Kasım, 2022
Ana SayfaKADINKadın HastalıklarıTampon Kullanmanın Zararları Var Mıdır?

Tampon Kullanmanın Zararları Var Mıdır?

Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Kadınların oldukça sıkıntılı geçen adet günlerinde kurtarıcı niteliğinde olan tamponlar, bu özel günlerin son derece rahat ve sorunsuz geçmesini sağlayan ürünlerdir. Vajina içine yerleştirilmesinden dolayı herkesin kullanmaya cesaret edemeyeceği bir ürün olmasının yanı sıra, diğer ürünlere nazaran daha hijyenik ve kullanışlı olması tampon kullanımını giderek yaygınlaştırmaktadır. Vajina içine yerleştirilmesi pek çok kadında tekrar nasıl çıkarılacağını akla getirse de, dışarıda kalacak şekilde ipinin bulunması, bu ip yardımıyla kolaylıkla çıkmasını sağlamaktadır. Silindir şekline benzeyen pamuktan olan tampon, vajina içinde herhangi bir kalıntı ihtimali olmayacak şekilde hazırlanmıştır.

Tampon Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Adet başlangıcından bitimine kadar kanama şiddetinin günlere göre farklılık göstermesi, tampon üretiminde de boyut farklılığına neden olmuştur. 3 farklı boyutta kadınların kullanımına sunulan tamponlar, büyüklükleri ile emicilikleri doğru orantıda üretilmiş ürünlerdir. Bu noktada regl kanamasının fazla olduğu günlerde en büyük boy kullanılması tavsiye edilmektedir. Her bayanın kendine özgü olan adet kanaması için oluşturulan rutin doğrultusunda en doğru tampon seçimi  gerçekleştirilecektir.

tampon

Tampon Nasıl Kullanılır?

Adet günlerinde sürekli tampon kullanmayı tercih edenler için bu ürünün kullanımı son derece basit olsa da ilk kez kullanacak olanların deneyimsizlikten kaynaklanan gerginlikleri söz konusu olabilir. Kasların gevşek olması tampon yerleşimini kolaylaştıracağı için tampon yerleştirme aşamasında gayet rahat olmaya çalışmak önerilir. Tampon kullanıma dair detaylı bilgiler aynı zamanda ambalajın üzerinde yer almaktadır. Ayrıca tampon yerleştirme sırasında yavaş hareketlerle tamponun vajinaya yerleştirilmesi kolaylık sağlayacaktır.

Tampon Kullanımında Bilinmesi Gerekenler

Özellikle yaz aylarında bayanların havuz ve deniz gibi etkinliklerden geri kalmalarını önleyen tampon, sanıldığı gibi sürekli hissedilen bir ürün değildir. Tampon kullanan kişilerin çoğu içlerinde tampon olduğunu unutmakta ve oldukça rahat hareket etmektedir. Ayrıca tampon kullanırken idrara çıkamama gibi bir durum söz konusu değildir. İdrar çıkışının sağlandığı orifisin (açıklığın) adet kanamasının olduğu yerden farklı olması, tampon varken rahatlıkla idrara çıkmaya olanak sağlamaktadır. Sıcak havalarda tampon kullanımının 4 saati geçmemesine dikkat etmek gerekir. 4 saati geçen tampon kullanımı çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir. Tamponun sadece adet kanamasının yoğun olan günlerinde kullanılmasının tavsiye edildiği bilinmeli ve günlük ped amacıyla kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Kimler Vajinal Tampon Kullanabilir?

Bakire olan bayanların tampon kullanılması çok fazla önerilmezken, diğer bayanların özel günlerini rahat geçirmeleri için önerilir. Aktif şekilde spor yapan ve havuza girecek olanların tampon kullanmalarında bir sakınca yoktur. Bunların yanı sıra özel günlerinde yoğun kanama gören ve bu durumun önüne geçmek isteyen bayanlar için üretilmiş olan tamponları rahatlıkla kullanabilirler. Vajina içine yerleştirilmesinden dolayı bir süre sonra hijyenikliğini kaybeden tampon mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Aksi halde tampon kontamine olmakta ve çeşitli enfeksiyöz hastalıklara zemin hazırlamaktadır.

Tampon Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Adet kanaması yaşanan günlerde klasik ped kullanımı zararsız ve daha kolay gibi görünse de, sızıntı riskinin daha yüksek olması, sosyal olunan günlerde oldukça sıkıntılı olabilir. Sızıntı ihtimali daha düşük olan tampon kullanımı spordan yüzmeye kadar pek çok aktivitenin rahatlıkla yapılmasını sağlamaktadır. Doğru kullanıldığı taktirde sağlık yönünden daha hijyenik olması bayanların vajinada oluşabilecek enfeksiyonel rahatsızlıklara daha az yakalanmalarına neden olmaktadır. Kullanım şekli bakımından bayanların tedirgin olmasına neden olan tampon çoğu kadın tarafından merak dahi edilmemektedir. Ancak tampon kullanımına alışan ve yerleştirme esnasında rahat olan bayanlar için tampon kullanmak ped kullanmaktan daha kullanışlıdır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...