Hepsaglik

Sağlıklı Boşaltım Sağlıklı Birey Demek

Sağlıklı Boşaltım Sağlıklı Birey Demek
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

idrar yolu hastalıkları

idrar yolu hastalıkları

Sağlıklı Boşaltım Sağlıklı Birey Demek

                İdrar yollarının sağlıklı olması, bireylerin günlük tüketimlerini yaptıktan sonra tüketilen gıdaların vücutta işlenerek vitamin ve minerallerinin emiliminden sonra fazla atıkların ayrıştırılıp vücuttan atılması işleminin sağlıklı olarak yapılması anlamına gelir. İdrar yollarındaki herhangi bir problem ise şiddetli karın veya mesane ağrılarına, mesane içinde yanmalara ve sağlıklı dışkılayamamanın devam etmesi durumunda ise böbreklerin rahatsızlanmasına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda, bu paralellik doğrultusunda sağlıksız bir böbreğin de dışkılamada bazı problemlere yol açtığı da açıkça söylenilebilir.

                İdrar yolu hastalıklarının en yaygın görülenleri sırasıyla, böbrek taşı, idrar torbası iltihabı, idrar tutukluğu, idrar yollarında yanma ve idrar zorluğudur.

Böbrek taşı, kum tanesinden pinpon topu büyüklüğüne kadar değişim gösterebilirken, boyutuna bağlı olarak vücuttan atımı kimi zaman kolay olur kimi zaman ise cerrahi müdahale gerektirir. Bu taş idrarın dışarı ağrılı şekilde atılmasına sebep olur.

İdrar torbası iltihabı, karın ve bacak arasında ağrı hissedilmesiyle başlar. Sık sık tuvalet ihtiyacı hissedilir ancak dışkılama sonucu ağrı ve sızı artar.

İdrar tutukluğu ise, mesane dolu olmasına rağmen idrarın dışarı atılamaması durumudur. Karın şiş ve mesane dolu olduğu halde, diğer hastalıklara bağlı olarak dışkılama gerçekleşmez ve bastırıldığında şiddetli ağrı hissedilir.

İdrar yollarında yanma, mesane iltihabı, belsoğukluğu, ülser gibi başka hastalıklardan kaynaklı doğar. Bu sebeple tedaviden önce mutlaka asıl hastalığın teşhis edilmiş olması, yanmanın giderilmesinde önemlidir.

Son olarak idrar zorluğu yaşayan hastalarda ise, ilk belirti günlerce tuvalete çıkamamadır. Mesanenin boş olduğu bu rahatsızlıkta kusma, şiddetli baş ağrısı görülebildiği gibi sebebi ise yine diğer hastalıklarla bağlantılıdır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir