Hepsaglik

Yağlı Ciltler İçin Karbonat Maskesi

Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Yağlı Ciltler İçin Karbonat Maskesi
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Yağlı ciltler için karbonat maskesi ve karbonat maskesinin hazırlanışı

Buzdolabınızı tazeleyen, ekmeği kabartan ve diş macununa beyazlatma özelliğini veren karbonat aynı zamanda ciltteki fazla yağı emen bir maske hazırlamakta da kullanılabilir. Bu çok amaçlı toz, hem sivilce sorununuzun hafiflemesini sağlayan doğal bir cilt soyucudur, hem de cildinizdeki aşırı yağlanmayı azaltır. Yağlı ciltler için karbonat maskesi, yalnızca karbonat kullanılarak yapılabildiği gibi, karbonatın yanına başka malzemeler eklenerek daha etkili olması da sağlanabilir.

Gereken malzemeler

  • Karbonat
  • Portakal suyu
  • %3’lük hidrojen peroksit
  • Bal
  • Limon suyu
  • Yağsız bir cilt nemlendirici

Yağlı ciltler için karbonat maskesi tarifleri

       

Karbonatlı su yüz maskesi                    

1 yemek kaşığı soğuk su ile 1,5 yemek kaşığı karbonatı kıvamlı bir karışım oluncaya kadar karıştırın. Yüzünüzü bir yüz temizleyici ile temizleyin. Hazırlamış olduğunuz karbonatlı suyu yüzünüze uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Cildiniz kuru ise daha kısa bir süre, yağlı ise daha uzun bir süre bekleyebilirsiniz. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın, yumuşak bir havlu ile dokunarak kurulayın. Yağsız, yumuşak bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirin.

Karbonat ve portakal suyu yüz maskesi

1 yemek kaşığı karbonat ile 1 çay kaşığı portakal suyunu küçük bir kasede karıştırın. Yüzünüzü temizledikten sonra hazırlamış olduğunuz karışımı parmak uçlarınız ile dairesel hareketlerle masaj yaparak cildinize uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın, kurulayın ve daha sonra yüzünüze nemlendiricinizi uygulayın. Portakal suyundaki C vitamini cildinizin parlaklığını arttıracak, sitrik asit ise hem ölü hücrelerin atılmasını sağlayacak hem de cilt gözeneklerini sıkılaştıracak.

Karbonat ve hidrojen peroksit yüz maskesi

1 yemek kaşığı hidrojen peroksiti bir kaseye koyun ve üzerine 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin (oluşacak köpürmenin keyfini çıkarın!). Cildinizi temizledikten sonra maskeyi yüzünüze uygulayın ve 5 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü su ile durulayın, yumuşak bir havlu ile kurulayın. Sonrasında rutin kullandığınız nemlendiriciniz ile cildinizi nemlendirin.

Karbonat, bal ve limon suyu yüz maskesi

Bir kaseye 2 yemek kaşığı karbonat ile 1 çay kaşığı balı koyun. Daha sonra yarım limonun suyunu karışımın üzerine sıkın. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra hazırlamış olduğunuz yüz maskesini ince bir tabaka halinde cildinize uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Limon, portakal suyu gibi cildinizi parlatır. Bal doğal bir antibakteriyel ve nemlendiricidir.

İpuçları ve uyarılar

  • Karbonat, narenciye ve hidrojen peroksit içeren yüz maskelerini tahriş olmuş cildinize uygulamayın. Tahriş olmuş bölgelere daha da fazla hasar verebilirler.
  • İlk defa deneyeceğiniz yüz maskelerini yüzünüze uygulamadan önce vücudunuzun başka bir yerinde küçük bir alana uygulayarak deneyin.
  • Maskeleri uyguladıktan sonra yanma veya karıncalanma hissederseniz hemen serin su ile durulayın.
  • Eğer maskeniz artarsa boynunuza, ellerinize ve ayaklarınıza da uygulayabilirsiniz.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir