Cuma, Mayıs 29, 2020


#EVDEKAL

Ana Sayfa ERKEK Erkek Hastalıkları Testis Kanseri ve Belirtileri

Testis Kanseri ve Belirtileri

   

Testis kanseri testislerdeki hücrelerin kontrol dışı bir şekilde büyümesidir. Özellikle erken teşhiste iyileşme oranı yüksektir.

Testisler spermi depolayan erkek seks organlarıdır. Penisin hemen altında testis torbasının içinde yer alırlar ve testosteron hormonunu üretirler.

Testis kanseri nadir görülen bir kanser türüdür. Ancak özellikle genç erkeklerde daha sık görülmektedir.

Testis kanseri vakaları genellikle sperm üreten hücrelerde görülür. Bu hücrelere üreme hücresi adı verilir. İki testiküler üreme hücresi kanseri türü ise seminomas ve nonseminomastır. Seminomanın gelişmesi büyümesi yavaş seyreder. Ayrıça radyasyon terapisine cevap verir. Nonseminomas  ise seminomastan daha hızlı büyüyüp yayılır. Nonseminomas türü kanserin çeşitli türleri bulunmaktadır.

Uzmanlar testis kanserinin tam olarak nedenini bilmemektedir. Ancak inmemiş testis veya Klinefelter sendromu gibi problemler erkeklerde testis kanseri riskini arttırır. Testis kanseri olan erkeklerin çoğunda risk faktörü bulunmamaktadır.

Belirtileri

Testis kanserinin en yaygın semptomları şunlardır:

  • Testis torbasında ağrılı veya ağrısız şişlikler,
  • Testis torbasında ağırlaşma hissi,
  • Karnın alt kısmında veya kasıklarda ağrı veya basınç hissi.

Testis kanseri çoğunlukla erkeklerin testislerini elle muayene etmeleri sırasında tesadüfen fark edilir. Ayrıca doktor fiziksel muayene sırasında teşhisi koyabilir.

Testis kanseri semptomları başka birçok hastalığın semptomları ile benzerlik gösterdiğinden doktorunuz başka bir rahatsızlığınız olup olmadığını belirlemek isteyecektir. Kan testi, testislerde ultrason veya CT taraması yöntemlerinden yararlanılır.

Bu testlerde kanser belirtileri görüldüğünde testisin alınması için operasyon gerçekleştirilir. Ameliyat testis kanserinin tam olarak tespit edilmesinin tek yoludur. Ameliyattan elde edilecek bilgi tedavi planlamasında da yarar sağlar.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...