Perşembe, Mayıs 28, 2020


#EVDEKAL

Ana Sayfa Genel Sağlık Vücüdun tepkisi - Ağrı

Vücüdun tepkisi – Ağrı

   

ağrı
ağrı

Vücudumuz bize vücudumuzun bazı kısımlarındaki sağlık sorunları durumlarında, bazı sinyaller verir. Bu sinyallerin en önemlilerinden biriside ağrıdır. Ağrıların sebepleri çeşitli nedenlere dayanabilmektedir. Örneğin baş ağrılarının belirdiğin noktalar ve bu noktalara göre ağrıların giderilmesi için yapılması gerekenler farklılık göstermektedir.

Baş ağrılarını önleyici en hızlı yol ağrı kesici kullanımıdır. Ağrı kesici kullanımı, sıklıkla baş ağrısı sıkıntısı çekmeyen hastalar için herhangi bir endişe oluşturmamalıdır. Sürekli baş ağrısı sıkıntısı çeken kişilerde ise ilaç kullanımı, yan etkilerini belirli bir oranda gösterdiği için tavsiye edilmez. Parasetamollerin ve aspirinlerin çok sık kullanımları sonucu vücutta, bu ilaçlara karşı bir alışkanlık oluşmakta ve ilaç kullanımı kesildiğinde baş ağrısı tekrarlamaktadır. Sıklıkla baş ağrısı çeken hastalar için doğal ve bilinçli yöntemlere başvurulmalıdır. Bu doğal yollardan birisi de ayakların yıkanmasıdır. Ağrının hissedilmeye başlandığı anda yada ağrı başladıktan sonra ayakların yıkanması ağrının önüne geçebilir. Ayakların yıkanması için kullanılan suyun sıcak olması gerekmektedir. Tedavi, bir leğen içine sıcak su doldurup ayaklarınızı içine sokarak ve birkaç dakika sonra suyun sıcaklığını artırma biçimindede uygulanabilir.

Ense kısmına soğuk su kompresi konulması da ayrı bir ağrı önleyici yöntemdir. Bu yöntem 3 günden fazla bir süre denenmemelidir.

Kandaki şeker oranın düşmesi de baş ağrısının sebebi olabilir. Bunun için nişasta oranı yüksek besin tüketmenin faydası vardır. Bunlar patates, ekmek ve makarna olabilir.

Psikolojik çöküntüler, sinir ve stres gibi durumlarda baş ağrısının nedenlerinden biri olabilmektedir. Böyle durumlarda ruhsal bozukluğu dengeleyebilmek adına sesli gülmeler veya bağırmalar yapılabilir. Bunu yapamayacak durumdaysanız fiziki egzersizler yardımcınız olabilir.

Alkol oranlı kokuların kullanımı (kolonya gibi) baş ağrısını hafifletici sebeplerden birisidir. Bunların kullanımını bileklerinize veya şakaklarınıza yapmanız gerekmektedir.

Kan dolaşımı noktalarına yapılan basınçlarda baş ağrılarının önüne geçmektedir. 30 saniye boyunca acı hissedilerek yapılan basınç ağrıyı durdurabilmektedir. Ağrınız devam ediyorsa bir süre beleyip tekrar uygulamalısınız.

Bitki çaylarının kullanımı baş ağrısınının dinmesine yardımcı olamktadır. Ağrı esnasında naneli çay tüketimi size yardımcı olacaktır.    

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...