Ocak, 2022
Ana SayfaHastalıklarBöbrek HastalıklarıTaş Ağrısı ve Tedavisi - Taş Ağrısı Nasıl Geçer?

Taş Ağrısı ve Tedavisi – Taş Ağrısı Nasıl Geçer?

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Vücuttan idrar yoluyla atılması gereken maddeler, herhangi bir nedenle atılamazsa kristali anımsatan bir hale bürünür. Bir araya gelen kristaller sonrasında böbrek taşı denilen adı alır. Çoğu böbrek taşı, sivri olmadığı sürece vücuttan atılacaktır. Ancak sivri köşeli ya da atılamayacak kadar olanlar taş ağrısı sıkıntısına neden olur.

Taş Ağrısı Oluşumu (Renal Kolik)

Taş, idrar yoluyla atılamadığında böbrekte sıkışıp kalır. Sıkışan taşın bir sonraki adımı üst idrar kanalıdır. Üst idrar kanalında ilerleyen taş farklı enfeksiyonlarla vücutta belirtiler ortaya çıkarır. Özellikle mesanede sancı, böbrekte ağrı ve ateşlenme gibi belirtilerle varlığı anlaşılır. Her insan bölgesi böbrek taşı oluşturabilir. Bunun önüne geçmek için atılacak temel adım bolca su içmektir. Böbrek taşını, beslenme şekilleriyle birlikte genetik faktör de oluşturur. Oluşan taş, olduğu şekilde duruyorsa ağrısı bulunmaz ancak ilerliyorsa ağrı yapar. Büyüklüğü farklı farklı olabilen böbrek taşının ağrısı da iriliği ile doğru orantılıdır. Bu tabloya tıp bilinde Renal kolik denir.

tas-agrisi

Taş Ağrısının Belirtileri

Böbrek taşı ağrısının en temel ve kesin belirtisi kumlu idrardır. Bunun dışında böbrek civarında oluşan ağrıların sebebi başka şey olabilir. İlerleyen taş şiddetli bir şekilde sancı yapar. Böbrek ağrısı başlangıçta kısa kısa aralıklarla, ataklar halinde kendini gösterir. Ancak sonrasında artan şiddetle devam eder.  İlk hissedilmeye başlanan bölge bel bölgesidir. Sonrasında aşağıya doğru kayar. Taş hareket ettiği sürece ağrı da artacaktır. Bu ağrılar sizi daha çok ayakta durmaya itecektir. Çünkü oturulduğunda şiddeti artacaktır. Temel belirtiler ise mide bulantısı, kusma, sık sık idrara çıkma isteği, ağrılı idrara çıkma, üşüme, şiddetli ateş şeklinde kendini gösterebilir.

Böbrek Taşı Tedavisi

Ağrılarla dayanılmaz bir hal alan böbrek taşı, tedavi edilmeme gibi bir seçeneği yoktur. Çünkü hastayı kısa zamanda yorar ve güçsüz düşürür. Dayanılmaz hal alan ağrıların tedavisi için sancılar başladığı an doktora gitmekte yarar var.  Aksi halde böbreklerde ciddi oranda hasar oluşacaktır. Tedavi sürecinde ise ilk adım genellikle taşı kırma ve küçültme adına atılmaktadır. Dışarıdan verilen dalgalarla taş parçalanır.  Parçalanmış olan taşları, vücut zaten atacaktır.  Bu işlemden istenilen sonuç alınmazsa üreter kanalına girilerek küçük aletler yardımıyla lazerle taş temizlenir. Lazer, ultrasonik ve pnömotik ile küçük taşlar temizlenirken pertükan taş kırma tekniğiyle büyük taşlar temizlenir. Bunların dışında bir de bitkisel tedavi yöntemleri denenebilir. Bu süre zarfında hastayı rahatlatmak için antispazmotik ve analjezik ilaçlar verilebilir.

Alternatif Taş Tedavileri

Piyasada satışa sunulmuş birçok tıbbi ilaç böbrek taşına iyi gelmektedir. Ancak vücuda giren ilaç tamir etiği kadar zarar da vermektedir. Alınan ilaçlar böbreğin çalışma hızını yavaşlatmaktadır. Yapılan araştırmalar üzerine böbrek taşının en büyük düşmanının limon suyu olduğu dikkat çekmektedir. İster ılık suya sıkılan limon ister limon suyunun kendisi taş düşürmenize yardımcı olabilir. Gün içerisinde içilen maydanoz sapı suyu da böbreklere çok iyi gelmektedir. Şiddetli ağrıya iyi gelen maydanoz suyu aynı zamanda vücutta tüm zararlı maddelerin de dışarı çıkarılmasına yardımcı olur. Fakat şunu belirtmek gerekir ki tedavinin 1. basamağı daime doktor kontrolünde medikal tedavi olmalıdır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Cilt İçin En Etkili Bakımlar

Cilt, gün içinde en yorgun düşen dışarıya karşı en fazla savaş veren yerdir. Güneşli havalarda koruma, soğuk havalarda dikkat ve özen gerektiren cilt bakımı,...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...