Pazar, Mart 29, 2020
Ana Sayfa Çocuk Hastalıkları (Pediatri) 0-12 Ay Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

   

Yeni doğan bebeklerde göbek bağı bakımı oldukça önemlidir. Çünkü göbek çocuk için en önemli hastalık kaynağıdır. Özellikle doğumdan sonra göbek hemen kurumaz ve bu kurma sürecinde çeşitli mikropların kapmasında neden olabilir. Normal olarak Göbek kordonu doğumdan itibaren 5 ile 15 günler arasında düşer ve geride bıraktığı yaranın tamamen kapanması 2 – 3 hafta bulur. Bilindiği gibi göbek kordonu içinde anneden çocuğa ve çocuktan anneye kan götürüp besin taşıyan damarlar vardır. Kordonun kesilmesi ile bu damarlarda kesilmiş olur. Göbeğin dışından kapanmış gibi görünmesine rağmen ilk günlerde bu damarın ağızlı ince bir zarla örtülüdür ve dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı savunmasız bir durumdadır. Damarların içleri tamamen kapanmış değildir. Bundan dolayı göbeğin herhangi bir mikrop kapması enfeksiyöz ajanın bu damarlarla vücuda girmesine sebep olur.

Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

Yeni doğan bebeklerde göbek bağı bebeğin en hassas olduğu noktaların başında gelir. Buradan kapatacağı mikrop bebeğin hayati derecede hastalanmasına neden olabilir. Bundan dolayı göbek bağı bakımı yaparken aşağıdakilere dikkat etmeniz gerekir;

  1. Göbek bağının bakımı pamuklu su ile yapılmalıdır. Herhangi bir katkı maddesi bulunan ıslak mendil kullanılmamalıdır. Göbek deliğinde ve yakınında yer alan bölgeler özenle temizlenmeli, herhangi bir tortu varsa pamuklu su ile silinmelidir.
  2. Göbek bağı yarasının daha çabuk kuruyabilmesi için yaranın hava ile temas etmesi sağlanmalıdır. Özellikle bebeğin altını değiştirildiği sırada oda sıcaklığının ayarlanması durumunda 5 – 6 dakika çocuğun altı açık bırakılması uygun olacaktır.
  3. Bebek bezinin göbeğe temas etmesini engelleyin. Yeni doğan bebekler için özel olarak tasarlanmış bebek bezleri bulunmaktadır. Bunları kullanmanızı tavsiye ederiz.
  4. Bazı bebeklerin göbekleri dışa doğru bazı bebeklerin göbekleri ise içe doğrudur. Anne ve babalar dışa doğru olan göbekli bebeklerin göbeğini içeriye doğru itmemeleri ve para koyma gib ilkel davranışlarda bulunmamaları gerekmektedir. İlk dönemlerde göbeklerin dışa doğru fıtıklaşması doğaldır. Bu tür bebekler takibe alınır.
  5. Göbek bağı bakımında göbeğin erken kuruyup düşmesi için kesinlikle vazelin, pişik kremi, veya bebek kremi sürülmemelidir. Göbeğin kendiliğinden düşmesini bekleyiniz.

Yeni Doğan Bebekte Temizlik Kurallarına Riayet Edilmez İse Hangi Hastalıklar Oluşur?

Göbek kordonu gangreni: Vakitsiz olarak göbeğe yapılan yaş ve pis pansumanlar neticesi kordon kangren olur, şişer, siyahlaşır ve çok kötü kokar. Bu gibi hallerde çocuk hemen doktora gösterilmelidir.

Göbek kapanmasının gecikmesi: Göbek hastalıkları, yaranın geç kapanmasına sebep olur. Göbekte sümük, irin gibi salgılar görülür. Bazen göbeğin içinde ufak bir et tomurcuğu görülür. Büyüklüğü bir mercimek, ufak bir fındık kadar olabilir. Bu et tomurcuğu tedavi edilmezse göbek aylarca kapanmaz, sulanır. Anne ve babalar özellikle bu durum karşında bilinçli olmaları gerekmektedir. Diğer taraftan immun sistemi zayıf olan çocuklarda da göbek kapanması geç olabilmektedir.

Omfalit: Göbek deliğinin kapanmaması durumu ilerlerse göbek tamamen iltihaplanır. Buna omfalit derler. Göbeğin çevresi şişer, kızarır, sancılıdır, etrafına basılırsa göbekten irin akar, çocuğun ateşi yükselir. Mikroplar kana geçerek hastalık, hatta ölümle sona erebilir.

Göbek kanamaları: Yeni doğan bebeklerde görülen göbek bağı kanamaları hayati risk taşımaktadır. Doğumdan hemen sonra başlayan göbek kanamaları, kordonun iyi bağlanmamasındandır. Ebenin anne ile meşgul olması zamanında bu kanamalar başlayabilir. Venöz damar kanıyorsa, kanın rengi siyahtır ve sızıntı şeklinde gelir. Bazen göbek bağlanır, çocuğun elbisesi giydirilir, yatağına yatırılır ve artık çocukla meşgul olunmaz. Birkaç saat sonra çocuğun halinde bir kötüleşme görülür, kundak açıldığı zaman göbeğinin kanamış olduğu anlaşılır. Bu nedenle göbek yakından takip edilmelidir.

Yeni doğan çocuklarda tetanos: Kötü şartlarda yapılan doğumlardan, kötü  ve kirli göbek pansumanlarından sonra görülür. Tetanos mikrobu göbeğe, ya kordon kesilirken ya da kordonun düşmesinden yaranın tamamıyla kapanmasına kadar geçen zaman içinde ( yani doğumun 7-15 inci günlerinde ) vücuda girer.

Tetanos mikrobu göbekten başka, ilk haftalarda yapılan pis aşı ve sünnet ile de vücuda girebilir. Kısacası vücud açıklıklarından girer. Tetanosa yakalanan çocuk memeyi veya emziği istemez. Emme zorlaşır ve uzar. Çocuğun yüzü trismus denilen sırıtır tarzı bir şekil alır. Çocuk katılaşır ve sertleşir, başının arkasından tutulup da kaldırılırsa bütün vücut sertleşmiş bir kitle halinde kalkar. Sertlik hali süreklidir. Ağlarken çocuğun sesi çıkmaz. Çocuğa bir kaşık sütü bile içirmek zorlaşır. Hastalığın hafif, orta ve şiddetli çeşitleri vardır. Tetanos, yeni doğanlarda oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

Bu yazımızda da sizlere yeni doğan bebeklerde göbek kordonu bakımının nasıl yapılması gerektiğinden bahsettik. Özellikle dikkat edilmesi gereken huzursun temizlik olduğunu belirttik.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

entübasyon - hava yolu

Entübasyon nedir, entübe hasta ne demek?

0
Entübasyon kavramı ve entübe hasta tanımı şu sıralar en çok merak edilen sorular arasında. Peki entübasyon nedir? Entübe hasta kavramı neyi ifade...