Hepsaglik

Tüplerin Bağlanması ile Güvenilir Doğum Kontrolü

Tüplerin Bağlanması ile Güvenilir Doğum Kontrolü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

kısırlaştırma

kısırlaştırma

Tüplerin Bağlanması ile Güvenilir Doğum Kontrolü

       

Kadınlarda gerçekleştirilen kısırlaştırma ameliyatları geri dönüşü olmayan bir doğum kontrol seçeneği olduğu için ortada tıbbi bir zorunluluk bulunmuyorsa, üzerinde iyice düşünülerek verilmesi gereken bir karar olmalıdır. Kısırlaştırma operasyonları genel anestezi altında yapıldığı için hasta hiçbir şey hissetmemektedir. Laparoskopi yöntemiyle yapılan kısırlaştırma ameliyatlarında karında küçük bir kesik açılarak karından içeri küçük fiberoptik teleskop sokulur. Organların birbirinden ayrılması ve daha net bir görüntü elde edebilmek için karın içerisine karbondioksit gazı doldurulur. Fallop tüplerine kalıcı klipsler yerleştirilerek kısırlaştırma işlemi gerçekleştirilir. Eğer bu yöntemle tüpler görülemezse, karın içerisinde 3 – 4 cm.lik bir kesik açılır ve tüpler açık operasyon yapılarak bağlanır.

Ameliyat öncesinde doğum kontrol hapı kullanılıyorsa bırakılması gerekmektedir. Eğer hasta spiral kullanıyorsa ameliyat esnasında vaginal olarak spiral çıkartılacaktır. Başarısızlık oranı 500’de 1 olan kısırlaştırma ameliyatı, doğum kontrol yöntemleri arasında en güvenilir olanıdır.

Ameliyat Sonrası

                Kısırlaştırma ameliyatı sonrasında her operasyonda olduğu gibi hasta ağrılar yaşayabilir. Özellikle gaza bağlı olan ağrılar yaşanabilmektedir. Hastaya verilen ağrı kesicilerle ağrısı kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir.

İşlem genel olarak geri dönüşümü olmayan bir prosedür olarak görülse de, kısırlaştırma ameliyatı olan bir kadın ilerleyen dönemlerde tekrar çocuk sahibi olmak isterse tüplerin yeni bir operasyonla açılması oranı % 75 civarındadır. Her ne kadar bu oran yüksek olsa da, kısırlaştırma operasyonu geri dönüşümsüz olarak nitelendirilir ve çiftlerin bu konuda iyice düşünerek karar vermeleri gerekmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir