Haziran, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaHastalıklarRuhsal - Sinir HastalıklarıSosyal Fobi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal Fobi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

   

Genel anlamıyla sosyal olmaktan çekinme insanlar önünde rahat olamama olarak adlandırılan sosyal fobi, farklı pek çok türü ile karşımıza çıkmaktadır. Sosyal olaylar karşısında üst düzeyde bir endişe duygusuna kapılan sosyal fobili kişilerde sürekli olarak yanlış yapacağı düşüncesi baskın gelerek utanç duygusu mevcut hale gelmektedir. Aynı şekilde rezil olma duygusu, insanların önünde küçük düşme gibi kaygılar zuhur eder. Sosyal fobiye sahip kişiler var olan olaylar için endişe duydukları kadar, hiç olmamış durumlar içine aşırı derece kaygı bozukluğu yaşayabilirler. Kişi bu durumun bilincinde olsa dahi, iradesi ile bu durum ile baş edemez.

Sosyal fobinin Nedenleri Nelerdir?

Anksiyete rahatsızlığının bir ileri boyutu olan sosyal fobi, genellikle kalabalık önünde konuşmak ya da telefon görüşmesi yapma durumlarında tetiklenir. İnsanlarla sağlıklı iletişin kurmakta büyük sorun yaşayan bu kişiler, umumi tuvaletleri kullanırken bile sosyal fobi durumunu yaşayabilirler. Çeşitli psikolojik rahatsızlıkların bir sonucu olarak da karşımıza çıkması muhtemel olan bu rahatsızlık tedavisi kişinin kendi iradesine bağlıdır. Bu durum sosyal fobisi olan kişilerin tüm sosyal yaşamını en derinden etkiler ve kişinin giderek yalnızlaşmasına neden olur.

sosyal <span class='title' title='Bireyin, çeşitli nesneler veya durumlar karşısında duyduğu, kapıldığı ,kaygılı, baskılı olağan dışı, hastalık derecesinde kuvvetli korkuya verilen isimdir.'>fobi</span>

Sosyal fobinin Belirtileri Nelerdir?

İçine kapanma ve sürekli sosyal ortamlardan kaçınma gibi durumlar söz konusu olduğunda ilk akla sosyal anksiyete getirilmelidir. Kalabalık bir ortamda tüm ilginin yoğunlaştığı kişide anksiyete belirtilerinin görülmesi sosyal fobiye işaret etmektedir. Bu noktada kişi kendini yoğun baskı altında hissetmeye başlayıp, kalp çarpıntısı ve terleme gibi belirtileri yaşıyorsa, sosyal olarak aşılması zor korkuları var demektir. Toplum önünde yüzü kızaran kişiler genellikle utangaç olarak adlandırılsa da, bu duruma terleme ve kas gerilmesi durumlarının da eşlik etmesi, sosyal anksiyeteden şüphelenmeyi gerektirmektedir.

Sosyal fobi Teşhisi Nasıl Konur?

Sosyal fobi genetik nedenlere bağlı olabileceği gibi çeşitli dış etkenlere bağlı olarak da gelişebilir. Sosyal fobiye işaret eden şikayetlerle doktora gidildiğinde öncelikle fiziksel muayene ile doktorun sosyal fobiye neden olabilecek fiziksel etkenleri ele alması gerekir. Sosyal fobinin fiziksel hastalıklara bağlı olmaması durumunda bir sonraki adres psikiyatri bölümü olacaktır. Bu konuda hastaların en iyi şekilde değerlendirilmeye alınmaları için hazırlanmış olan testler, sosyal fobi teşhisinde yardımcı olacaktır.

Sosyal fobi Tedavisi Nasıldır?

Sosyal fobi tedavisinde izlenen iki yol sayesinde bu hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür. Bu tedavilerin başında gelen bilişsel- davranış terapisi, hastanın kendi korkuları ile birebir yüzleşmesi şeklindedir. Doktorun önderliğinde sosyal fobisi olan kişinin endişelerinin yersiz olduğu en güvenli şekilde öğretilmeye çalışılır. Her zaman sosyal durumlara karşı aynı tepkiyi veren kişiye farklı tepki verilme şekilleri öğretilir. Gerçekte henüz başa gelmemiş durumlar sanki yaşanmış gibi hasta tarafından hayal ettirilir ve bu durumla mücadele etmek için farklı yöntemler gösterilir. İlaç tedavisi ise psikolojik nedenlere bağlı olmasından dolayı çeşitli antideprasan ve depresyon ilaçları sosyal fobi belirtilerini en aza indirmek için kullanılır. Aynı şekilde baskın semptomları baskılamaya yönelik medikal ajanlar başlanabilir.

Kimlerde Sosyal fobi Görülür?

Sosyal fobi sorunu toplum içinde içe kapanıklık olarak adlandırılsa da, görülen belirtiler ele alındığında sosyal fobiden söz etmek kaçınılmazdır. Bu nedenle sosyal durumlara karşı istemsiz şekilde aşırı tepkime gösteren kişilerin bu durumu ihmal etmeden doktora başvurmaları gerekir. Sosyal fobi nedeniyle yakın arkadaşlıklar kuramayan ve yeteneği olmasına karşın alanında iyi bir iş sahibi olamamış pek çok kişi vardır. Genellikle maddi durumu yetersiz durumda olan ve sosyal ilişkilerinde daha önce hiç öne çıkmamış olan kişilerde daha çok görülmektedir. Çocuklukta yatan sebeplere bağlı olan sosyal fobi, çocukluk döneminde içine kapanık olarak yetişen çocukların ileri yaşlarında sosyal anksiyete yaşamaları ihtimali oldukça yüksektir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Gebelikte ağrı kesici kullanılır mı?

Gebelik, bilindiği gibi hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için özel koşulları barından ve bazı özellikleri itibariyle hassas davranılması gereken dönemlerdendir. Hamilelik; beslenme...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...