Kasım, 2022
Ana SayfaÇocuk Hastalıkları (Pediatri)Rota Virüs ishali nedir? Tedavisi nedir?

Rota Virüs ishali nedir? Tedavisi nedir?

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Rota Virüs İshali

 

Akut ishalin belirgin nedenlerinden birisi olan Rota virüs enfeksiyonları genellikle 2 yaş altındaki çocuklarda görülür. Rotavirüs, çocuklarda ishalin en sık viral nedenidir. Bu enfeksiyonlar en çok kış aylarında ve ılıman iklime sahip bölgelerde görülmektedir. Dünya genelinde yaygın bir hastalıktır ve ciddi dehidratasyona neden olarak bazen mortal seyredebilmektedir.

Rota Virus

Rota Virüs İshali Belirtileri

Rota virüsün bulaştığı çocuklarda 2 günden az süren kuluçka dönemi kusma ve ateş ile kendini gösterir. Bununla beraber sulu, kötü kokulu, kansız ishal gözlenir. Vakaya göre ishalin süresi 5 ila 7 gün arasında sürebilir. Rota virüs ishali süt çocuklarında kusmayla beraber ciddi dehidratasyon gözlenir. Eğer hastanın immun sistemi zayıfsa 7 günden fazla sürebilir. Çocuk günde 4 kereden fazla sulu dışkılama yapıyorsa ishal olduğu kabul edilmektedir. Sık dışkılama var ama kıvamı sulu değilse ishal sayılmamaktadır. Anne sütü alan bebeklerde dışkılama günlük 7 kereyi bulabilir. dehidratasyon çocuklarda mukozalarda kurumaya, deri turgor tonusunda azalmaya, aşırı bitkinlik hali, susuzluk hissi, karın ağrıları ve baş ağrıları, iştahsızlık gibi semtomplarla presente olur.

 

Rota Virüs Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır?

Birçok yolla bulaşabilen Rota virüs enfeksiyonu en sık hasta kişiye doğrudan veya dolaylı yoldan temasla bulaşmaktadır. Hastanın kullanmış olduğu tuvalet, dokunduğu oyuncaklar gibi birçok yerden bulaşabilir. Başlıca bulaş şekli fekal-oral şeklindedir. Temas haricinde solunum yoluyla da bulaşabilen bir enfeksiyondur. Bu yüzden kreşe giden çocuğunuz varsa Rota virüsü enfeksiyonu kapmaması adına dikkatli olmanızda yarar var. Çocuğunuza her tuvalet çıkışında elini yıkaması gerektiğini öğretmelisiniz. Bunu eğlenceli bir alışkanlık haline getirmek için koluna renkli bir bileklik takabilirsiniz. Böylece ona tuvalet sonrası elini yıkaması gerektiğini hatırlatabilirsiniz.

 

Hastalığın kuluçka dönemi genel olarak 1 ila 3 gün arasında değişmektedir. Kuluçka döneminin ardından ateşle beraber kusma nöbetleri yaşanır. Daha sonra ise karın ağrısıyla birlikte sulu dışkılama başlar. Şiddetli iştahsızlık hali yaşanır. Bu durumda vücudun kaybettiği suyun geri alınması zorlaşabilir. Ateş birkaç günde geçerken ishal 7 günü bulabilir. İshalin yanı sıra hafif burun akıntısı görülebilir.

 

Rota Virüs İshali Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinde herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmamaktadır. İshal önleyici ilaçların faydası olmamaktadır. Rota virüs ishali tedavisinde ilk olarak vücudun kaybettiği su miktarı arttırılır. İshal için uygun olan az yağlı gıdalar tüketilerek, bol sıvı alınır. Eğer hasta 3 yaşın altındaysa anne sütüyle beslenmelidir. Anne sütü içerisinde bulunan antikorlar enfeksiyondan koruyacaktır. İshali azaltmaya yardımcı olan pirinç, patates, yoğurt, muz gibi gıdalar tüketilmeli. Sadece beslenme değil temizlik açısından da önlem almalısınız. Çocuğunuzun temas ettiği tüm yüzeyleri gün içerisinde sıklıkla temizlemelisiniz. Temel tedavi yaklaşımı probiyotikler ve sıvı desteğidir. Diğer taraftan çocugun su alımının yeterli düzeyde olması önemlidir. Aşırı bulantı-kusma nedeniyle su alımı yetersiz olan veya aldığı suyu hemen kusan çocuklarda serum takviyesi yapılması gerekir.

 

Rota Virüs Aşısı

Aşı 6 aydan küçük bebeklere uygulanmaktadır. Aşı uygulaması 4 ila 8 hafta arayla 2 doz olarak yapılır. Aşılamaya ise ikinci veya üçüncü ayda başlanabilir. Aşının uygulanması klasik enjeksiyon yöntemiyle değil ağız yoluyladır. Aşı uygulandıktan sonra beslenmeye devam edilebilir. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu aşının güvenilirliği ve koruyuculuğu %100’dür.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...