Çarşamba, Mayıs 27, 2020


#EVDEKAL

Skolyoz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

   
Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Son dönemlerde artan aşırı çalışma hali, masa başı işler ve bilgisayar başında fazla zaman geçirmek gibi nedenler yüzünden omurganın bel veya göğüs bölgelerinde görülen  yana doğru eğikleşmesi durumuna skolyoz denmektedir. Skolyoz vakaları son on yılda iyice çoğalmıştır. Bunun nedeni değişen teknoloji ve yaşam koşullarıdır. Kişilerin duruş bozukluklarına dikkat etmemesi ve sağlıksız koşullarda yaşaması hastalık riskini de günden güne arttırmaktadır. Ayrıca kas-iskelet sistemindeki zayıflamalar ve kemik hastalıkları skolyoza neden olabilir.

Skolyoz Nasıl Meydana Gelir?

Skolyoz bir omurga hastalığıdır. Birçok insanda görülme riski bulunmaktadır. Skolyoz genetik olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle yanlış duruş ve hareketsiz yaşam omurga üzerinde oldukça olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bilgisayar başında geçirilen uzun saatlerde yanlış oturma şekilleri ve egzersiz eksikliği Skolyoz hastalığının meydana gelmesine neden olmaktadır. Hareketsizli ve egzersiz yapmamak kasları zayfılatacağından dolayı omurganın eğrilme hareketlerine olanak sağlar. Buda skolyoza neden olabilir.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Skolyozun ilk etkileri bel ve göğüste ortaya çıkar. Skolyoz hastalarının kürek kemikleri arasındaki paralellik bozulur ve omuzlardan biri aşağı doğru düşer. Etkileri göğüs kafesinde de görülebilir. Kişinin duruşundan yürüyüşüne kadar birçok faaliyetine etki eder ve dışarıdan belli olabilecek bir hastalıktır. Vücut yapısındaki orantı nerdeyse tamamen değişir. Morfolojik değişimler ortaya çıkabilir. Ayrıca kol gövdeden dışarıdan belli olacak derecede ayrı düşer. Hastanın vücut yapısı oldukça değişim gösterir ve sırtta beliren çıkıntı eğildiğinde fazlaca kendini belli eder. Skolyoz derecesi çok yüksek ise göğüs kafesini daraltır. Buda Akciğer hareket kabiliyeti sınırlayarak nefes darlığı ve takipneye neden olabilir.

Skolyoz Nedir

Skolyoz Hastalığının Seyri Nasıldır?

Omurganın günden güne biçim değiştirmesi sonucunda meydana gelen skolyoz hastalığı belirtilerin ortaya çıkmasının ardından hızlı bir şekilde ilerleyebilir. Hastanın omurgayı rahatlatacak egzersizler yapmaması ve duruş bozukluğuna neden olacak yaşam tarzının değiştirilmemesi skolyoz hastalığının gelişmesine ve ilerlemesine neden olduğu bilinmektedir. Omurgaya bağlı hastalıklar tespit edildikleri andan itibaren bir uzman gözetiminde tedavi edilmelidir. Aksi takdirde hastalığın istenmeye sonuçlara neden olması mümkün olabilir. Omurganın sağlıksız olması yaşam koşullarını kökten değiştirerek her türlü hayati faaliyetin gösterilmesine etki edebilir. Bu nedenle skolyoz gibi hastalıklar ihmal edilmeden kontrol altına alınmalıdır.

Skolyoz Hastalığının Teşhisi Nasıl Koyulur?

Skolyoz hastalığı bir uzman kontrolünden muayeneden geçtikten sonra tespit edilebilir. Hekim el ile muayenenin yanı sıra gözlem ve röntgen ile teşhisi destekler. Teşhisin koyulmasının ardından kısa sürede tedaviye başlanması gerekmektedir. Skolyoz hastalığının tedavisi için ortopedi dalına müracaat edilmesi gerektiği gibi fizyoterapiden de yararlanılabilir. Bütün kas ve eklem hastalıklarında olduğu gibi skolyozda da en önemli etken sağlıklı hareket ve egzersizdir.

Skolyoz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi süreci oldukça dikkatli ve ayrıntılı bir biçimde yürütülmelidir. Öncelikle hastaya bir uzman tarafından gösterilecek bir egzersiz programı sunulur. Bu aşamada hekim kontrolünde ağrı kesici ve kas gevşeticiler kullanılarak hastalığın neden olduğu ağrılar giderilebilir. Bu tedavi süreci hastaya göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca skolyozun farklı çeşitleri için farklı tedaviler de uygulanabilmektedir. Skolyoz tedavisinin ergenlikten önce tedavi edilmeye başlaması başarı açısından önem taşımaktadır. Bu yaşlardan önce fark edilip tedavi sürecine başlanan skolyoz hastalıklarında büyük oranda iyileşme görülmektedir. Yaş ile beraber hastalığın ilerleme oranı da tedavinin başarı oranını etkilemektedir. Kısa sürede ve başlangıç aşamasında tedavi edilmeye başlandığında iyileşme olasılığı da yükselmektedir. Skolyozun gerçekleştiği bölgeye göre tedavi de değişiklik gösterir. Korse tedavisi de son dönemlerde skolyoz hastalığı için kullanılan bir diğer yöntemdir. Cerrahi müdahaleye fazlaca başvurulmaz. Bu operasyonlarda omurga çevresinde çalışıldığı için hastanın hayatı için risk oluşturabilecek komplikasyonlar yaşanması ihtimali bulunmaktadır. Fakat hastanın skolyoz derecesi 40 ve üzeri gibi değerlerdeyse (ciddi eğrilik), hastada ciddi klinik belirtiler ve dayanılmaz ağrılar mevcut ise o zaman cerrahi yöntemlerle skolyoz düzeltilmeye çalışılır. konservatif yöntemler ve fizik tedavi fayda etmediği zaman cerrahi düşünülebilir.

Skolyoz Cerrahi Operasyon İle Tedavi Edilebilir Mi?

Cerrahi müdahale skolyozda en son başvurulan yöntemdir. Operasyonun hastanın hayatı için risk oluşturması ameliyata karar verilmesini de güçleştirmektedir. Tedavi sürecinde ilk olarak ilaç ve fizyoterapi yöntemlerine başvurulur. Korse yöntemi de yaygın bir alanda kullanılmaktadır. Bütün bu tekniklerin denenmesinin ardından hastalığın ilerleyişinde durma veya azalmanın görülmemesi halinde son olarak cerrahi operasyona başvurulmaktadır. Zorlu bir tedavi süreci bulunsa da hastaların da ilk olarak ameliyata yönelmemesi büyük önem taşımaktadır. Ameliyatın riskleri göz önünde bulundurulduğunda bunun ciddi bir karar olduğunun anlaşılması gerekmektedir. Skolyozun gerçekleştiği omurga bölgesi de operasyonun etkilerini değiştirebilmektedir. Bu nedenle skolyoz tedavisi tamamen kişisel olarak bir hekim tarafından belirlenebilir. Hiçbir şekilde başka türlü bir müdahalede bulunulmamalı hastalığın tedavisi için amiyane tabir ile koca karı ilaçlarına başvurulmamalıdır. Aksi takdirde sonuç geri dönülemez olabilir. Skolyoz derecei ciddi ise (40 derece üzeri), ciddi ağrı, nefes darlığı gibi klinik mevcut ise skolyoz cerrahisi düşünülebilir.

 

 

2 YORUM

  1. Merhaba ben skolyoz hastasiyim10dercelik bi hastalik.ben fitneese gitmek isdiyorum kas yapmak agirlik kaldirmak skolyozu nasil etkiler sizce dogrumu?

    • Kas yapmak uygundur. Vertebra dediğimiz omurga kemiklerini stabil tuttuğu için özellikle bel ve omurga çevresindeki kasların günçlendirmesi doğru bir yaklaşımdır. Bel ve omurga çevresini güçlendirmek için özel spor tekniklerini uyuglamaız gerekir. Skolyoz dereceniz çok ciddi olmamakla beraber yine de ağır kaldırmaktan uzak durmanız gerekir. Ağır kaldırmadan, farklı tekniklerle spor yapmanız daha iyi olacaktır. Unutmayın ki spor doğru teknikle, doğru şekilde yapıldığında faydalıdır. Saygılarımla,

      Dr. F. İkiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...