Nisan, 2021


#EVDEKAL

Ana Sayfa Hastalıklar Şeker hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Şeker hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

   

Şeker Hastalığı (Diyabet)

Şeker hastalığı (diyabet) son dönemlerin en yaygın olan kalıtsal  hastalıklardan biridir. Kısaca, kanda şekerin yükselmesiyle birlikte semptom veren bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkta birinci olarak etken pankreasın insülin hormonunun salgılanmasındaki bozulmalardır. Ancak fazla kilolu insanlarda insülin salgılansa bile şekerin hücre içine girip enerji olarak kullanılması engelleneceğinden yine diyabet belirtileri görünebilmektedir. 2 tip diyabet hastalığı bulunmaktadır.

Diyabet
diyabet

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Tip 1 diyabetin belirtileri, genç popülasyonda karşılaşılan ilk belirtileri büyüme ve gelişmenin yavaşlamasıdır. Kısa süresinde ise kan şekerinin yüksekliğine ait şikâyetler tabloya eklenir. Buna bağlı olarak çok su içme (polidipsi), çok idrara çıkma (poliüri), gece idrara çıkma gereksinimi ve vücudun yağ yakımında oluşan bir takım atıkların ortaya çıkmaktadır. Kişilik değişiklikleri, mide bulantısı ve kusmada belirtilerdendir. Tip 2 diyabette ise, hastada iştah arışı, kilo almaya eğilim, ense, koltukaltı ve kasık bölgelerde esmerleşme görülebilir. Bel çevresinde karşılaşılan kalınlaşmada tip 2 diyabetin belirtilerindendir.

Genel olarak diyabet belirtileri şu şekilde özetlenebilir:

 • Poliüri (sık idrara çıkma)
 • Polidipsi (sık su içme)
 • Noktüri (gece idrara çıkma gereksinimi)
 • Mide bulantısı ve kusma (diyabetik ketoasidoz denen kanın asidik olması durumu)
 • Karın Ağrısı
 • Ağız kuruluğu ,mukoza ve derinin kuruması
 • Diyabetik ketoasidoz denen tabloya sekonder gelişen hızlı ve derin soluma (kusmaull solunumu)
 • Ağız kokusunun elma çürüğü kokusu veya fare idrarı kokusu şeklinde tarif edilen şekilde olması
 • Bilinç bulanıklığı
 • Görme bulanıklığı veya diyabetik nefropati (diyabete bağlı göz hastalıkları) bulguları
 • Böbrek yetmezliği (diyabetik nefropati) ve bulguları
 • El, ayak ve vücudun çeşitli yerlerinde iyileşmeyen yaralar
 • Ayakkabıya bağlı olarak ayakta ciddi ve farkedilemeyen, zor iyileşen yaralar
 • Artmış enfeksiyon sıklığı

Şeker Hastalığının Tedavisi

Tip 1 diyabette hasta durumuna göre insülin iğnelerini ve açlık, tokluk şeker oranının kontrolü sağlanarak normal hayatına devam edebilir. Yüzde yüz tedavi ise pankreas nakli ile mümkündür. Tip 2 diyabette ise, yeni başlangıçlı olan hastalıkta kilo yağ dokusu azaltılarak şeker oranının düşmesi sağlanabilir. Fakat ilerlemiş olan tip 2 diyabetliler ise aynı uygulamayı yapmalarına karşın aynı sonucu göremeyebilirler. Egzersiz ve hareket fazlalığı öneriler arasındadır.

Tip 1 şeker hastalarında genel rejim insülin uygulaması iken, tip2 diyabet hastalarında endojen insülin salınımında veya insülinin dokulardaki etki mekanızmasında sorun olduğu için tedaviler genellikle buna yöneliktir. Tip 2 diyabet hastalarında az da olsa kalan pankreas beta hücrelerinden insülin sentezini artırıcı veya insülin senstivitesi (duyarlılığını) artırıcı ilaçlar tercih edilir. Kan şekeri regülasyonu başarısız olması durumunda ise genel olarak insülin rejimi etkindir.

Şeker hastalığı hakkında daha detaylı ve bilimsel veriler  yakında yayınlanacaktır… İlgili kategorileri inceleyebilirsiniz.

Önceki İçerikKleptomani Nedir?
Sonraki İçerikAdet Düzensizliği
 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

İşte Covid19 Aşısı İçin İzlenecek Yol

Covid-19 Aşı Başvurusu E-nabız, E-devlet platformlarından aşılama için öncelik hakkı olup olmadığı sorgulanabilmektedir. Sırası geldiğinde Covid-19 aşısı için hak sahibi olan bireyler, ilgili platformlar üzerinden...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...