Hepsaglik

Varikosel Hastalığı Nedir?

Varikosel Hastalığı Nedir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

varikosel

varikosel

Varikosel Hastalığı Nedir?

 

Erkeklerin üreme sistemlerinde ortaya çıkan bir hastalık çeşididir. Erkeklerin sol yumurtalıklarına giden toplardamarlarında oluşan genişleme ve kalınlaşma olayına Varikosel denilir. Ergenlik yaşlarında çoğunlukla başlamaktadır. Erken yaşta başlayan varikosel durumu yumurtaların gelişmesini engellediği gibi, ileri yaşlarda başlaması da yumurtanın şeklini bozmaktadır.

Nasıl Teşhis Edilir?

Hiçbir belirtisi yok denilebilir. Genelde teşhisi kısırlık olma ihtimali olan kişilerin tedaviye gelmesi durumunda ortaya çıkar. Bunun dışında çok ileri derecede olan kişilerde ise hafif ağrı ile belirti gösterir. Varikoselin yalnızca tepsi edilme şekli elledir. Uzman bir hekim tarafından ancak elle tespit edilebilir. Belirli bir süre sıcak ortamda ayakta bekleyen hastayı ürolog elle muayene ederek teşhis konulur.

Nasıl Tedavi Edilir?

Mikro cerrahi teknikle tedavi edilmektedir.  İlla tedavi edilmesi gereken bir hastalık değildir. Acelesi olmayan bir rahatsızlıktır. İlerleyen yaşlarda kişilerde kısırlık yapmaktadır. Spermlerin yapısını, şeklini ve DNA’larını bozabilir.  Tedaviden sonra nükseden vaka yoktur. Düzgün olmayan cerrahi girişimlerde hastalık düzeltilemeyebilir. Tüp bebek yapacak kişilerde öncelikle varikosel tedavi edilmesi kesinlikle gereklidir. Cerrahi işlem bir buçuk saat sürmektedir.

İleri derecede olan varikosel yumurtaların yumuşamasına sebep olur. Varikoselin ilerlemesi ve tedavi edilmemesi durumunda yumurtalar aşırı derecede etkilenir. Geri dönüşü olmayan durumlar karşı karşıya kalınır. Bu durum sonucunda kişi çocuk sahibi olamaz. Hamile bırakma yetisini kaybeder. Çocuk beklentisi olmayan ileri yaş kişilerde tedavisi şart değildir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir