Hepsaglik

Vertigo Nedir?

Vertigo Nedir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Vertigo

Vertigo

Vertigo Nedir?

       

                Baş dönmesi ve hareket duygusunun yitirilmesi anlamına gelen vertigo Latincedönmek fiilinden türemiştir. Hem çok hafif baş dönmeleri şeklinde görülebilir hem de yataklara düşürebilir bazen büyük hastalıkların habercisidir. Sarhoşluk hissi, ayakta duramama, çaresizlik, korku ve depresyona yol açabilir.

Sebepleri

                Vücut dengesinin sağlandığı iç kulaktaki denge sistemi, görmeyle sağlanan denge, kas-iskelet sistemiyle sağlanan dengeden herhangi biri zarar gördüğünde vertigo oluşur. Bir de bu hastalığa sebep olan başka hastalıklar var. İç kulak tansiyonu, kalp damar hastalıkları, santral sinir sistemi hastalıkları, iç kulaktan başı beyne ileten sinirin iltihabı ve sinirde tümör, orta kulak ve iç kulak arasındaki anormal bağlantılar, orta kulak iltihabı, kulağa toksik ilaçlar, yaşlılığa bağlı, migren, boyun kireçlenmeleri, boyun fıtığı ve psikolojik nedenler vertigoya sebep olan hastalıklar.

Tedavi

                Kesin bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte eğer hastalığı tetikleyen şeyler varsa uzak durulur. Bunlar alkol sigara kafein ve tuz şeklinde sıralanabilir. Boyun kaynaklı vertigo ise tetikleyici pozisyondan kaçınılmalıdır. Doktorlar tarafından ilaç tedavisi ya da cerrahi tedaviye de karar verilebilir. Baş dönmesi eğer pozisyona bağlı ise tedavi doktor tarafından muayene esnasında Epley manevrası denen bazı hareketlerle yapılır.

Kendinizde vertigo olup olmadığını anlamak için ayakta kendi etrafınızda 2-3 dakika dönüp sonra başınızı eğip kafanızla daireler yapın. Bunun sonucunda kendinizi berbat hissediyor ve başınız hızla dönüyorsa ve düzelmeniz 2-3 saati buluyorsa sizde vertigo var demektir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir