz ve yorgun hisseder.

Yorgunluk Nedenleri Nelerdir Ve Nasıl Başa Çıkılır?

Güne Kahvaltısız Başlamak: Yaklaşık 7-8 saatlik bir uykudan sonra kahvaltı yapılmaz ise beden güçsüzleşir. Kendini koruma altına almak için düşük bir enerji ile fonksiyonlarını yerine getirmeye çalışır. Dolayısı ile kahvaltı altın öğün olarak değerlendirilmeli ve asla ihmal edilmemelidir.

Abur-Cubur Gıdalar: Özellikle fast-foot tarzı gıdalar aşırı kalori içermektedir. Ancak bu tür gıdaları tükettikten sonra kişi kendini oldukça halsiz hisseder. Çünkü bu tür gıdalar boş kalori içerir. Vücuda alınan gıdalar metabolizmada enerjiye çevrilmez. Sağlıklı gıdalar ile beslenerek hem sağlık korunmalı hem de gün içinde gerekli enerji sağlanmalıdır.

Hareketsiz Yaşam Tarzı: Spor yapmak kişinin daha aktif ve enerjik olmasını sağlar. Yapılan egzersiz sayesinde kan dolaşımı ve metabolizma hızı artar. Eğer yorgunluk hissi yaşanıyorsa günlük düzenli spor yaparak bu sorun giderilebilir.

Düzensiz Uyku: Kişinin günlük uyku ihtiyacı 7-8 saat kadardır. Yorgunluk hissini önlemek için günlük 7-8 saat kadar düzenli bir şekilde uyunmalıdır. Özellikle gece 11.00-02.00 aralarında mutlaka uyunmuş olunmalıdır. Çünkü bu saatler melatonin hormonunun vücut için en verimli olarak üretildiği saatlerdir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Gebelikte ağrı kesici kullanılır mı?

Gebelik, bilindiği gibi hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için özel koşulları barından ve bazı özellikleri itibariyle hassas davranılması gereken dönemlerdendir. Hamilelik; beslenme...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...