Eylül, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaDiyetŞeker Hastaları Nasıl Beslenmelidir? Şeker Hastalığı ve Diyet

Şeker Hastaları Nasıl Beslenmelidir? Şeker Hastalığı ve Diyet

   
Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Şeker (Diyabet) Hastalarına Uygun Diyet Şekli

Şeker hastalarının sıkı sıkıya uyması gereken bir diyet listesi bulunmuyor. Herkesin sağlığı açısından iyi olan yiyecekler sizin sağlığınız için de en uygun olanlardır. Şeker hastalarının beslenme düzeninde nelere dikkat etmeleri gerektiğini öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Öncelikle şeker hastaları günlük olarak aldıkları karbonhidrat miktarını takip etmelidirler. Karbonhidratlar kan şekerinizi yağlardan veya proteinlerden daha fazla etkiler.

Yemek seçimlerinizi akıllıca yaparak kan şekeri düzeyinizi kontrol edebilirsiniz. Tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için doktorunuzla görüşünüz.

Doktorunuz size glisemiks indeks kavramını açıklayacaktır. Glisemik indeks bir besinin kan şekerini etkileme düzeyini gösterir. Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar kan şekerinizi daha fazla yükseltir.

Ayrıca doğru beslenme için şu üç öneriyi aklınızdan çıkarmayınız:

  1. Tabağınızı renklendirin: Yeteri miktarda meyve, sebze, tam tahıl, bakliyat, kuruyemiş ve protein aldığınızdan emin olmalısınız.
  2. Aldığınız kaloriyi takip edin: Yaşınız, cinsiyetiniz ve hareketlilik düzeyiniz, kilonuzu korumak için almanız, vermeniz veya sürdürmeniz gereken kalori miktarını gösterir.
  3. Lifleri unutmayın: Tam tahıllar, meyveler, sebzeler, bakliyatlar ve kabuklu yemişler… Hepsi lif yönünden zengindir. Araştırmalara göre yüksek düzeyde lifli beslenen Tip 2 diyabet hastalarının kan şekeli ve kolesterol düzeyleri daha iyidir.

Şeker Hastaları Ne Kadar Yemeli?

 

Porsiyonlarınızı kontrol edin. Yalnızca diyabet beslenme planınızdaki porsiyonlarda yemelisiniz. Ekstra kalori demek, ekstra yağ ve kilo demektir.

Tip 2 diyabet hastalarında ekstra yağ vücudunuzun insüline yeterince cevap verememesi demektir.

Öğün atlamayın. Gün içerisinde düzenli öğünler olarak beslenin. Diyabet ilaçları kullanıyorsanız her gün aynı saatte yemek yemeye çalışın.

Şeker Hastaları İçin TLC Diyeti Nedir?

 

Diyabetle birlikte yüksek kolesterolünüz varsa doktorunuz TLC, yani Terapötik Yaşam Tarzı Değişiklikleri planı önerebilir.

Bu uygulamada amaç kolesterol düzeyini düşürmek, fazla kiloyu vermek ve daha hareketli olmaktır. Bu şeker hastalarında yaygın görülen kalp hastalığından da korur.

TLC Diyetinde:

  • Günlük alınan kalorideki yağ miktarı %25-%35 ile sınırlanır,
  • Doymuş yağlar, günlük alınan kalorinin en fazla %7’si olmalıdır. Günlük kalorinin en fazla %10’u çoklu doymamış yağlardan, en fazla %20’si tekli doymamış yağlardan (zeytinyağı veya fındık yağı) oluşmalıdır.
  • Günlük kalorinin %50-%60’ı karbonhidratlardan alınmalıdır.
  • Her gün en az 20-30 gram lif tüketmek amaçlanmalıdır.
  • Günlük kalorinin %15-%20’si proteinlerde alınmalıdır.
  • Günlük kolesterol üst limiti 200 miligram olmalıdır.

Ayrıca bu diyetle birlikte egzersiz yapılmalı ve tıbbi tedaviye devam edilmelidir.

Şeker Hastaları Şeker Yiyebilir mi?

 

Şeker hastalarının şeker yememesi gerektiği ile ilgili bir şeyler duymuş olmalısınız. Bazı hekimler bunu söylese de bazıları daha toleranslı olabilmektedir.

Çoğu hekime göre az miktarda şeker zararsızdır. Ancak şeker beslenme planının önemli bir parçasını oluşturmamalıdır. Sofra şekeri kan şekerinizi nişastalardan daha az yükseltir.

Şekerin bir karbonhidrat olduğu unutulmamalıdır. Atıştırmalık tatlı ürünler, şekerlemeler vs yediğinizde bunu o gün içerisinde yemeniz öngörülen karbonhidrat veya nişastadan düşmelisiniz.

Günlük karbonhidrat planınızda bu kurala uyun. Yemeklerinize şeker eklerseniz laçlarınızı buna göre ayarlayın. İnsülin alıyorsanız, öğününüze eklediğiniz karbonhidrata göre insülin düzunu ayarlamalı, mümkün olduğunca kan şekerinizi kontrol etmelisiniz. Tatlı yiyeceklerden sonra kan şekeri ölçümünüzü yapmalısınız.

Tükettiğiniz besinlerin içindekiler kısmını okuyarak ne kadar şeker veya karbonhidrat içerdiğine bakınız.

Üzerinde “şekersiz” veya “yapay tatlandırıcı içerir” yazan yiyeceklerde karbonhidrat bulunmadığı doğru değildir. Bu nedenle ürünün besin tablosunu inceleyin.

Xyilitol, mannitol ve sorbitol gibi bazı yapay tatlandırıcılarda bir miktar kalori bulunduğundan kan şekerinizi azda olsa yükseltir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Kaş Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kaş Dökülmesinin Nedenleri Kaş dökülmesi gerek psikolojik gerekse kozmetik açıdan herkesi rahatsız edebilen bir sağlık sorunudur. Seyrek kaş durumları sık görülen durumlar olup insanlar kaş...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...