Eylül, 2022
Ana SayfaKanserTestis Kanseri

Testis Kanseri

testis kanseri
testis kanseri

TESTİS KANSERİ

Testis kanseri genç erkeklerin bir ya da iki testisinde de gelişen kanser hücreleri sonucu oluşur. Yüksek oranda tedavisi mümkün ve iyileştirilebilir olan bir kanser türüdür.

Son elli yılda olumsuz çevre koşullarından dolayı testis kanserine yakalanan kişi sayısında artış olmuştur. Ancak yapılacak aylık testler ile hastalığın erken teşhisi mümkündür ve bu sayede tedavi süreci daha da başarılı geçmektedir.

Kanser ilk olarak testiste fark edilir ve boyut olarak bezelye büyüklüğünde sert bir yumru gibi hissedilir. Kanserin ilk döneminde genellikle başka bir belirti gözlenmemekle birlikte hemen hemen çoğu erkek bu durumu kendisi fark eder. Kanserli hücre ilk olarak tek testiste etkili olur. Testis kanseri 19-44 yaş aralığındaki erkekleri daha çok etkilemektedir.

Testis kanserinin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Genellikle kalıtsal olan bu kanser türüne genel testis yapısında herhangi bir sorun olan kişilerde daha çok rastlanılır.

   Testis kanserinin birçok belirtisi vardır. Bunlar:

  • Herhangi bir testiste kitle ya da büyüme,
  • Skrotom da ağrı ya da şişkinlik hissi,
  • Karın bölgesinde ağrı,
  • Nadir olarak göğüslerde büyüme ve göğüs bölgesinde duyulan hassasiyettir.

Bu belirtiler başka hastalıkların da habercisi olabilir. Kesin olarak kanser teşhisinin konulabilmesi için kesinlikle doktor muayenesi yapılmalıdır.

Testis kanseri tedavisi, kanser tipine ve evresine göre değişiklik gösterir. Ayrıca hastanın genel sağlık durumu ile yaşı da uygulanacak tedavi sürecini etkiler. Yapılan muayene ve testler sonucu eğer testis kanserine rastlanılırsa, üroloji uzmanı testisin çıkarılması için işlem uygular. Testis bu işlem sırasında doku testi için laboratuara gönderilir. tümör düşük dereceli ise hasta gözetim altında tutulur. Ama tümör ilerlemiş ise hastaya kimyasal tedavi ya da ışın tedavisi uygulanır.

Testis tümöründe sıklıkla başvurulan ilk tedavi yöntemi testislere cerrahi müdahale uygulayarak kanserli hücrenin alınmasıdır. Testis kanseri genellikle ışın tedavisi ve Kemoterapi tedavilerine olumlu cevap verir. Testislerin kanser hücrelerinden temizlenmesi hastanın ne baba olma faktörünü ne de gündelik yaşamını etkiler.

 

Testis tedavisinin üç ana yöntemi vardır. Bunlar:

 

1)Ameliyat

2)Radyoterapi

3)Kemoterapi yöntemleridir.

 

Testis kanserinin tedavisinde ameliyat yolu seçilmiş ise; kasıktan kesi yapılarak testis bulunduğu keseden çıkarılır. Testisin karın bölgesine bir kesi yapılır. Bu prosedür “Radikal İnguinal  (kasığa ait) orsiektomi “ olarak adlandırılır. Ameliyatı yapan doktor, testis kanseri hücrelerinin kan akışına ya da ameliyat yarasına geçmemesi için özel önlemler alır. Testis kanserinin her aşaması ameliyatla tedavi edilebilir.

Laporoskopik cerrahi uygulanacak ise hasta uyutulur. Hastanın karın bölgesinde küçük birkaç delik açılır. Cerrahın eli ameliyat boyunca vücutla temas etmez. Açılan deliklerden birine bir video kamera ve diğer deliklere ise daha uzun tıbbi aletler yerleştirilir.

Cerrah karın bölgesinin iç kısmını televizyon monitörden izler. Deliklere yerleştirilmiş olan aletler yardımı ile büyük kan damarlarının etrafındaki lenfler alınır. Ameliyat sonunda bu delilikler kapatılır ve hasta uyandırılır. Hastalar bu ameliyat yöntemi ile daha rahat ve hızlı iyileşme gösterirler.

Testis kanserindeki diğer tedavi yöntemlerinden birisi olan Radyoterapi yöntemiyle ise; yüksek enerjili ışınlar veya partiküllerin kanser hücresini yok etmesi veya büyümesini önlemesi amaçlanır. Radyoterapi tedavisi, testis kanserinin tedavisinde uygulanırken vücut dışında bulunan bir alet yardımıyla odaklanmış ışınların gönderimi şeklinde yapılır. Bu yöntemin en temel dezavantajı kanserli hücreleri yok ederken yakınındaki sağlıklı dokulara da zarar veriyor olmasıdır. Ayrıca nadir görülmekle birlikte deri reaksiyonları, bulantı, yorgunluk ishal halleri de görülebilmektedir.

Bir diğer tedavi yöntemi ise Kemoterapi yani kimyasal ilaç tedavisidir. Bu yöntem; kanserli hücreyi yok etmek için ilaç kullanılmasını öngörür. Bu ilaçlar ya hap şeklinde olup yutularak ya da iğne yardımı ile kasıktan damara verilmesi şeklindedir. Testis kanserinde daha çok damara iğne yardımıyla ilaç verilme yolu seçilir. Kemoterapide verilen ilaç, vücutta ki kanserli hücreyi bulup yok edene kadar vücudun tamamını dolaşır. Eğer kanserli hücre testis dışına yayılmışsa bu tedavi şekli çok etkilidir.

Kemoterapi de kullanılan ilaçlar vücudun normal, sağlıklı hücrelerini de etkileyebilir. Bu hücrelerden kemik iliği hücreleri, saç fosikül hücreleri ve sindirim yollarını kaplayan tabaka hücreleri gibi hızlı büyüyen hücreler Kemoterapiye karşı oldukça hassastır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...