Aralık, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaÇocuk Hastalıkları (Pediatri)Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri ve Tedavisi

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri ve Tedavisi

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Yeni doğan bebeklerde sarılık nedir tedavisi nasıl yapılır ? Özellikle yeni doğanların yüzde 60’ından fazlasında meydana gelen sarılık, anneler tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Genellikle Sarılık nedir ? bebeklerde sarılık belirtisi ? Tedavisi nasıl yapılır ?  sorularına cevap arayan anneler bebeklerinin yaşadığı bu fizyolojik değişimin nedenlerini araştırmaktadır. Sarılık bebek doğumundan 2 – 3 gün sonra meydana gelen bir durum olup, kanda bulunan metabolik olarak açığa çıkan bilirubin fazlasının kanda yükselmesi sonucunda oluşur. Sarılık sonucunda cilt altında ve gözde (sclerada) sarı renk tonu oluşur. Bu durum halk arasında sarılık olarak bilinmektedir.

 

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtisi Nasıl Oluşur ?

 

Bu hastalık için birçok teoriler söylenmiştir. İlk açıklamayı yazımızın başında yapmıştık. En çok benimseneni kan teorisidir. Yeni doğan bir bebeğin kanında 1 milimetre küpte 5 buçuk, 6 milyon kırmızı alyuvar vardır. Doğumdan sonra bu kırmızı alyuvarların fazlası parçalanır ve her birinin bileşiminde bulunan demir, karaciğerde depo edilir. İşte bu parçalanma sonunda bilirubin kanda yukselir ve sonuç olarak sarılık tablosu meydana çıkar.

Yeni doğan bebeklerin yüzde sekseninde doğumdan iki üç gün sonra sarılık başlar. Daha erken ve daha geç de olabilir. Anneler sarılığı görünce çocuk hastalandı diye endişe etmemelidir. Bu durum tamamen fizyolojik bir olaydır. Yeni doğan bir çocuğun derisi yapışkan bir madde ile örtülüdür. Göbek kordonu kesildikten sonra bu maddeler saf su ile temizlenir. Bunun altından çocuğun derisi kıpkırmızı bir renkte kendini gösterir. Bu kırmızılık doğumun birinci ve ikinci günü fazlalaşır. Domates kırmızısı veya şarap tortusu rengini alır. Bu hal çocuğun uzuv çıkıntıları yerlerinde (alın, yanaklar, kulaklar ve ellerde) daha fazladır. Doğumun dördüncü günü deride hafif bir soyulma başlar ve bu esnada kırmızılık da yavaş yavaş kaybolur. Kırmızılığın solmaya yüz tuttuğu bu zamanda sarılık kendini gösterir. Sarılığın başladığı ilk günlerde tenin kırmızılığı, sarılığı oldukça örter. Fakat deriye bir camla basar ve kanı kaçırırsak kan çekilen yerde derinin sararmış olduğunu görürüz.

Hafif olanlarda gözde sarılık görülmez. Şiddetliler de ağız içinde bile sarılık göze çarpar. Sarılık ne kadar geç başlarsa o kadar az sürer. Hafiflerinde doğumun beşinci günü başlar. Eğer çocuk 20 günlük olduğu halde sarılığı tamamen geçmezse bu sarılık normal olmaktan çıkar. Mutlaka doktora baş vurulması gerekmektedir.

Sarılık zamanında çocuğun genel durumu değişmez şiddetli ise çocuğun ağırlığı 8 – 9. güne kadar düşer (normal çocukta ağırlık 4-5. güne kadar düşer, 5. günden sonra artmaya başlayarak 10. günü doğduğu zamanki ağırlığı bulur.)

Sarılık vaktinden önce doğan çocuklarda, doğarken anneye klorform verilen çocuklarda, kordonu geç bağlanan ve ikiz doğan çocuklarda daha fazla görülür.

 

Bebeklerde Sarılık Tedavisi Nasıl Olur ?

 

Özellikle tıp alanında gelişmeler ile birlikte yeni doğan bebeklerde sarılık durumunda çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin içerisinde ve en çok tercih edileni fototerapi yöntemidir.  Fototerapi ile çocuğa mavi ve yeşil renklerin maruz bırakılmasıyla kanda bulunan bilirubinin parçalanarak dışarıya atılması sağlanır ve çocuk sarılıktan kurtarılmış olur.

Yeni doğan bebeklerde sarılık ayrıca bir diğer tedavi yöntemi İntravenöz immunoglobulinler yöntemidir. Bu tedavi yöntemi anne ve bebek kan grupları arasında fark bulunduğu zaman uygulanır. Tüm sarılık tedavisi hastane ortamın içinde ve doktor kontrolünde gerçekleştirilmektedir. Özellikle sarılık başladığında çocuk doktora götürülmelidir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Kaş Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kaş Dökülmesinin Nedenleri Kaş dökülmesi gerek psikolojik gerekse kozmetik açıdan herkesi rahatsız edebilen bir sağlık sorunudur. Seyrek kaş durumları sık görülen durumlar olup insanlar kaş...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...