Ocak, 2022
Ana SayfaGenel SağlıkYanlış Antibiyotik Kullanımının Zararları

Yanlış Antibiyotik Kullanımının Zararları

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Antibiyotik herhangi bir mikroorganizma tarafından başka mikroorganizmaları öldürmek ya da çoğalmasını durdurmak amacıyla üretilen maddelerdir. Antibiyotikler biyosidal (mikroorganizmaları öldüren) ve biyostatik (mikroorganizma üretimini durduran) olarak ikiye ayrılır.

Yanlış Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotik ilaçların doğru kullanılması, amaçlarına ulaşmaları açısından çok önemlidir. Antibiyotiklerin belli bazı bakteri karşı etkili olmasından dolayı, doktorlara sorulmadan alınan antibiyotik hastalığa sebep olan bakteriye karşı etkili olmayabilir ve böyle bir durumda bağışıklık sistemi içerisinde kullanılan antibiyotiğe karşı başka bakteriler direnç kazanabilir. Eğer antibiyotik hedeflediği bütün bakterileri öldürmeyi, ya da çoğalmalarını durdurmayı başaramazsa, ki bu kullanımın kısa kesilmesinden veya düşük dozaj kullanımından kaynaklanır, geriye kalan bakteriler antibiyotiğe karşı direnç kazanır ve daha kuvvetli antibiyotiklerin kullanılması gerekir. Bakteriler bu antibiyotiklere karşı da direnç kazandıkça daha güçlü antibiyotikler kullanılması gerecektir. Bundan kaçınmak için doktorların tavsiye edeceği antibiyotiklerin haricinde antibiyotik alınmaması gerekmektedir.

antibiyotik kullanımı

Antibiyotiğin Yan Etkileri

Antibiyotiklerinde diğer bütün ilaçlar gibi yan etkileri mevcuttur. Genellikle bu yan etkiler ilacın sağladığı yararlardan daha küçük olsa da, yanlış kullanımında ölümcül hal alabilmektedirler. Antibiyotikler, kullanan hastanın özelliklerine göre bir çok farklı yan etki gösterebilir. Bu yan etkilerin bazıları alerjik tepkilerden kaynaklanırken, bazıları alerji değildir. Sıklıkla karşılaşılan yan etkiler, beyin bölgesinde baş dönmesi, bulanıklık, baş ağrısı, duymada ve tat almada sorun; akciğer bölgesinde solunum güçlüğü, oksijensiz kalma ve göğüste sıkışma; kal-damar bölgesinde göğüs ağrısı, çarpıntı, bayılma ve düşük tansiyon; mide-bağırsak bölgesinde karın ağrısı, ishal, bulantı-kusma, dışkıda kan; deride kaşınma, kızarma, ateş basması, göz kapaklarında ve dudaklarda şişme; idrar yollarındaysa ağrı, yanma, böbrek yetersizliği ve idrar yapamama olarak listelenebilir.

Antibiyotiğin Diğer İlaçlarla Etkileşimi

Antibiyotik ilaçların diğer ilaçlarla etkileşimi ikiye ayrılabilir; istenilen etkileşim ve istenmeyen etkileşim. İstenilen etkileşim daha önceden uzun süreler ve farklı bünyelerde antibiyotik ve diğer ilaçlarla test edilmiş ve pozitif sonuç vermiş etkileşimlerdir. İstenmeyen etkileşimlerse zararlı dozu iyileştirmesi için gerekli olan doza yakın olan sıkı tedavi için kullanılan ilaçlarla antibiyotikler arasında görülür. Bu tarz ilaçlar hastalara verilmeden önce serum seviyeleri test edilir ve ilaçlar için en uygun doz belirlenir. Maalesef antibiyotikler istenilmeyen etkileşimlere çok açık ilaçlardır. Örneğin antibiyotik kullanımı doğum kontrol haplarının etkinliğini azaltabilir. Bu yüzden kullanımdan önce çok dikkatli bir şekilde ilacın içeriği okunmalıdır.

Antibiyotiğin Gıdalarla Etkileşimi

Besinlerin antibiyotik ile etkileşimi ilaçların vücuda emilim ve metabolizmaya alınması sürecinde gerçekleşir. Bu tarz etkileşimler genellikle ilacın etkisi azaltabilir ya da daha kuvvetli bir hale getirebilir. Ancak göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalardan biriyse bazı besinlerin antibiyotik kullanımındaki olası zararlardır. Bunun en önemli örneği tetrasiklin grubundaki antibiyotiklerin süt ve süt ürünleri içeren besinlerle birlikte alınmasıdır. Bu durumda ilacın içeriğindeki tetrasiklin ve kalsiyum pıhtılaşma yapabilir ve bu da bağırsaktan kana emilimini imkansız kılabilir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Cilt İçin En Etkili Bakımlar

Cilt, gün içinde en yorgun düşen dışarıya karşı en fazla savaş veren yerdir. Güneşli havalarda koruma, soğuk havalarda dikkat ve özen gerektiren cilt bakımı,...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...