Cuma, Nisan 3, 2020
Ana Sayfa Hastalıklar Kalp-Damar Hastalıkları Soğuk Havalar Kalp Hastaları İçin Zararlı mıdır?

Soğuk Havalar Kalp Hastaları İçin Zararlı mıdır?

   

Kalp Sağlığı ve Soğuk Havalar

 

Soğuk havalar, kalp hastalığı bulunan kişiler için daha fazla risk taşımaktadır. Vücut ısısını korumak için kalp daha fazla kan pompalamaya çalışacağı için, soğuk havaya çok maruz kalan kişilerin kalp krizi riski artar.

Soğuk Havaların Kalp Kaslarına ve Damarlara Etkisi

Kış mevsiminde vücut ısısı düştükçe, beyin ısıyı koruyabilmek için daha fazla kan pompalanmasına sebep olur. Bu da dolaylı olarak kalp kaslarına ve damarlarına daha fazla iş yüklediği için normalde var olan kalp krizi riskini arttırır. Kalp kaslarının zorlanmasını tetikleyen bir diğer işlemse soğuk havalarda dışarıda egzersiz yapmak ve uzun süre fiziksel işler yapmaktır. Bu durumda daha fazla kan pompalanacağı için damarlar zorlanacaktır ve bu da kalp hastalarının kalp krizi geçirme riskini arttıracaktır.

Enfeksiyonel Hastalıkların Kalp Hastalarındaki Riski

Kış mevsiminde yaşlılarda ve özellikle kalp hastalarında akciğerde oluşan enfeksiyonel hastalıklarda artış gözlemlenmiştir. Soğuğa maruz kalarak enfeksiyonel hastalıkları kapan kronik kalp hastaları için basit grip veya soğuk algınlığı büyük risk taşımaktadır ve daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Bundan dolayı enfeksiyonel hastalıklara yol açabilecek soğuk ortamlardan uzak durulmalı ve dışarıda mümkün oldukça az vakit geçirilmelidir. Rüzgara uzun süre maruz kalmak hastaların sağlığını büyük ölçüde tehdit ettiğinden, soğuk günlerde evde veya sıcak bir ortamda kalmak tavsiye edilir.

Koroner arter hastaları, kalp kapak hastaları, kalp yetmezliği hastaları ve daha önceden bypass olmuş hastalar soğuktan kaynaklanan kalp krizi riski ile karşı karşıyadır ve bunu engellemek için gerekli önlemler mutlaka alınmalıdır.

Soğukların Kalp Krizini Tetiklemesi

Soğuk hava hem doğrudan hem de dolaylı olarak kalp hastalarının kalp krizi riskini arttırabilir. Bunun sebepleri kalbin vücudun ısısını korumak için daha fazla çalışması, soğuk havalarda oluşabilen enfeksiyonel hastalıkların kalp hastalarında daha fazla risk oluşturması ve soğuk hava ve rüzgarın kalp krizinin direkt olarak tetiklenme riskini arttırmasıdır. Soğuk havaların kronik kalp hastalarının geçirdiği kalp krizi sayısını normalde ki oranın iki katına kadar çıkardığı gözlemlenmiştir.

Kalbe Zarardan Kaçınılmanın Yolları

Kalp hastalarının kalp krizi riskini arttırmaktan kaçınmak için alabilecekleri önlemler vardır. Eğer hasta kişi sigara kullanıyorsa kış mevsimi süresince olabildiğince uzak durmalı ve bunun yanında kahve kullanımını azaltmaya çalışmalıdır. Kalp ilaçlarının sabah ve akşamlarda düzenli olarak alınması çok önemlidir ve kalp krizi riskini azaltma konusunda dikkat edilmelidir. Soğuk havalarda dışarıda egzersiz yapmaktan ya da fiziksel olarak vücudu zorlayan işler yapmaktan kaçınılmalı, eğer spor yapılacaksa kapalı yerlerde yapılmaya özen gösterilmelidir. Eğer hasta dışarı çıkacaksa, sıkıca giyinmeli ve özellikle de kafa kısmını korumalıdır. Böylece vücut ısısı daha uzun süre korunabilecektir. Kalp hastalığından şikayetçi kişilerin kış mevsimi boyunca bol bol sıvı tüketmeleri de tavsiye edilir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronavirüs

Türkiye’de İl İl Covid-19 Vaka Sayıları

0
1 Nisan 2020 tarihinde T.C Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklamasında il il Koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Türkiye geneli vakalar göz...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...