Hepsaglik

Soğuk Havalar Kalp Hastaları İçin Zararlı mıdır?

Soğuk Havalar Kalp Hastaları İçin Zararlı mıdır?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Kalp Sağlığı ve Soğuk Havalar

 

Soğuk havalar, kalp hastalığı bulunan kişiler için daha fazla risk taşımaktadır. Vücut ısısını korumak için kalp daha fazla kan pompalamaya çalışacağı için, soğuk havaya çok maruz kalan kişilerin kalp krizi riski artar.

Soğuk Havaların Kalp Kaslarına ve Damarlara Etkisi

       

Kış mevsiminde vücut ısısı düştükçe, beyin ısıyı koruyabilmek için daha fazla kan pompalanmasına sebep olur. Bu da dolaylı olarak kalp kaslarına ve damarlarına daha fazla iş yüklediği için normalde var olan kalp krizi riskini arttırır. Kalp kaslarının zorlanmasını tetikleyen bir diğer işlemse soğuk havalarda dışarıda egzersiz yapmak ve uzun süre fiziksel işler yapmaktır. Bu durumda daha fazla kan pompalanacağı için damarlar zorlanacaktır ve bu da kalp hastalarının kalp krizi geçirme riskini arttıracaktır.

Enfeksiyonel Hastalıkların Kalp Hastalarındaki Riski

Kış mevsiminde yaşlılarda ve özellikle kalp hastalarında akciğerde oluşan enfeksiyonel hastalıklarda artış gözlemlenmiştir. Soğuğa maruz kalarak enfeksiyonel hastalıkları kapan kronik kalp hastaları için basit grip veya soğuk algınlığı büyük risk taşımaktadır ve daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Bundan dolayı enfeksiyonel hastalıklara yol açabilecek soğuk ortamlardan uzak durulmalı ve dışarıda mümkün oldukça az vakit geçirilmelidir. Rüzgara uzun süre maruz kalmak hastaların sağlığını büyük ölçüde tehdit ettiğinden, soğuk günlerde evde veya sıcak bir ortamda kalmak tavsiye edilir.

Koroner arter hastaları, kalp kapak hastaları, kalp yetmezliği hastaları ve daha önceden bypass olmuş hastalar soğuktan kaynaklanan kalp krizi riski ile karşı karşıyadır ve bunu engellemek için gerekli önlemler mutlaka alınmalıdır.

Soğukların Kalp Krizini Tetiklemesi

Soğuk hava hem doğrudan hem de dolaylı olarak kalp hastalarının kalp krizi riskini arttırabilir. Bunun sebepleri kalbin vücudun ısısını korumak için daha fazla çalışması, soğuk havalarda oluşabilen enfeksiyonel hastalıkların kalp hastalarında daha fazla risk oluşturması ve soğuk hava ve rüzgarın kalp krizinin direkt olarak tetiklenme riskini arttırmasıdır. Soğuk havaların kronik kalp hastalarının geçirdiği kalp krizi sayısını normalde ki oranın iki katına kadar çıkardığı gözlemlenmiştir.

Kalbe Zarardan Kaçınılmanın Yolları

Kalp hastalarının kalp krizi riskini arttırmaktan kaçınmak için alabilecekleri önlemler vardır. Eğer hasta kişi sigara kullanıyorsa kış mevsimi süresince olabildiğince uzak durmalı ve bunun yanında kahve kullanımını azaltmaya çalışmalıdır. Kalp ilaçlarının sabah ve akşamlarda düzenli olarak alınması çok önemlidir ve kalp krizi riskini azaltma konusunda dikkat edilmelidir. Soğuk havalarda dışarıda egzersiz yapmaktan ya da fiziksel olarak vücudu zorlayan işler yapmaktan kaçınılmalı, eğer spor yapılacaksa kapalı yerlerde yapılmaya özen gösterilmelidir. Eğer hasta dışarı çıkacaksa, sıkıca giyinmeli ve özellikle de kafa kısmını korumalıdır. Böylece vücut ısısı daha uzun süre korunabilecektir. Kalp hastalığından şikayetçi kişilerin kış mevsimi boyunca bol bol sıvı tüketmeleri de tavsiye edilir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir