Hepsaglik

Riskli Bir Gebeliğiniz Varsa Ne Yapmanız Gerekir?

Riskli Bir Gebeliğiniz Varsa Ne Yapmanız Gerekir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Riskli Bir Gebeliğiniz Varsa Ne Yapmanız Gerekir?

gebelik sonlandırma

gebelik sonlandırma

Anne olmak isteyen birçok kadın hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren bebeğinin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi ve dünyaya gelebilmesi için yaşam standardında bazı değişiklikler yapmaktadır. Ancak hamileliğiniz süresi içerisinde her ne kadar bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için dikkatli davranış olsanız da ne yazık ki bazen sizin kontrolünüz dışında gelişebilecek durumlar meydana gelebilir ve hem sizin hem de bebeğinizin ileriki dönemlerde sahip olacağınız yaşam kalitesi göz önüne alındığında gebeliğiniz sonlandırmanız gerekebilir. Peki, hangi durumlarda gebeliğinizi sonlandırmanız hekimler tarafından tavsiye edilmektedir?

       

Down Sendromlu Bebekler

                Hamileliğiniz boyunca karşı karşıya kalabileceğiniz birçok durumda gebeliğinizi sonlandırmanız en mantıklı seçenek olabilmektedir. En çok karşılaşılan durumlar ise bebeklerde teşhis edilen Down sendromu olmaktadır. Down sendromu gibi anomaliler günümüzde artık bebekler anne karnındayken yapılabilecek olan testlerle erkenden teşhis edilebilmektedir. Eğer bebeğiniz böyle bir anomaliye sahipse, hekimlerin anne ve babalara tavsiyesi doğacak olan bebeğin hayatı boyunca kaliteli bir yaşam sürememesi sebebiyle gebeliği daha fazla ilerlemeden durdurmak olmaktadır. Ancak bu karar tabii ki tamamen size aittir. Eğer siz bebeğinizi dünyaya getirmek istiyorsanız, gebeliğinizi sonlandırmak gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Bebekte meydana gelebilecek anomaliler dışında anne adayının hayatını riske atacak durumların meydana gelmesi de gebeliğin sonlandırılması için belirtilen sebepler arasındadır. Böbrek rahatsızlıkları, ileri derecede kalp hastalıkları ve kontrol edilemeyen diyabet gibi ciddi durumlarda gebeliği sonlandırmak annenin hayati tehlikesini ortadan kaldırmak için gerekli olabilmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir