Hepsaglik

Yeni Doğum Yapmış Anneler İçin Korunma Yöntemleri

Yeni Doğum Yapmış Anneler İçin Korunma Yöntemleri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

doğumdan sonra korunma

doğumdan sonra korunma

Yeni Doğum Yapmış Anneler İçin Korunma Yöntemleri

                Doğum yaptıktan sonra 40 günlük lohusalık döneminizden sonra vücut kendisini toparlamak adına büyük aşamalar kaydetmiş oluyor. Bu 40 günün sonunda çoğunlukla birçok kadın cinsellik konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamamaktadır. Doğum sonrasında toplum arasında yaygın olan birçok kanının aksine istenmeyen bir hamilelik yaşamamak için doğum kontrolüne de başlamak gerekmektedir. Toplumumuzda annenin bebeğini emzirme döneminde hamile kalmadığı gibi yaygın bir kanı bulunmaktadır. Emzirme süreci içerisinde vücutta artan prolaktin seviyesi yumurtlamayı olumsuz etkilese de aktif bir cinsel hayata sahip olan çiftler, yeni yapılan bir doğumun hemen arkasından tekrar bebek sahibi olmamak için korunma konusunda özenli davranmalıdırlar. Bu nedenle doğumdan 40 gün geçtikten sonra doğum kontrolü konusunda önlemler alınmalı ve istenmeyen gebeliklerin önüne geçilmelidir.

Yeniden Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Beklemek Gerekir?

Doğum sonrasında vücudun kendisini yeni bir hamileliğe hazır olabilmek için toparlama süresi 2 yıldır. Bu nedenle hem kendisi hem de bebeği açısından sağlıklı bir süreç yaşamak isteyen anneler, yeniden bebek sahibi olabilmek için 2 yıl beklemelidir. Bu 2 yıl içerisinde de prezervatif, doğum kontrol hapı, spiral gibi farklı doğum kontrolü yöntemleri arasından en uygun olanı seçilmeli ve gereken korunma sağlanmalıdır.

Yeni doğum yapmış anneler ise emzirme dönemlerinde bu dönem için uygun olan doğum kontrol yöntemlerini tercih etmelidirler. Bu nedenle emzirme dönemindeki doğum kontrol yöntemleri konusunda mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir