Cuma, Mayıs 29, 2020


#EVDEKAL

Ana Sayfa Saç Dökülmeleri Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç Dökülmesi Nedenleri

   

SAÇ DÖKÜLMESİ ve NEDENLERİ

Saç Dökülmesi Nedenleri
Saç Dökülmesi Nedenleri

Ruhsal sorunlar saç dökülmesini tetikleyen sebeplerin en başında yer alır. Kansızlık ve demir eksikliği de saç dökülmesini tetikleyen başka unsurlardır. Saçlarımızın kırıksız, güçlü ve parlak görünmesi sağlığımızın da iyi olduğunun bir göstergesidir. Saç dökülmesi, kırılması veya parlak görünmemesi sağlığımızda bozulmaların olduğunun göstergesidir. Günlük saçımız ortalama olarak 100 tel kadar dökülebilir bunu gayet normal karşılamamız gerekmektedir. Fakat daha fazla veya bölgesel olarak dökülmesi hormonal olarak bir takım bozukluklar yaşadığımızı gösterir. Saçlarımızın dökülmemesi veya daha canlı olması için günde 3 öğün protein içerin yiyecek ve içecekler almamız gerekir. Kadınlarda hamilelik döneminde saç dökülmesi görülebilir. Bunlar kalıcı değildir doğumdan sonra tekrar çıkacaktır. Doğum kontrol hapları kullanmak da saçlarınızı dökebilir.

Saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Önlemek ya da azaltmak için farklı yollar deneyebilirsiniz. Gen bozukluğu, metabolizma bozukluğu ve zararlı güneş ışınları saçınızın yıpranarak dökülmesine neden olabilir. Protein ağırlıklı beslenmek özellikle B vitamini almanız gerekmektedir. Özellikle yıkanırken bir müddet ılık bir müddet de soğuk suyla yıkanmak saç derinin kendisini temizlemesini ve metabolizmayı harekete geçirmeyi sağlamaktadır. Bazı özel bitkisel karışımlarda saç dökülmesini azaltabilir veya durdurabilmektedir. Bunlardan bazıları kayın ağacı yapraklarından elde edilen losyonlar ve ısırgan otunun özünü içerin özel şampuanlardır. Saç kökleri adeta nefessiz kalıp sessizce ölürler. Bu durumda uygulanabilecek en iyi yollardan bir tanesi kanımızı oksijen yönünden zenginleştirmektir. Doktor kontrolünde gerekli tetkikler yapılarak alınacak bir miktar kan oksijen yönünden vücudu daha çok besleyecek ve saç köklerini canlandıracaktır. Saçlarınızı canlandırabileceğiniz bir başka yöntemde herkes tarafından bilinen saç derisine masaj yapmaktır. Bu yöntem gayet basit ve de etkilidir. Saç diplerimizi parmaklarımız ile yavaş ve oval olarak yapacağınız masaj saç derinizdeki hücreleri canlandıracak ve saçlarınızı güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

 

 

3 YORUM

    • Hint yağının saç dökülmesini giderdiğine dair net sonuç elde edilen klinik çalışmalar mevcut değildir. Klinik çalışmalarla desteklenmediği sürece o amaç için kullanımı uygundur demek doğru olmaz. Hint yağı laksatif olarak tıpta kuallanılabilmektedir ve bu amaç için güvenilir kabul edilebilir. Lakin diğer alanlardaki sonuçları net değildir. Doğaldır mantığıyla her bitkisel maddeyi kullanmak ciddi sonuçlara neden olabilir. Ayrıca bu tür maddeler kişiye özel allerjik sonuçlar doğurabilir.

  1. Merhaba, saç dökülmem kelleşme seviyesine ulaştı. Saç ekimi yaptıracağımdan dolayı araştırmalar yapıyor. Başka sitelerden de konu ile ilgili bilgiler aldım ancak hepsi saç ekim merkezi reklamı yapıyor. 1 ya da 2 site sadece tarafsız bilgi vermiş onlarda da 2017 de en iyi teknik ile ilgili tam bilgi bulamadım. Sizde tarafsızsınız. Sizden ricam en iyi, en son saç ekim tekniği hakkında tarafsız bilgileneceğimiz bilgiler vermeniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...