Aralık, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaERKEKErkek HastalıklarıTestis Kanseri ve Belirtileri

Testis Kanseri ve Belirtileri

Testis kanseri testislerdeki hücrelerin kontrol dışı bir şekilde büyümesidir. Özellikle erken teşhiste iyileşme oranı yüksektir.

Testisler spermi depolayan erkek seks organlarıdır. Penisin hemen altında testis torbasının içinde yer alırlar ve testosteron hormonunu üretirler.

Testis kanseri nadir görülen bir kanser türüdür. Ancak özellikle genç erkeklerde daha sık görülmektedir.

Testis kanseri vakaları genellikle sperm üreten hücrelerde görülür. Bu hücrelere üreme hücresi adı verilir. İki testiküler üreme hücresi kanseri türü ise seminomas ve nonseminomastır. Seminomanın gelişmesi büyümesi yavaş seyreder. Ayrıça radyasyon terapisine cevap verir. Nonseminomas  ise seminomastan daha hızlı büyüyüp yayılır. Nonseminomas türü kanserin çeşitli türleri bulunmaktadır.

Uzmanlar testis kanserinin tam olarak nedenini bilmemektedir. Ancak inmemiş testis veya Klinefelter sendromu gibi problemler erkeklerde testis kanseri riskini arttırır. Testis kanseri olan erkeklerin çoğunda risk faktörü bulunmamaktadır.

Belirtileri

Testis kanserinin en yaygın semptomları şunlardır:

  • Testis torbasında ağrılı veya ağrısız şişlikler,
  • Testis torbasında ağırlaşma hissi,
  • Karnın alt kısmında veya kasıklarda ağrı veya basınç hissi.

Testis kanseri çoğunlukla erkeklerin testislerini elle muayene etmeleri sırasında tesadüfen fark edilir. Ayrıca doktor fiziksel muayene sırasında teşhisi koyabilir.

Testis kanseri semptomları başka birçok hastalığın semptomları ile benzerlik gösterdiğinden doktorunuz başka bir rahatsızlığınız olup olmadığını belirlemek isteyecektir. Kan testi, testislerde ultrason veya CT taraması yöntemlerinden yararlanılır.

Bu testlerde kanser belirtileri görüldüğünde testisin alınması için operasyon gerçekleştirilir. Ameliyat testis kanserinin tam olarak tespit edilmesinin tek yoludur. Ameliyattan elde edilecek bilgi tedavi planlamasında da yarar sağlar.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Kaş Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kaş Dökülmesinin Nedenleri Kaş dökülmesi gerek psikolojik gerekse kozmetik açıdan herkesi rahatsız edebilen bir sağlık sorunudur. Seyrek kaş durumları sık görülen durumlar olup insanlar kaş...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...