Hepsaglik

Spiral ile İstenmeyen Gebeliklere Son

Spiral ile İstenmeyen Gebeliklere Son
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

doğum kontrolü

doğum kontrolü

Spiral ile İstenmeyen Gebeliklere Son

       

Bir çiftin istedikleri zaman dilimi içerisinde çocuk sahibi olabilmeleri sahip oldukları en doğal haklar arasındadır. Bir çocuğun sorumluluğunu almak için maddi ve manevi olarak kendilerini hazır hissetmeyen çiftler istenmeyen gebelikleri engellemek için doğum kontrol yöntemlerine başvurarak korunabilirler. Teknolojinin gelişmesi sayesinde günümüzde hem kadınlar için hem de erkekler için kullanılabilecek birden fazla doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Çiftler bu korunma seçenekleri arasından kendileri için en uygun olanı belirlemeli ve çocuk sahibi olmaya karar verene kadar bu yöntemleri kullanarak, istenmeyen bir gebelik yaşanması durumunu engelleyebilirler.

Çiftlerin kullanabileceği oldukça fazla sayıda doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Bunların arasında en çok tercih edilen yöntemler prezervatif, doğum kontrol hapı ve spiral olmaktadır. Özellikle rahim içerisine yumurtanın rahim içine nakledilmesini engelleyen spiraller özellikle doğum kontrol hapı gibi hormon dengesizlikleri yaratmadığı için günümüzde kadınların en güvenilir ve sağlıklı bulduğu bir doğum kontrol yöntemidir.

 

Spiralin Güvenilirliği Ne Kadardır?

                Her doğum kontrol yöntemi gibi spiralde % 100 oranında bir korunma vaad etmemektedir. Ancak çoğu doğum kontrol seçeneğine göre oldukça yüksek bir korunma oranı sağlamaktadır. Dünya genelinde spiral kullanan kadınlar arasında % 2 civarında hamile kalma ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle spiralin koruma oranı oldukça yüksek bir seviyededir. Spiral kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise kullanım süresi bittiği zaman koruyuculuğu olmamasıdır. Bu nedenle genellikle ömürleri 3 ile 5 yıl arasında değişen spiraller kullanım ömrü tamamlandığında yenisiyle değiştirilmelidir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir