Hepsaglik

Ses Değişiklikleri Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Ses Değişiklikleri Hangi Hastalıkların Belirtisidir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Özellikle soğuk algınlığı ile birlikte hepimizin karşısına çıkan bir sorun olan ses değişikliği, bizler tarafından sadece ses kısıklığı olarak algılanmakta ve önemsenmemektedir. Oysa seste meydana gelen her türlü değişiklik, uzun süreli olduğunda ve dikkate alınmadığında önemli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Ses Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Seste meydana gelen çatallaşma, titreşim, boğuk çıkan ses ve normalden farklı çıkan her türlü ses değişikliği kısık ses olarak adlandırılır. Gırtlak aşağısında yer alan rahatsızlıklardan dolayı oluşan sesler, sesin daha cılız ve zayıf çıkmasına sebep olurken, gırtlakta oluşan herhangi bir rahatsızlık sonucu oluşan sesler, tırmalayıcı, sert ve kısık olmaktadır. Aynı zamanda ağız içerisinde veya dilde oluşan rahatsızlıklar da sesin boğuk ve normalden farklı çıkmasına sebep olur.

ses-konuşma

       

Ses Değişikliği Olmasının Sebepleri Nelerdir?

Sesin değişik çıkmasına sebep olabilecek pek çok farklı neden bulunmaktadır. Bunların bazıları kendi kendine iyileşebilen veya küçük ilaç tedavileri gerektiren nedenler olabilmekte iken, bazıları ise mutlaka doktor müdahalesi veya cerrahi tedavi gerektirebilmektedir.

Ses kısıklığına neden olacak hastalıklar arasında pek çok kişinin dönem dönem yakalandığı larenjit (gırtlak iltihabı) gelmektedir. Aynı zamanda ses tellerinde oluşan nodüller, kist veya polip gibi iyi huylu kitleler de ses kısıklığına sebep olabilirler. Soğuk algınlığı sonucu oluşan alerji veya geniz akıntısı, akciğer hastalıkları, ses tellerinde oluşan sinir felci, reflü veya şiddetli kusma, gırtlak ve çevresindeki dokularda tümör olması, ses telleri ve çevresine darbe gelmesi, sigara dumanı, kimyasal gaz gibi zararlı dumanlara maruz kalmak gibi pek çok sebep de ses kısıklığı oluşumuna sebep olabilmektedir.

Ses Değişikliği Durumunda Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Yapılabilecek en doğru şey, ses kısıklığı fark edildiği anda doktora gitmektir. Çünkü ses kısıklığı kendisi bir hastalık değil, bir başka hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan bir semptomdur. Hemen doktora gidilmese bile, 1 haftayı geçen ses kısıklıklarında mutlaka uzman bir kulak burun boğaz doktoru ziyaret edilmeli ve gerekli tetkiklerin yapılması sağlanmalıdır.

Ses Değişikliği Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Ses değişikliğinin oluşması, hemen ciddi bir hastalık oluştuğu anlamına gelmez. Ancak takip edilmeli ve 1 haftayı geçen sürede iyileşme sağlanmaz ise mutlaka doktora gidilmelidir.

Ses değişikliği eğer 50 yaşın üzerindeki erkek hastalarda 2 haftayı aşar ve hala iyileşme sağlanmaz ise mutlaka doktora başvurmak gerekir. Detaylı bir gırtlak muayenesi gerektirecek bu durum, gırtlak kanserinin habercisi olabilmektedir.

Ses Değişikliği Olmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bazı noktalara dikkat edildiği takdirde ses değişikliği oluşumu minimum oranlara inmektedir. Bu hususlar; sigara ve alkol kullanmamak, sesin kalınlaştırma ve inceltme yapmadan doğru tonda kullanmak, uzun süre konuşmaktan kaçınmak, gırtlak kaslarını yoracak konuşmalardan kaçınmak, bol su içmek, ortamın nem ve ısısını doğru ayarlamak şeklinde sıralanabilmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir