Haziran, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaHastalıklarRuhsal - Sinir HastalıklarıTourette Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tourette Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

   
Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Genetik nedenlerden dolayı kişilerde oluşan tik bozuklukları, rahatsızlığın türüne göre kalıcı ya da geçicidir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu tiklerin beyindeki doğumsal ya da genetik bozukluklardan ileri geldiği açıklanmıştır. Genellikle 6 ve 18 yaşındaki çocuk ve bireyleri yakından ilgilendiren rahatsızlık, psikolojik sorunları olan kişiler arasında çok görülmektedir.

Tourette sendromu olan kişiler içinde bulundukları duygu değişimlerine göre tikler görülme sıklığında değişkenlik görülmektedir. Bu noktada üzüntü ve sevinç sırasında görülen tik sayıları birbirinden oldukça farklıdır. Ayrıca tiklerin şiddetlenmesinde geçirilen enfeksiyonel rahatsızlıklarda büyük ölçü de etkilemektedir. Normal insanlarla aynı özelliklere sahiptirler ve yaş büyüdükçe tik bozukluğunda olumlu yönde değişimler oluşmaktadır.

Tourette Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Beyin yapının karmaşık bir sistem olması ve bu sistemin açıklığa kavuşması için araştırmalar her geçen gün hız kazanırken, tourette sendromunun nedeni de tam olarak aydınlanmış bir konu değildir. Elde edilen en son bilgilere göre, beynin bir bölgesinde yer alan beyin hücrelerinin zarar görmesinden kaynaklanabilmektedir. Fakat ortaya konmuş kesin bir neden yoktur.

tourette sendromu

Tourette Sendromu Risk Faktörleri Nelerdir?

Bazı faktörler hastalıkların görülme ihtimalini artırması durumu tourette sendromu içinde geçerlidir. Bu noktada en önemli risk faktörü, yakın aile bireyleri arasında tourette sendromu geçirmiş olan kişiler de bu rahatsızlığın görülme olasılığı daha fazladır. Ayrıca erken doğmuş olan ve doğumu zor gerçekleşmiş olan bebeklerin ileriki yaşlarında tourette sendromuna yakalanmaları diğer insanlara göre daha fazladır. Yapılan diğer araştırmaların sonucunda ise, çocukluk evresinden geçirilen enfeksiyon hastalıklarından dolayı beyin hücrelerinin hasar görmesi ile bu sendromun görülme olasılığı mümkündür.

Tourette Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Başkaları tarafından fark edilmesi mümkün olan tikler en belirgin belirtiler arasında yer alırken,  tiklerin özellikleri ve şiddeti birbirinden farklılık göstermektedir. Sıradan tikler ile karşılaştırılmaması muhtemel olan ancak şiddeti daha yoğun ve ağrılı olan tikler, kişinin yaşamını ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. İki çeşitte görülme şekli olan tikler, fiziksel olarak göz hareketleri ve baş sallama şeklinde görülebilmektedir. Sesli tiklerde ise, bağırma ve yüksek sesle kelimeleri tekrar etme şeklindedir. Pek çok kişi de görülen tiklerin basit veya karmaşık yapıda olan tiklerin görülme olasılığı mevcuttur.

Tourette Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

İlk aşamada uygulanan ilaç tedavisi kişinin tansiyonunu kontrol altında tutma ve sinir kaslarını gevşetmeye yönelik kullandırılan ilaçlardır. Tik seviyesi hafif aşamada olanlar için bu tür ilaçlar oldukça etkilidir. Ancak sendromun şiddetli görüldüğü kişiler için etkisi daha yüksek içerikli ilaçlar önerilmektedir. Tourette sendromu tedavisinde ameliyat (Deep Brain Surgery) ile tedavi şeklide bulunsa da, tüm seçeneklerin değerlendirilmesine karşın herhangi bir yanıt alamamış kişiler için ameliyat tedavisi uygulanmaktadır. Başarı oranı oldukça yüksek olan davranış tedavisinde, kişinin alışkanlık ve davranışlarını değiştirmeye yönelik aldığı terapiyi kapsamaktadır. Bu noktada tiklere sebep olan duyguların belirlenmesi ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması davranış tedavisi ile amaçlanmaktadır.

Tourette Sendromu Tedavisine Olumlu Etki Eden Durumlar

Bu durumda olan kişilerin aldıkları tedaviye ek olarak iyileşmeyi hızlandırmak adına bazı tavsiyeleri uygulamak faydalı olacaktır. Kişinin kendinin motive olmasını ve dikkatini bir yere yoğunlaştırarak daha az tik oluşmasına neden olabilir. Kitap okumak, eğlenceli sporlar yapmak ve bilgisayar oyunları ile vakit geçirmek faydalı olabilir. Bu aktiviteler sırasında heyecana bağlı olarak tik sayısında artış yaşansa da genel iyileşme için bu durum geçici olacaktır. Bu uğraşlar soncunda tam iyileşme sağlanamasa dahi, kişinin tiklerini sosyal ortalarda kontrol altına alabildiği gözlenmiştir. Bunun sonucunda tourette sendromuna sahip olan çocukların birçoğu yalnız kaldıklarında tiklerine müdahale etmemektedir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Gebelikte ağrı kesici kullanılır mı?

Gebelik, bilindiği gibi hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için özel koşulları barından ve bazı özellikleri itibariyle hassas davranılması gereken dönemlerdendir. Hamilelik; beslenme...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...