Haziran, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaHastalıklarRuhsal - Sinir HastalıklarıSomatoform Bozukluklar Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Somatoform Bozukluklar Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

   

Aslına bakıldığında psikolojik bir rahatsızlık olması ancak hasta kişinin fiziksel ağrıları nedeniyle doktora başvurması sonucu teşhis edilen bir hastalıktır. En çok kadınlarda görülmesi ile batılı ülkelerin çoğunu ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Herhangi bir nedene bağlanamayan vücuttaki ağrılar başlıca belirtiler arasındadır. Bu sorunu olan kişiler genellikle sırt, baş ve karnın aynı anda ağrıdığından şikâyet ederler ve sürekli doktora görünme eyleminde bulunurlar. Bu tür ağrılar sonucunda somatoform bozukluktan söz edebilmek için belirsiz şikâyetlerin uzun süredir devam etmesi ve kişinin günlük yaşam rutinine ayak uydurmasını güçleştirmesi gerekir.

Somatoform Bozukluğun Nedenleri Nelerdir?

Birden fazla ruhsal sorundan dolayı ortaya çıkan somatoform bozukluk, bazı kişilerde yıllar önce yaşanan bir psikolojik durumdan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalığın görüldüğü kişiler bedenindeki normal işlevlerin etkisini daha şiddetli hissetmesinden dolayı bu etkileri ağrı veya somatik bozukluk olarak algılamasından dolayı oluşmaktadır. Yaşamsal sıkıntılar ve stres gibi nedenler herkeste farklı etkilere neden olduğu için somatoform bozukluk görülme olasılığı da kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu tür durumlardan dolayı sürekli bedenini dinleme eğiliminde olan kişi en ufak belirtileri bir rahatsızlığa bağlamaktadır. Bu belirtilerin sonucunda kendini sürekli doktor karşısında bulan kişinin yapılan tetkikler sonucunun temiz çıkması dahi somatoform bozukluk olan kişileri ikna etmeye yetmez ve hastalık olduğu düşündüğü duruma çare aramaya devam eder. Bedeni sürekli dinlenme eğiliminde olan, işsiz veya sosyal olarak daha az aktif kişilerde somatoform hastalık insidansı artmaktadır.

Somatoform bozuklukları 6 başlık altında incelenir. Bunlar şu şekildedir;
1.  Somatizasyon bozukluğu
2.  Konversiyon bozukluğu
3.  Farklılaşmamış somatoform bozukluk
4.  Ağrı bozukluğu
5.  Beden dismorfik bozukluğu
6.  Hipokondriyazis bozukluğu

somatoform bozukluklar

Somatoform Bozukluğun Tedavisi Nasıldır?

somatoform bozukluk teşhisi konan kişilerin tedavisi için psikoterapi yöntemi oldukça etkili olmaktadır. Bu tedavi ile birlikte hastanın şikâyetleri ile başa çıkma yolları ve gündelik işlerini tekrardan yapabileceği konusuna değinilmektedir. Çeşitli bedensel rahatlama egzersizleri ile doğru nefes alma alışkanlığı ile tedavi edilmektedir. İlaç tedavisi ise doktorun hasta için ön testlerden geçirmenin ardından karar verilen alternatif tedavidir. İlaç tedavisinin doktor tarafından hastaya yarar sağlayacağı düşünüldüğünde ilaç tedavisine başlanır.

Somatoform Bozukluk Kimlerde Görülür?

30 yaşın altında görülme sıklığı daha fazla olan somatoform bozukluk, psikolojik sorunların bastırılmış olduğu kişilerde sıklıkla görülmektedir. Bu noktada aile yaşantısı ve anne babanın rol model alınması gibi nedenler somatoform bozukluğa neden olmaktadır. Yaşamının genelinde sürekli rahatsız olduklarından yakınan kişiler stres ve depresyon gibi hastalıkların sonucunda görülmektedir. Basit bir rahatsızlığın kişinin gözünde büyütmesi sonucunda kendini günlük işlerini yürütemeyecek kadar halsiz hissetmesine neden olabilmektedir.

Somatoform Bozukluktan Korunma Yolları

Bedensel olarak kendinde değişiklik hisseden kişilerin en kısa zamanda doktora görünmeleri ve altında yatan psikolojik nedenler ele alınmalıdır. Bu noktada bedensel hastalıklara işaret eden belirtileri tamamen ihtimal dışında tutmak yerine olası hastalıkların değerlendirilmesi mevcut durumun daha da ilerlemesini engelleyecektir. Bilinen psikolojik rahatsızlığın somatoform bozukluğa yol açmaması için etkili bir tedavi yolunun izlenmesi gerekir. Diğer yandan kişinin günlük yaşamında oyalayıcı ve mutlu eden hobiler edinmesi, bedensel şikâyetlerine daha az yoğunlaşmasını sağlayacaktır.

Somatoform Bozukluk Tanısı Nasıl Konur?

Bedensel şikâyetlerin giderek artmasının yanında doktor muayenesi sonucunda bu şikâyetlerin herhangi bir hastalığa bağlanamaması durumu ilk olarak akla smataform bozukluk rahatsızlığını akla getirmelidir. Sonrasında tedavinin psikolojik yönden gerçekleşmesinin mümkün olmasından dolayı psikiyatri doktoruna yönlendirilmesi sonraki aşamadır. Psikoterapi sırasında hastanın şikâyetleri ve günlük yaşamı hakkında detaylı bilgi hastadan verilmesi istenir. Tedavinin etkili sonuç vermesi adına hasta yakınlarının da hasta kişinin yanında olduklarını hissettirmeleri gerekir. Bu noktada hastanın hayal kırıklığına uğratacak inanmama ve kuruntuya bağlama yanıtları hastanın daha çok psikolojik sorunlara sürüklenmesine yol açabilir. Hastayı yaşamdan tamamen soyutlayıp görev ve sorumluluklarını azaltmak yerine onu daha da sosyalleştirmek tedaviden olumlu sonuç alınmasını sağlayacaktır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Gebelikte ağrı kesici kullanılır mı?

Gebelik, bilindiği gibi hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için özel koşulları barından ve bazı özellikleri itibariyle hassas davranılması gereken dönemlerdendir. Hamilelik; beslenme...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...