Hepsaglik

 Siyatik Ağrı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
 Siyatik Ağrı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Siyatik ağrı, siyatik sinirdeki bir patolojiye (bası vb.) bağlı olarak görülen  nörojenik temelli ağrılar için kullanılan terimdir. Kalçadan başlayarak bacağın arka kısmına kadar uzanan bu kas belirli nedenlerden (genellikle bel fıtık) dolayı ağrı yapar ve kişinin belinde, ayaklarında dahi hissedilir. Halk arasında sinir romatizması ve sıkışması olarak da bilinen siyatik ağrı birçok farklı etkenin sonucu ortaya çıkabilir. Siyatik ağrısı başladığında kişi yürümekte hatta uzanmakta bile zorluk çekebilir. Eğer bacak ve kalça ağrıları, kas uyuşmaları göz ardı edilirse istenmeyen sonuçlar doğabilmektedir. Genellikle belden başlayan, elektrik çarpması tarzda bel ağrısı, hareket güçlüğü ve ağrı ile kendini gösterir. Bu nedenle siyatik basıları ve ağrıları ciddiyet ile takip edilip tedavi uygulanması gereken bir durumdur. Bu ağrılar kalça kaslarında kramp veya kuluç sonrası siyatik bası olması durumunda kendini gösterebilmektedir.

Siyatik Ağrı Nasıl Ortaya Çıkar?

Siyatik ağrıları birçok farlı şekilde ortaya çıkabilir. Sinirlerin yıpranması siyatik ağrılarında önemli rol oynar. Genel olarak siyatik ağrısı bel ve omurga rahatsızlığı nedeni ile tetiklenmektedir. En yaygın nedeni omurlar arasındaki disklerin kayması ve siyatik sinire bası yapmasıdır. Ayrıca bel fıtıkları ve eklem iltihaplanmaları da  bası veya inflamasyon nedeniyle siyatik ağrısına neden olabilmektedir. Genellikle uzun süre ayakta kalmak, duruş bozuklukları ve ağır kas travmaları sonucu klinik presentasyon gösterir. Bu nedenle tespit ve teşhis edilmesi belli bir süreyi kapsayabilir. Ancak yapılacak basit bir test ile bacak ağrısının siyatik ağrısı olup olmadığını anlamak mümkündür. Bunun için hasta düz bir şekilde sırt üstü yatırılır. Bacağı yavaşça kaldırılır ve kalça bacak bölgesinde ağrı hissedip hissetmediği kontrol edilir. Bu test Lasegue veya Germe testi olarak bilinir. Hastanın bacağında şiddetli bir ağrı ortaya çıkıyorsa bu ağrı genel olarak siyatik olarak belirlenir. Ayıca ağrının açısal olarak hangi seviyede meydana geldiği de önem arz eder.

Siyatik Ağrı Belirtileri Nelerdir?

       

Siyatiğin en yaygın belirtisi bel veya kalçanın arka kısmından başlayarak uylukların ve baldırların dış kısımları boyunca ayağa uzanacak derecede geniş bir ağrı bölgesinin varlığıdır. Elektrik çaprması veya uyuşma tarzı ağrı şekilleri de olabilir. Bu ağrı zaman zaman bel ağrıları ile birlikte de görülebilmektedir. Ağrının başlamasının ardından yapılan ani ve yanlış bir hareket ağrıyı şiddetlendirebilir. Ayrıca ağır taşımak ve uzun süre ayakta kalmak da siyatik ağrısının çoğalmasına neden olacaktır. Ağrı şiddetliğinde yan yatmak ağrının hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Siyatik nedir 1

Siyatik Ağrı Tanısı Nasıl Koyulur?

Siyatik ağrısının ilk olarak hasta tarafından tespit edilmesi tanının konması ve tedavinin başlaması için büyük önem taşımaktadır. Rahatsızlık  duyan kişi düz bir zeminde bacağı havaya kaldırılarak yapılan testte şiddetli ağrı hissediyor ise siyatik için bir uzmana başvurmanın zamanı gelmiş demektir. Ardından uzman tarafından tanı, büyük ölçüde fizik muayene ile koyulabilir. Bunun yanı sıra uzman görüşüne göre başka tıbbi tekniklerin uygulanması da mümkündür.

Siyatik Ağrılarının Geçmesi İçin Neler Yapılır?

Ciddi olmayan vakalarda, siyatik ağrıları için hiçbir tedavi uygulanmasa  bile altı hafta içerisinde kendiliğinden geçebilir. Ancak bu süreç içerisinde yapılmaması gereken belli başlı hareketler bulunmaktadır. Hastanın uzun süre istirahat etmesi iyileşme süreci için büyük önem taşır. Ayrıca ağrının belirginleştiği dönemlerde ağır kaldırılmaması ve uzun süreler ayakta kalınmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yanlış ve ani hareket yapılması da iyileşme sürecinin yavaşlatır ve siyatik ağrılarının artmasına neden olur. Bu aşamada hasta ağrının geçmesi için kendini çok yormamalı uzun süre istirahat etmeli ve siyatiği için zararlı hareketlerden tam anlamıyla uzak durması gerekmektedir. İlave olarak kas gevşetici ağrı kesici ve kremler de medikal tedavi olarak verilebilir.

Siyatik Ağrı Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Siyatik tedavisinde ilk olarak hastanın dinlenmesi ve belirli hareketlerden kaçınması gerekmektedir. Doktorun tavsiyeleri doğrultusunda istirahate başlayan hasta aynı zamanda bedenini yoracak hareketlerden kaçınmalıdır. Yine uzmanın reçete edeceği ağrı kesiciler de tedavide kullanılmaktadır. Sıcak-soğuk uygulaması yine doktorun önerileri üzerine gerçekleştirilmelidir. Siyatik tedavisinin çok az bir bölümü cerrahi operasyonu içermektedir. Düşük ayak gelişti ise veya hastanın hayat standartlarında ciddi anlamda düşüklük meydana geldi ise hasta cerrahi operayson açısıdan değerlendirmeye alınmalıdır. İlk etapda fizik tedavi (FTR), daha sonra beyin cerrahisi görüşü alınmalıdır.

Siyatiği Ağrılarını Hafifletmek Veya Önlemek İçin Neler Yapılır?

Siyatik ağrısının azaltılması ve önlenmesi için öncelikle bacak ve karın kaslarının güçlendirilmesi gerekmektedir. Uygun ve vücudu zorlamayacak şekilde yapılan yürüyüş ve spor; omurga ve bacak kaslarının desteklemesi açısından siyatik ağrısının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanısıra yüzme de karın kaslarını çalıştıracağından siyatik ağrılarının azalmasını sağlayabilir. Uzun süre ayakta kalmamak, doğru oturuş ve yatış pozisyonu belirlemek de siyatik tedavisinde önem arz eder. Eğer uzun süren istirahat sonucunda ağrı hala geçmiyor ise hastalık boyut değiştirmiş olabilir. Ayrıca kalça ve bacakta ani uyuşma ve hissizlik belirmesi ve mesane ve bağırsakların kontrol edilememesi durumlarında acilen bir hekime başvurulmalıdır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir