Hepsaglik

Skrotal Angiokeratoma Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Skrotal Angiokeratoma Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Skrotal Anjiokeratom Nedir

 

Skrotal angiokeratomlar, yumuşak ve çevre dokudan bağımsız hareket eden kitleler olup karakteristik özellikler taşımayan damarsal doku bozuklukları olarak tanımlanabilir. Bu lezyonlar için tedavi gerekli değildir ancak estetik duruşu bozan görüntülerin ortaya çıkması söz konusudur.

Genellikle testis üzerinde yer alan damarların geçtiği yollar üzerinde kırmızı ve mora yakın küçük – büyük benekler şeklinde veya sivilce gibi toplu şekillerde görülebilir.

       

Skrotal Angiokeratoma

Skrotal Angiokeratoma Tedavisi

 

Cinsel ilişki sırasında sürtünmeye bağlı olarak vasküler kanama meydana gelebilir. lezyonların bu şekilde semptomatik bir şekil alması ve kozmetik açıdan rahatsız edici boyutlara ulaşması durumunda tedavi söz konusu olabilir. Bilinen tedavi yöntemleri ise şu şekildedir.

  1. Cerrahi müdahaleler
  2. Kriyoterapi
  3. Elektrocerrahi
  4. Lazer Tedavisi

Kiriyoterapi Nedir?

Skrotal Angiokeratoma

Kriyoterapi Hipokrat ve Mısırlılar zamanından bu yana bilinen bir tedavi biçimi olup dondurma tedavisi olarakta bilinmektedir.

Bu yöntemle uygulanan bölgedeki dokuların yok edilmesi hedeflenir. Siğil ve güneş lekelerinde sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.

Lazer Tedavisi

 

Ancak skrotal anjiokerotom için lazer tedavileri ile etkili sonuçlar elde edilebilmektedir. Özellikle kanama boyutuna ulaşmış olan skrotal anjiokeratomalarda lezyonlar lazer tedavileri ile yakılmakta ve bir komplikasyon durumu meydana gelmeden tedavi süreci tamamlanabilmektedir. Bu anlamda Nd:YAG lazerin etkili bir yöntem olduğunu söylenebilir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir