Hepsaglik

Romatizma Hastalığı

Romatizma Hastalığı
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Romatizma Hastalığı

Romatizma Hastalığı

Romatizma Hastalığı

       

Vücudumuzu taşıyan eklem ve kasların hastalıkların her türlüsü romatizma sınıfı içerisinde incelenir. İki çeşit ana romatizma vardır. Birincisi iltihaplı romatizma, ikincisi ise mekanik romatizmalardır. İltihaplı romatizmalar genel olarak sabahları nükseder ve gün içerisinde geçer. Mekanik romatizmalar ise tam tersi olarak sabah ağrı yapmazken gün içerisinde hareket ettikçe rahatsızlık vermektedir. İkinci tip romatizma genel olarak fazla kilolardan kaynaklı görülmektedir.

Romatizma Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İltihaplı romatizmaların en önemli belirtisi, ağrıdan önce halsizlik ve yorgunluk hissedilmesidir. Yüksek ateşinde görüldüğü bu durumda öğleden sonra daha şiddetli yorgunluk duyar. Hasta, normal insanlardan çok daha az enerjileri vardır. Sabah uyanıldığında eklemlerde ağrılar hissedilir ve gün içerisinde hareket edildiği takdirde hissedilmez. Mekanik romatizma da ise halsizlik yorgunluk pek rastlanmaz. Fakat akşama doğru yorgunlukla nükseden ağrılar görülmektedir. Nefes alıp vermede güçlük, yan ağrılar görülmektedir. Bir takım romatizmal hastalıklarda görme yetisinin de zayıflaması görülmektedir.

Romatizma Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İltihaplı romatizma hastaları, mümkün olduğunca dinlenmeli, yemek saatlerine dikkat etmeli, uyku saatlerine dikkat etmeli ve düzenli bir hayata sahip olmaları gerekmektedir. Fazla stresten uzak durulmalı ve fazla yorgunluktan kaçınılmalıdır. Mekanik romatizması olanlar ise, fazla kilolardan kurtulmaları gerekmektedir. Eklemlerin taşıdığı kilo ne kadar düşerse mekanik romatizma hastalığı o kadar hissedilmez. Yine yorgunluktan uzak durulmalı ve düzenli bir hayat yaşanması gerekmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir