Hepsaglik

Yorgunluk Nedenleri Ve Başa Çıkma Yöntemleri

Yorgunluk Nedenleri Ve Başa Çıkma Yöntemleri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Yorgunluk Nedenleri Ve Başa Çıkma Yöntemleri

Herhangi bir aktivite yapmamaksızın yorgunluk hissetmek, vücutta bazı şeylerin yolunda gitmediğine dair bir işarettir. Bazı hatalar sonucu vücut açlık hisseder ve beyin doğal olarak vücutta depolanan kalorileri yakmayı reddeder. Dolayısı ile kişi kendini halsiz ve yorgun hisseder.

Yorgunluk Nedenleri Nelerdir Ve Nasıl Başa Çıkılır?

Güne Kahvaltısız Başlamak: Yaklaşık 7-8 saatlik bir uykudan sonra kahvaltı yapılmaz ise beden güçsüzleşir. Kendini koruma altına almak için düşük bir enerji ile fonksiyonlarını yerine getirmeye çalışır. Dolayısı ile kahvaltı altın öğün olarak değerlendirilmeli ve asla ihmal edilmemelidir.

       

Abur-Cubur Gıdalar: Özellikle fast-foot tarzı gıdalar aşırı kalori içermektedir. Ancak bu tür gıdaları tükettikten sonra kişi kendini oldukça halsiz hisseder. Çünkü bu tür gıdalar boş kalori içerir. Vücuda alınan gıdalar metabolizmada enerjiye çevrilmez. Sağlıklı gıdalar ile beslenerek hem sağlık korunmalı hem de gün içinde gerekli enerji sağlanmalıdır.

Hareketsiz Yaşam Tarzı: Spor yapmak kişinin daha aktif ve enerjik olmasını sağlar. Yapılan egzersiz sayesinde kan dolaşımı ve metabolizma hızı artar. Eğer yorgunluk hissi yaşanıyorsa günlük düzenli spor yaparak bu sorun giderilebilir.

Düzensiz Uyku: Kişinin günlük uyku ihtiyacı 7-8 saat kadardır. Yorgunluk hissini önlemek için günlük 7-8 saat kadar düzenli bir şekilde uyunmalıdır. Özellikle gece 11.00-02.00 aralarında mutlaka uyunmuş olunmalıdır. Çünkü bu saatler melatonin hormonunun vücut için en verimli olarak üretildiği saatlerdir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir