Hepsaglik

Soğuk algınlığı (nezle), grip ve sars

Soğuk algınlığı (nezle), grip ve sars
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

soğuk algınlığı, grip ve sars

soğuk algınlığı, grip ve sars

Soğuk algınlığı ya da nezle, virütik kaynaklı olan ve acilen tedavi edilmesi gerekli olmayan bir hastalıktır. Genelde kendiliğinden 7 ile 10 gün içerisinde geçer. Burun akıntısı, ateş gibi bulgulara sahiptir. Bulaşıcı özellikte enfeksiyon hastalığıdır. Havadan solunum yoluyla vücuda girebilen virüsler bağışıklık sistemi sayesinde vücuttan atılmaya çalışılır. Bu çalışma ateş, hapşırma ve burun akması gibi reaksiyonlara nende olur. Nezle virüs kaynaklı olduğundan direkt olarak tedavi yöntemi olarak kabul edilebilecek bir ilacı yoktur. Belirtilere yönelik tedaviler uygulanır. Ateş düşürücü, öksürük giderici ilaçlar kullanılabilir. Bol sıvı tüketimi ve dinlenme tavsiye edilir.

       

Grip viral bir hastalık çeşididir. Yavaş yavaş başlayan ve sıklıkla ateşin çok yüksek seyrettiği bir hastalıktır. Salgınlar şeklinde yayılabilir. Hasta yatağa düşebilir. Sağlıklı insanlarda ortalama bir haftada geçer. Ancak vücut direncini düşüren kronik hastalığı olanlarda iyileşme süreci daha uzun olabilir. Grip, virüslerin neden olduğu bir hastalık olduğu için kesin bir tedavisi yoktur. Antibiyotikler tedavi sürecinde işe yaramazlar. Bunun nedeni antibiyotikler bakterilere etki edebilen ilaçlardır. Ancak ateş düşürücüler kullanılabilir. C vitamini içeren besinlerin bolca tüketilmesi ve dinlenme hastalığın geçmesinde etkin rol oynar.

Şiddetli akut solunum yolu sendromu olarak da bilinen sars, SARS coronavirus adlı virüsün neden olduğu solunum yollarında meydana gelen bir sendromdur. Bu güne kadar dünya çağında 8422 vaka görülmüş ve sars kaynaklı 916 ölüm kaydedilmiştir. İlk belirtileri grip ile benzerlik göstermektedir. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, miyalji gibi semptomlar sergiler. Sars hastalığının görüldüğü tüm hastalarda tek ortak belirti vücut sıcaklığının 38 derecenin üzerine çıkmasıdır. SARS hastalarının aile fertleri, yemek araç-gereçleri kullanımı ve birlikte yatmak gibi yakın temaslardan kaçınmalıdır. SARS hastalığının henüz nedeni tam olarak bilinmediğinden tedavisi de tam olarak mümkün değildir. Hastanın bulunduğu ortamda çok fazla kalmamak, hastanın maske kullanması ve öksürürken ya da hapşırırken mendille ağzını ve burnunu kapatması hastalığın yayılmasını engellemek adına çok önemlidir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir