Pazartesi, Mayıs 25, 2020


#EVDEKAL

Uyku Apnesi

   

Uyku apnesi yalnızca aşırı kilolu kişilerde görülmez. Aile bireyleri uyku apnesi görülen kişiler de risk altındadır. Diğer risk faktörleri arasında yüksek tansiyon ve sigara da yer alıyor.

Partneriniz yan odaya bir 757 Boeing iniyor gibi horladığınızı söylüyorsa, iyi uyuduğunuz bir geceden sonra bile kendinizi dinlenmiş hissetmiyor ve gün boyu yorgun oluyorsanız bunlar uyku apnesinin belirtisi olabilir.

Uyku Apnesinin Temelleri

En yaygın görülen uyku apnesi türü obstrüktif (tıkayıcı) uyku apnesidir. Bu uyku apnesinde burun, ağız ve boğazdaki hava yollarının tıkanmasıyla nefes alış kesilir. Daha az görülen diğer tür ise merkezi uyku apnesidir. Bunda ise hava yolunu tıkayan bir şey yoktur, ancak beyin nefes almanızı sağlayan kasları uyaramaz. Bazı kişilerde bu iki tür uyku apnesi aynı anda görülebilir. Buna da karma uygu apnesi adı verilir.

Sebebi her ne olursa olsun uyku apnesi sırasında nefes almak zorlaşır. Kanda oksijen düzeyinin düşmesiyle beyin nefes alabilmeniz için uykuyu böler. Ancak bu sizi uyandıracak kadar güçlü değildir, dolayısıyla ne olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Uyku apnesinin şiddetine bağlı olarak bu epizodlar bir saat içerisinde 5-100 defa gerçekleşebilir.

Horlama ve gündüz uykusuzluğu uyku apnesinin en yaygın semptomları arasındadır. Ancak şu semptomlar da görülebilir:

  • Hafıza, öğrenme veya konsantrasyon problemleri,
  • Baş ağrıları,
  • Gece idrara çıkma,
  • İrritabilite, depresyon veya duygu durum değişiklikleri,
  • Uyandıktan sonra boğaz kuruluğu

Uyku apnesi oldukça yaygındır. Ayrıca 65 yaş üstü erkeklerde çok sık görülmektedir. Yaş ilerledikçe uyku apnesi daha yaygın hale gelse de çocukluk dahil olmak üzere yaşamın her döneminde ortaya çıkabilir. Uyku apnesi rutin doktor kontrollerinde tespit edilmesi zor olduğundan çoğunlukla teşhis edilmeden kalmaktadır. Doğru teşhis için en önemli adım uyku sırasındaki beyin aktivitelerini, nefes düzenini ve göz hareketlerini kaydeden özel bir makine yardımıyla uyku çalışmasına katılmaktır.

Uyku Apnesinde Risk Faktörleri

Uyku apnesi risk faktörleri arasında kalıtsal durumlar, gömülü çene ve geniş boyun bulunması, hava yolunda bozukluklar, alkol kullanımı ve sigara tüketimi yer almaktadır. Ayrıca uyku apnesi erkeklerde daha sık görülmektedir.

Obezitenin uyku apnesi için önemli bir risk faktörü olduğu düşünülse de bu aslında bir yanlış anlaşılmadır. Obez kişilerin büyük çoğunluğunda uyku apnesi görülmemektedir.

Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku apnesi için güvenli, kolay ve görece pahalı olmayan tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Sürekli pozitif hava yolu basıncı olarak bilinen tedavi ağız ve burnu kaplanan bir maske yardımıyla yapılır. Maske bir tüp yardımıyla tıkanıklığı önlemek için yeterli basınçlı havayı sağlayan küçük bir jeneratöre bağlanır. Bu sistem hava yolunu açık tuttuğundan bir “hava splinti” olarak da adlandırılmaktadır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...